Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Zielony Zakątek

Projekty domów z dużymi przeszkleniami - czy są energooszczędne?

Za sprawą nowoczesnej architektury przyroda wkracza dziś do wnętrz naszych domów, które w coraz większym stopniu otwierają się na przestrzeń ogrodu.
Projekty domów z dużymi przeszkleniami - czy są energooszczędne?

Autor: fot. ARCHON+

Służą temu przede wszystkim duże przeszklenia panoramiczne, przybierające niekiedy postać szklanych ścian. Zacierają one granicę pomiędzy wnętrzem domu a jego naturalnym otoczeniem, co powiększa optycznie pomieszczenia i umożliwia płynną komunikację z ogrodem i strefą tarasową. Planując dom z dużymi przeszkleniami, Inwestorzy często zastanawiają się, czy będą one generowały straty cieplne i czy nie staną na przeszkodzie energooszczędności. Aktualnie dostępne są coraz lepsze systemy okienne, które gwarantują bardzo dobre parametry izolacyjności termicznej, dzięki czemu z powodzeniem mogą być stosowane na dużych powierzchniach. Na etapie montażu okien należy zadbać o staranny i ciepły montaż. Duże przeszklenia nie tylko zapewnią we wnętrzach mnóstwo naturalnego światła, ale także pozwolą w efektywny sposób czerpać zyski z energii słonecznej, przyczyniając się do lepszego bilansu energetycznego budynku. Stosując pakiety szybowe z powłokami niskoemisyjnymi, spożytkujemy naturalne promieniowanie cieplne i obniżymy rachunki za energię.

Zobaczmy zatem projekty domów ARCHON+, w których duże przeszklenia stanowią dominujące detale architektoniczne i decydują o stylu całości budynku.

„Dom w papawerach 3 (G2E)”

Nowoczesny wygląd bryła tego domu zawdzięcza imponującemu przeszkleniu na elewacji ogrodowej, które tworzy transparentny trójkąt wznoszący się nad strefą tarasową. Efekt jest równie ciekawy wewnątrz domu, gdzie panoramiczne przeszklenia zdobią salon oraz zaprojektowaną na poddaszu sypialnię rodziców. Ten wspaniały apartament wyposażony jest we własną łazienkę i garderobę. Przedłużeniem bryły domu, nawiązującej stylem do nowoczesnej stodoły, jest garaż dwustanowiskowy z niezależnym wyjściem do ogrodu i do sąsiadującej z kuchnią spiżarni. Komfort użytkowania i oszczędne gospodarowanie energią zapewnia tu także wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła.

 

„Dom pod brzoskwinią (G2E)”

Innym wariantem w pełni nowoczesnego domu, którego projekt przewiduje wentylację mechaniczną z rekuperacją, jest „Dom pod brzoskwinią (G2E)”. Jasne i grafitowe tynki stylowo współgrają z drewnianymi okładzinami na jego elewacjach, stanowiąc piękne tło dla rozlokowanych w kilku miejscach dużych przeszkleń. Jak zawsze w tego typu rozwiązaniach, pełnią one również ważną funkcję komunikacyjną między częścią dzienną parteru a strefą tarasową, która za sprawą pergoli ukryta jest w łagodnym półcieniu. Przesuwne przeszklone drzwi zastosowano tu w aż trzech pomieszczeniach: jadalni, holu i gabinecie. Dopracowany program użytkowy poddasza z trzema sypialniami, garderobami i pralnią, a także spiżarnia i garaż dwustanowiskowy na parterze umożliwią utrzymanie ładu we wnętrzach oraz ich elegancką aranżację.

 

„Dom w kosaćcach (NA)”

Projekt ten pokazuje, jak wykorzystać duże przeszklenia w małych domach parterowych, gdzie doskonale sprawdzają się one jako dominujący akcent elewacji od strony ogrodowej. Rozciąga się tam gustowna strefa tarasowa, która uatrakcyjnia bryłę „Domu w kosaćcach (NA)” i nadaje jej lekkości. Znakomicie też koresponduje ze stylem nowoczesnej stodoły, do którego nawiązuje ten budynek, wyposażony w czytelny układ funkcjonalny dzielący dom na strefę dzienną i nocną.

 

„Dom w aromach (G2)”

Dynamiczna kompozycja i mnogość detali komfortowego „Domu w aromach (G2)” zapada szybko w pamięć. Projekt przewiduje przestronny układ wnętrz, uatrakcyjniony antresolą, za sprawą której z dwukondygnacyjnego salonu rozpościera się panoramiczny widok na ogród. Oprócz rozbudowanego tarasu ogrodowego z kilkoma strefami relaksu także i na poddaszu dwie bliźniacze sypialnie otwarto przeszkleniami na dodatkowy taras. Znakomicie rozplanowane wnętrza stref dziennej i nocnej urządzimy tu ze smakiem i rozmachem, pozyskując mnóstwo światła, które swobodnie wpada do poszczególnych pomieszczeń.

 

„Dom w szyszkowcach”
Propozycją dla zwolenników bardziej stonowanych projektów jest „Dom w szyszkowcach” z poddaszem użytkowym i garażem jednostanowiskowym. Tę zwieńczoną dachem dwuspadowym bryłę zdobią panoramiczne przeszklenia od strony bocznej i wejściowej, którą połączono z ogrodową pergolą, stosując oryginalną ramę. Płynną komunikację pomiędzy strefą dzienną parteru a tarasem umożliwiają szklane drzwi przesuwne, a narożne okno wspaniale doświetla jadalnię, stanowiąc atrakcyjny akcent na elewacji.

Pełne informacje o zaprezentowanych projektach dostępne są na stronie ARCHON+.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze