Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SIG Zamość

Głuszce z Leżajska trafiają do lasów

Tegoroczne lęgi głuszców w ośrodku hodowli tego gatunku w Nadleśnictwie Leżajsk zakończyły się dużym sukcesem; odchowano 67 młodych ptaków, które jeszcze w tym roku trafią na wolność.
  • Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Głuszce z Leżajska trafiają do lasów

Autor: Mariusz Rydzik

Młode głuszce przekazano w minionych tygodniach do wsiedlenia w lasach na terenie nadleśnictw Janów Lubelski i Biłgoraj, gdzie trafiło 30 ptaków. Z kolei 22 lipca 15 osobników wyjechało do Nadleśnictwa Głęboki Bród w Puszczy Augustowskiej. Załadunek ptaków odbywał się późnym wieczorem z zachowaniem zasad bioasekuracji, przewóz zaś w godzinach nocnych.

- Dzisiaj rano głuszce dojechały bezpiecznie do wolier przejściowych, z których po krótkim okresie adaptacji zostaną wypuszczone do środowiska naturalnego – informuje leśniczy Anna Bukowska, zajmująca się hodowlą tych ptaków.

W ostatnim tygodniu lipca przewidywane jest wsiedlenie 15 głuszców w Nadleśnictwie Ruszów na terenie Borów Dolnośląskich. Łącznie z bieżącym rokiem z leżajskiej hodowli do lasów trafiło już kilkaset ptaków.
Hodowlę głuszców w 1993 roku założyli myśliwi z lokalnych kół łowieckich, a 1994 roku przejęło ją Nadleśnictwo Leżajsk sukcesywnie rozwijając infrastrukturę ośrodka i dodając mu funkcję edukacyjną. W jednym z pomieszczeń, przez tzw. lustro weneckie można oglądać te niezwykle płochliwe ptaki na żywo.

Dostawa 15 głuszców do Nadleśnictwa Głęboki Bród jest realizowana w ramach projektu "Ochrona głuszca (Tetrao urogallus) in situ i ex situ w Puszczy Augustowskiej" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach działania 2.4 oś priorytetowa II Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 oraz Funduszu Leśnego.”



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jadwiga z rodziny GreniukTreść komentarza: Miło poczytać historii o Dubie,tutaj byli ochrzczeni dzieci mojego pradziadka Józefa Greniuka,mój dziadek to Paweł Greniuk ,miał dużo rodzeństwa.Mieszkam obecnie na ziemiach odzyskanych,zbieram informacje do drzewa genealogicznego rodziny Greniuk.Data dodania komentarza: 03.07.2024, 08:57Źródło komentarza: Bogata historia parafii DubAutor komentarza: KatolikTreść komentarza: Gratuluję że się uda uratować zabytek który jest naszą polską historiąData dodania komentarza: 28.06.2024, 16:51Źródło komentarza: Ostania Msza święta sprawowana w kościele w DubieAutor komentarza: Tolek.Treść komentarza: Po pierwsze -primo :młodzi sportowcy są najważniejsi oraz ich trenerzy-instruktorzy-wychowawcy. Nas kibiców sportowych cieszą wyniki osiągnięte przez sportowców oraz pomoc jaką Włodarze gminy udzielają tym młodym ludziomData dodania komentarza: 13.06.2024, 23:52Źródło komentarza: Gminna Gala Sportu 2024Autor komentarza: gośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu w posłudze kapelana.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 22:37Źródło komentarza: Ks. Karol JędruszczakAutor komentarza: Józefa KornagaTreść komentarza: To za każdym razem piękna,doniosła uroczystość. Miałam kiedyś zaszczyt uczestniczyć w niej okraszając wykonywane pieśni własnymi wierszami o partyzantach.Data dodania komentarza: 06.06.2024, 22:42Źródło komentarza: XI Koncert Piosenki Partyzanckiej odbędzie się w „Szałasie n/Tanwią”Autor komentarza: JEZIERSKI JTreść komentarza: DZIĘKUJE PIEKNIE -ZA TAKA WSPANIAŁĄ UCZTE O BIEGANIU ,ZE SPORTOWYM POZDROWIENIEM JOZEF JEZIERSKI.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 16:04Źródło komentarza: „Ultra Roztocze" 2024 zawita do Krasnobrodu