Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 14 lipca 2025 04:32
Reklama KrisHome BLUE

Lubelscy Terytorialsi wspierają organizację pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Każdego dnia zaangażowanych jest ponad 100 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT
Lubelscy Terytorialsi wspierają organizację pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Autor: Fot. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Każdego dnia na Lubelszczyźnie w ramach Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców zaangażowanych jest ponad 100 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady OT. Terytorialsi wspierają punkty recepcyjne, punkty informacyjne, pomagają w rozładunku pomocy humanitarnej oraz transporcie uchodźców.

 

Terytorialsi z Lubelszczyzny od 26 lutego br. zaangażowani są w działania pomocowe na rzecz uchodźców z ogarniętej wojną Ukrainy. Codziennie do wsparcia administracji publicznej i samorządu lokalnego delegowanych jest ponad 100 żołnierzy z lubelskiej brygady. Żołnierze pozostają dyspozycyjni całą dobę, przez 7 dni w tygodniu. Zaangażowanie to w każdej chwili może ulec zwiększeniu, jeśli będzie takie zapotrzebowanie.

 

Obecnie żołnierze 2 LBOT wspierają 10 punktów recepcyjnych w naszym regionie tj.: w Lublinie, Dorohusku, Dołhobyczowie, Horodle, Lubyczy Królewskiej, Hrubieszowie, Mirczu, Chełmie, Tomaszowie Lubelskim, Zamościu. Ich zadania to rejestracja uchodźców, wypełnianie dokumentacji, udzielane niezbędnych informacji, a także kierowanie ruchem.

 

Kolejne miejsca gdzie terytorialsi czekają z pomocą to punkty informacyjne. Osoby potrzebujące pomocy po przybyciu do Polski otrzymują tutaj niezbędne informacje na temat wsparcia, jakie im przysługuje. Terytorialsi zajmują się, m.in. dystrybucją posiłków i ciepłych napojów. Żołnierzy OT można spotkać, m.in. na dworcu PKP w Chełmie, gdzie  pomagają w przemieszczaniu się osobom starszym, niepełnosprawnym, matkom z dziećmi oraz wspierają w noszeniu bagaży i walizek, szczególnie przy wysiadaniu z pociągów i przejściu do punktów informacyjnych i recepcyjnych. Każdej doby żołnierze odbierają tutaj ponad 5 tysiące uchodźców.

 

Innym zadaniem terytorialsów jest pomoc w Wojewódzkim Punkcie Przyjęć Pomocy Humanitarnej w Lublinie. Praca ta polega na rozładunku transportów z darami, ich segregacji, a następnie załadunku na transporty, które docierają do potrzebujących. Lubelska brygada udostępniła również autokary z kierowcami, którymi uchodźcy są transportowani z punktów recepcyjnych do miejsc czasowego przebywania na terenie naszego kraju.

 

WOT zwiększa zaangażowanie w pomoc uchodźcom

 

Wraz z przemieszczaniem się uchodźców w głąb Polski, bardzo szybko rosną potrzeby wsparcia przez wojsko, nie tylko na granicy, ale także w głębi kraju. Szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak w dniu 9 marca br. poinformował o podwojeniu wsparcia jakiego udzieli WOT dla wojewodów, samorządów i innych instytucji odpowiedzialnych za przyjęcie uchodźców. Do tej pory zaangażowanych było ok. 1,5 tysiąca żołnierzy WOT, obecnie to już 3 tysiące żołnierzy WOT.

Użycie wojska do tych zadań jest realizowane na mocy ustawy z dnia 26 kwietnia 2007 r. o zarządzaniu kryzysowym (Dz. U. 2007 Nr 89 poz. 590). Wnioski o wsparcie kierowane są przez wojewodów do ministra obrony narodowej.

 

Grupy Wsparcia Relokacji Uchodźców

 

Już trzeciego dnia wojny na Ukrainie minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zdecydował o utworzeniu na szczeblu każdego województwa grup wsparcia relokacji uchodźców. Te zespoły w bardzo szerokim zakresie wspierają wojewodów i samorządy oraz współdziałają z organizacjami pozarządowymi w przyjęciu uchodźców z Ukrainy. W skład każdej grupy wchodzą żołnierze WOT ze znajomością języka ukraińskiego i rosyjskiego, z kwalifikacjami pierwszej pomocy, psychologowie oraz osoby cechujące się tzw. miękkimi kompetencjami społecznymi.

 

WOT od 24 lutego br. funkcjonują w zmienionym – podwyższonym reżimie. Do koszar zostali powołani żołnierze WOT z Podlasia, Lubelszczyzny i Podkarpacia. W 12-godzinnej gotowości pozostają żołnierze wszystkich pozostałych dwunastu brygad OT z całej Polski. Do najważniejszych w tej chwili zadań jakie podejmuje WOT należy wsparcie administracji państwowej i samorządowej w organizacji i pracy punktów przyjęcia uchodźców oraz wsparcie Straży Granicznej w ochronie granicy państwa.

 

por. MARTA GABOREK

OFICER PRASOWY

2 LUBELSKA BRYGADA OBRONY TERYTORIALNEJ



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole