Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Wspomnienie liturgiczne św. Wojciecha

W dniu 23 kwietnia Kościół w Polsce tradycyjnie obchodzi uroczystość św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. W tym roku jej data zbiega się jednak z Oktawą Wielkanocy i obchodzona będzie w dniu 26 kwietnia.
Wspomnienie liturgiczne św. Wojciecha

Autor: deon.pl

Św. Wojciech urodził się około roku 956. Pochodził z możnego rodu Sławników. W roku 983 został biskupem Pragi. Z powodu waśni rodowych musiał dwukrotnie opuszczać swoją stolicę. W Rzymie wstąpił do opactwa benedyktyńskiego. Był misjonarzem na Węgrzech i w Polsce. Z Polski wyruszył do Prus, gdzie zginął z ręki pogan 23 kwietnia 997 roku. Jego relikwie spoczywają w katedrze gnieźnieńskiej.

Od 2018 roku także w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tomaszowie Lubelskim wierni mogą czcić relikwie św. Wojciecha. O tym, dlaczego właśnie w Tomaszowie Lubelskim znajdują się relikwie patrona naszego kraju, wyjaśnia Marcin Wojciechowski, Wielki Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba w Tomaszowie Lubelskim.

POSŁUCHAJ

W kaplicy, gdzie znajdują się relikwie św. Wojciecha, każdego 23. dnia miesiąca odbywają się nabożeństwa ku czci świętego. Dodatkowo rok rocznie 23 kwietnia w jego liturgiczne wspomnienie w parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Tomaszowie Lubelskim odbywa się odpust ku jego czci.

POSŁUCHAJ

Marcin Wojciechowski wyjaśnia dlaczego Zakon Rycerzy Kolumba z Tomaszowa Lubelskiego sprawuje opiekę nad kaplicą, w której znajdują się relikwie św. Wojciecha.

POSŁUCHAJ

Przypomnijmy, że uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Tomaszowie Lubelskim odbędą się w najbliższą sobotę 23 kwietnia Mszą świętą o godz. 18.00 sprawowaną w kaplicy św. Wojciecha.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole