Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zamojska Fundacja Kapitału Społecznego

Krosno. Co zrobić z choinką po świętach?

Co roku każdy z nas boryka się z poświątecznym problemem - co zrobić z choinką? W zależności od tego, jakie posiadamy drzewko, możliwości jest co najmniej kilka.
  • Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Krosno. Co zrobić z choinką po świętach?

Autor: Lasy Państwowe

Jeżeli zakupiliśmy drzewko od nadleśnictwa, jest to z reguły jodła pospolita, świerk pospolity lub sosna zwyczajna. Te rodzime gatunki pozyskane w okresie zimowym stosunkowo długo utrzymują świeżość i dobrą kondycję, nawet w temperaturze pokojowej. Natomiast, gdy zaobserwujemy żółknięcie igliwia, czy mocne jego osypywanie, musimy pomyśleć o utylizacji drzewka.

 

W tym przypadku mamy do czynienia z czystą, ekologiczną biomasą, którą spokojnie można wykorzystać jako źródło ciepła dla naszych domów czy osiedli. Warto zorientować się czy w naszej okolicy nie funkcjonuje elektrociepłownia, która zamienia biomasę na ciepło. Jeśli nie ma takiej możliwości, można drzewko pozbawione wszelkich elementów ozdób, odwieźć do nadleśnictwa, w którym je kupiliśmy. Wróci ono do lasu, gdzie ulegnie rozkładowi, jak miliony innych młodych drzewek w naturze.

Można z górnych okółków choinki zrobić tzw. mątewki kuchenne, zaś „strzałkę” wykorzystać na palik do pomidorów, stelaż pod fasolę czy… kij wędrowny. Według polskiej tradycji choinka bożonarodzeniowa powinna zdobić nasze domy do święta Trzech Króli. Najwytrwalsi cieszą się swoimi choinkami aż do 2 lutego, czyli do święta Matki Boskiej Gromnicznej.

 

Żywa choinka może zostać z nami na dłużej. Gdy drzewko wyhodowane było w donicy, przy zachowaniu odpowiednich zasad, może zostać z nami nawet do późnej starości. Jednak należy trzymać się kilku reguł. Po pierwsze, choinkę trzeba przenieść do chłodnego pomieszczenia. Warto tu podkreślić, że ważne jest, żeby bryła korzeniowa nie doznała szoku termicznego, czyli nagłej zmiany temperatury z pokojowej na ujemną. Korzenie tego nie lubią.

 

Wczesną wiosną, przed rozpoczęciem wegetacji, można już szukać miejsca w ogrodzie na nasze drzewko. Bardzo ważnym elementem podczas sadzenia jest obfite podlanie drzewka. Odpowiednia wilgotność gleby znacznie podniesie prawdopodobieństwo przyjęcia się jodły, świerka czy sosny. Kiedy na końcach pędów ujrzymy jasnozielone przyrosty roczne to znak, że drzewko się przyjęło i będzie przez lata przypominało nam minione Boże Narodzenie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jadwiga z rodziny GreniukTreść komentarza: Miło poczytać historii o Dubie,tutaj byli ochrzczeni dzieci mojego pradziadka Józefa Greniuka,mój dziadek to Paweł Greniuk ,miał dużo rodzeństwa.Mieszkam obecnie na ziemiach odzyskanych,zbieram informacje do drzewa genealogicznego rodziny Greniuk.Data dodania komentarza: 03.07.2024, 08:57Źródło komentarza: Bogata historia parafii DubAutor komentarza: KatolikTreść komentarza: Gratuluję że się uda uratować zabytek który jest naszą polską historiąData dodania komentarza: 28.06.2024, 16:51Źródło komentarza: Ostania Msza święta sprawowana w kościele w DubieAutor komentarza: Tolek.Treść komentarza: Po pierwsze -primo :młodzi sportowcy są najważniejsi oraz ich trenerzy-instruktorzy-wychowawcy. Nas kibiców sportowych cieszą wyniki osiągnięte przez sportowców oraz pomoc jaką Włodarze gminy udzielają tym młodym ludziomData dodania komentarza: 13.06.2024, 23:52Źródło komentarza: Gminna Gala Sportu 2024Autor komentarza: gośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu w posłudze kapelana.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 22:37Źródło komentarza: Ks. Karol JędruszczakAutor komentarza: Józefa KornagaTreść komentarza: To za każdym razem piękna,doniosła uroczystość. Miałam kiedyś zaszczyt uczestniczyć w niej okraszając wykonywane pieśni własnymi wierszami o partyzantach.Data dodania komentarza: 06.06.2024, 22:42Źródło komentarza: XI Koncert Piosenki Partyzanckiej odbędzie się w „Szałasie n/Tanwią”Autor komentarza: JEZIERSKI JTreść komentarza: DZIĘKUJE PIEKNIE -ZA TAKA WSPANIAŁĄ UCZTE O BIEGANIU ,ZE SPORTOWYM POZDROWIENIEM JOZEF JEZIERSKI.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 16:04Źródło komentarza: „Ultra Roztocze" 2024 zawita do Krasnobrodu