Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

30-lecie Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

25 marca 1992 r. w Polsce nastąpiła reorganizacja Kościoła. Mocą bulli papieża św. Jana Pawła II w naszej ojczyźnie powstało 13 nowych diecezji, w tym Diecezja Zamojsko-Lubaczowska.
30-lecie Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

Nasza diecezja to efekt połączenia terenów należących wcześniej do diecezji lubelskiej i administratury apostolskiej archidiecezji lwowskiej z siedzibą w Lubaczowie, przypomina biskup diecezjalny Marian Rojek.

POSŁUCHAJ

W 30. rocznicę powstania diecezji (25.03) w zamojskiej katedrze o godz. 18.00 sprawowana będzie uroczysta Msza święta. Będziemy ją transmitować na naszej antenie. Naszą modlitwą w tym dniu będziemy obejmować wiele spraw, dodaje ks. biskup.

POSŁUCHAJ

Rocznica powstania diecezji to okazja do dziękczynienia Panu Bogu i Matce Odkupiciela - Patronce Diecezji - za dzieła i ludzi, którzy przez lata tworzyli i wciąż tworzą nasz lokalny Kościół oraz zawierzenia ich przyszłości.

POSŁUCHAJ

30.rocznicę istnienia diecezji obchodzić będziemy przez cały rok, włączając się w stałe praktyki duszpasterskie, podkreśla ks. biskup Marian Rojek.

POSŁUCHAJ

W nowo powołanej diecezji w 1992 roku biskupem zamojsko-lubaczowskim został Jan Śrutwa (1992-2006, dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji lubelskiej), po nim bp Wacław Depo (2006–2011), a od 2012 roku funkcję tę pełni bp Marian Rojek. Biskupem pomocniczym od 1998 jest biskup Mariusz Leszczyński.

 

Zachęcamy do wysłuchania "Rozmowy Dnia" na temat rocznicy powstania diecezji z ks.biskupem Marianem Rojkiem w najbliższy piątek (25.03) o godz. 8:30.

Odsyłamy także do najnowszego numeru diecezjalnej edycji Tygodnika Katolickiego "Niedziela" gdzie znajdą Państwo wywiad z pierwszym pasterzem naszej diecezji, biskupem seniorem Janem Śrutwą na temat historii powstania diecezji..



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole