Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 21 lipca 2025 00:37
Reklama KrisHome BLUE

Łukowa. 2022 rok z banderią konną towarzyszącą Peregrynacji Matki Bożej

Na naszych wsiach trudno obecnie zobaczyć konną furmankę lub na polu zaprzęgniętego do pługa konia. Ale przed 50 laty było ich po kilka w każdym gospodarstwie, dlatego nie było problemu, żeby konia osiodłać i wziąć udział w banderii na powitane Matki Bożej nawiedzającej w 1971 roku diecezję lubelską. Udział w tym wydarzeniu był ogromnym przeżyciem religijnym i patriotycznym.
Łukowa. 2022 rok z banderią konną towarzyszącą Peregrynacji Matki Bożej

Dla upamiętnienia Złotego Jubileuszu Nawiedzenia Matki Bożej w Gminie i Parafii Łukowa wydany został przez miejscowy dom kultury kalendarz z unikatowym zdjęciami, które wykonał p. Stanisław Stański. Pamiątką fotograficzną powitania Matki Bożej w naszej diecezji jest dołączone zdjęcie p. Tujaka, które do kalendarza przekazał JE Ks. Bp Jan Śrutwa. 

W ramach przygotowań do Milenium Chrztu Polski rozpoczęła się w 1957 roku peregrynacja Obrazu Jasnogórskiego po wszystkich polskich parafiach. Było to pragnienie serca Prymasa Tysiąclecia, które zrodziło się w więzieniu po napisaniu Ślubów Jasnogórskich. Aresztowany przez władze komunistyczne Obraz, od 1966 peregrynował w symbolach pustych ram, świecy i Ewangeliarza.

7 sierpnia 1971 roku, u schyłku dnia, Matka Boża przybyła do diecezji lubelskiej. Za kościołem Najświętszego Serca Jezusa w Tomaszowie Lub. sprawowana była przy ołtarzu polowym Msza św. powitalna, której przewodniczył kard. Karol Wojtyła, a homilię wygłosił Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński. Obecnych było 36 biskupów i rzesze kapłanów, a wśród celebransów ks. Jan Śrutwa, późniejszy, pierwszy biskup diecezji zamojsko – lubaczowskiej.     

22 sierpnia 1971 roku Matka Boża nawiedziła Parafię Łukowa. Ks. Proboszcz Józef Pajórek  zrelacjonował przebieg przygotowań do peregrynacji i samą Wizytę Maryi słowami:

22 sierpień, to dzień w liturgii Kościoła Katolickiego poświęcony czci Matki Bożej Królowej. Dla naszej łukowskiej parafii, w roku 1971, to dzień niezwykły. Oto gościć Ją będziemy w tym dniu wędrującą od parafii do parafii w znakach – symbolach: puste ramy, świeca i ewangeliarz. Puste ramy, bo Jej wizerunek, w ramach, aresztowany i pod strażą przemocy komunistycznej, trzymany na Jasnej Górze. Ale Ona będzie z nami. Można aresztować Jej Obraz, ale Jej Matki naszej i Królowej żadna przemoc ludzka nie zdoła uwięzić i odseparować od swoich dzieci. Ona jest z nami  i będzie z nami. Przyjmijmy Ją pełni wiary w Dniu Nawiedzenia. Do tego przygotowaliśmy się wewnętrznie i wystrojem zewnętrznym. Od 15 do 22 sierpnia trwały Misje św., prowadzone przez księży z diecezji przemyskiej: ks. Muchę, ks. Brodowicza i ks. Kochmana. Wspaniałe Misje Maryjne. Parafianie odnowieni i wzmocnieni duchowo Słowem Bożym, spowiedzią i Komunią św., z czystymi sercami czekali na znaki – symbole Nawiedzenia Matki Bożej.

A wystrój zewnętrzny – trasa od strony Obszy, skąd przybędzie Maryja w swych znakach, przystrojona sznurami chorągiewek, proporczykami, we wsi w oknach obrazy, ozdoby, świątecznie. Kościół w Łukowej i jego otoczenie pełne niezwykłych dekoracji. Dużo flag, chorągwi biało-czerwonych, biało-żółtych i biało-błękitnych, Maryjnych. Transparenty, sznury ozdób i światło, dużo światła wokół kościoła, lampiony od drzewa do drzewa, świecą całą noc.

Po lewej stronie kościoła pod wspaniałymi, potężnymi drzewami ołtarz na podium. Ołtarz umieszczony w symbolicznej dekoracji. Artysta plastyk, Walenty Dziekański z Warszawy, usytuował ołtarz w środku łodzi. Dekoracyjna Łódź Piotrowa – Kościół z masztem – Krzyżem o wydłużonym w prawo poprzecznym ramieniu, a pod ramionami tego Krzyża z jednej strony stylizowana kula ziemska, a po drugiej wizerunek Maryi – Królowej. Na skrzyżowaniu ramion Krzyża pulsujące czerwonym światłem Serce.

Jest uroczyście, wspaniale. Po południu gromadzą się ludzie, coraz więcej, tysiące. Są i goście z odległych parafii, nawet z Lublina, a duże gromady z Biłgoraja, Zwierzyńca, Józefowa, Górecka, Tarnogrodu i innych parafii. Było też wielu księży, nawet z dalekich parafii jak Orłów Murowany, czy Nielisz. Około godziny czwartej po południu, poprzedzone banderią konną, na pięknie udekorowanym wozie przybyły do nas znaki Maryi z Obszy. Przyjąłem je z rąk ks. proboszcza Dudka i uroczyście wniosłem na ołtarz. Zanim jednak to nastąpiło przed ołtarzem przejechały banderie konne z Łukowej, Chmielka i Babic, rowerzyści, kilku motocyklistów i samochodów, a potem banderia z Obszy i wóz ze znakami Nawiedzenia. Nabożeństwom przewodniczył Ks. Bp Pylak i choć po Mszy św. wieczorem odjechał do Lublina modlitwy trwały nadal, pełne żaru serc i entuzjazmu dusz. Na drugi dzień, po pożegnaniu w Łukowej, znaki Maryjne uroczyście przewieziono do Babic.

I tu również radość niezwykła, masa ludu, ale niestety piękno przygotowań na przeżycia z Maryją popsuła pogoda. Ołtarz przed kościołem w wichurze uniemożliwił normalne nabożeństwa. Coraz mocniej padający deszcz sprawił, że trzeba było kończyć uroczystości, a zresztą i czas zmuszał, by znaki Maryjne furmanką odwieźć do Różańca.

W strugach ulewnego deszczu i asyście konnej banderii podążyliśmy do Różańca. Ze mną jechała na wozie delegacja parafian łukowskich, ale ponieważ warunki pogodowe były nie do zniesienia, delegatów wsadziłem do towarzyszącego nam samochodu pozostając jedynie z woźnicą. Siedziałem na siedzeniu furmanki jakby w misce z wodą, cały przemoczony. Zaraz po przekazaniu znaków – symboli Maryjnych w Różańcu wróciłem do domu, zmęczony, wykończony, ale pełen zadowolenia, że parafia nasza łukowska zgotowała chyba godne przyjęcie swojej Matce i Królowej. Śpiewano jej na koniec “O Maryjo żegnam Cię, o Maryjo kocham Cię, o Maryjo pobłogosław wszystkie dzieci Twe”.

Kalendarz został wydany został przez GOK w Łukowej jako dokument głębokiej postawy patriotycznej i religijnej naszych przodków dla wzmocnienia tożsamości narodowej, zwłaszcza młodego pokolenia  Polaków.      

/Inf. nadesłana: Wiesława Kubów, dyrektor GOK w Łukowej/                                                                                                                  



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole