Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 17:28
Reklama PSONI Zamość

Zamość międzywojenny

Jak wyglądał układ ulic Zamościa w dwudziestoleciu międzywojennym? Co się w nim zmieniło, a co pozostało bez zmian? Na te pytania starali się znaleźć odpowiedź słuchacze Zamojskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Zamość międzywojenny

Autor: zabytki.zamosc.pl

O rozplanowaniu Zamościa, nazwach ulic oraz zmianach, które zaszły od tamtego czasu, opowiadała im przewodniczka z pasją Dominika Lipska. Wykład pt. „Zamość w okresie międzywojennym” odbył się (12.01) w ramach zajęć Studium wiedzy o regionie. Słuchacze UTW stale poszerzają swoją wiedzę na temat naszego miasta i regionu, powiedziała Krystyna Łepik, wiceprezes Stowarzyszenia Zamojski Uniwersytet Trzeciego Wieku:

POSŁUCHAJ

W układzie zamojskich ulic od okresu międzywojnia do współczesności zaszło wiele. Rzadko się op nich mówi, a temat jest wart zainteresowania - powiedziała nam przewodnik Dominika Lipska, członek Stowarzyszenia Turystyka z Pasją:

POSŁUCHAJ

Inne polskie miasta miały czego zazdrościć Zamościowi początku XX wieku:

POSŁUCHAJ

Niektóre z ulic naszego miasta mają ciekawą historię. O jednej z nich powiedziała Dominika Lipska:

POSŁUCHAJ

Nie wszyscy może wiedzą, że w okresie międzywojnia zamojskie ulice miały swojego „anioła stróża”, który sprawdzał ich stan. Zajmował się tym niejaki Józef Chmiel. Być może i dziś przydałaby się w mieście taka funkcja?:

POSŁUCHAJ

Plany UTW są wymagające, bo zamojscy seniorzy chcą się stale rozwijać:

POSŁUCHAJ

Aktualności dotyczące działań Zamojskiego UTW można znaleźć na jego stronie internetowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: To był Boży ksiądz, Żył ewangelią. Pamiętam jak w szpitalu ,czekając w kolejce ,odmawiał koronkę do Bożego Miłosierdzia. Proste rzeczy są najtrudniejsze. Szanował każdego człowieka i miał wielkie serce dla chorych. Dobry Pasterz.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:30Źródło komentarza: Górecko Kościelne. Spotkanie niepełnosprawnych w I rocznicę śmierci śp. ks. BudzyńskiegoAutor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”