Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 29 września 2023 21:51
Z OSTATNIEJ CHWILI:
Reklama KARCZMA W DECHĘ

Cenne znalezisko trafiło do Nadleśnictwa Baligród

Członkowie Stowarzyszenia Eksploracyjno-Historycznego „Galicja” od kilku lat zajmują się poszukiwaniami śladów po wielkiej bitwie z okresu I wojny światowej w rejonie Manyłowej na terenie Nadleśnictwa Baligród.
  • Źródło: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Krośnie
Cenne znalezisko trafiło do Nadleśnictwa Baligród
Autor: Edward Marszałek

Znaleziska podlegają kontroli konserwatora zabytków i w przyszłości znajdą swe miejsce w tworzonej izbie muzealnej poświęconej I wojnie światowej w tej części Bieszczadów.

Wśród „wykopków” znalazła się nieoczekiwana zupełnie zdobycz – to blacha służbowa Straży Polowej i Lasowej pochodząca z I połowy XIX wieku.

- Ponieważ znalezisko nie należy do „wojennych”, wystąpiliśmy do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków o zgodę na wyeksponowanie blachy w Nadleśnictwie Baligród, jako jednostce, która dziś zarządza tymi lasami – mówi Artur Hejnar, wiceprezes stowarzyszenia „Galicja” - Zgodę uzyskaliśmy, wykonaliśmy też pieczołowitą konserwację eksponatu.

Kilka dni temu prezes stowarzyszenia Sławomir Worek i wiceprezes Artur Hejnar uroczyście przekazali go na ręce nadleśniczego Wojciecha Głuszko.

- Znajdzie miejsce w naszej sali edukacyjnej, gdzie będzie najstarszym bodaj eksponatem przypominającym o historii tutejszych lasów – zaznaczył nadleśniczy Głuszko.

Okazją do tego było szkolenie edukatorów leśnych z terenu RDLP w Krośnie, odbywające się w dolinie Rabego. Leśnicy mieli też okazję zapoznać się z zakresem działań eksploratorów na terenie lasów pozostających w zarządzie Lasów Państwowych.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: stary tancerzTreść komentarza: Zespoły ludowe w tym czasie (1985 rok) były, nie można powiedzieć, że w tym czasie nie było takich zespołów... Były zespoły ludowe, które działały przy I LO w Zamościu - Instruktorem był chyba pan Kułaj, przy Zamojskich Fabrykach Mebli działał zespół "Drzewiarz", był zespół przy POM w Zamościu - instruktorem była pani Maria Góra - Szeląg, był zespół dziecięcy "Zamościanka" - instruktorem był pan Marek Fik. oczywiście zespoły te po upadku komuny porozpadały się i została sama jedna "Zamojszczyzna". Chyba, że pani Joli chodziło o to, że takiego zespołu nie było w Zamojskim Domu Kultury, w 1985 roku oczywiście chodziło o Wojewódzki Dom Kultury w Zamościu.Data dodania komentarza: 28.09.2023, 11:02Źródło komentarza: Działalność Zespołu Pieśni i Tańca "Zamojszczyzna"Autor komentarza: FranciszekTreść komentarza: Śliczne wszystkie Panie .Bardzo piękne stroje ludoweData dodania komentarza: 27.09.2023, 23:39Źródło komentarza: Uroczyste obchody 30. rocznicy powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Krowicy SamejAutor komentarza: FranciszekTreść komentarza: Życzę Państwu Bożego Błogosławieństwa Opieki Matki Bożej Wszelkiej Pomyślności w życiu zawodowym jako i prywatnym Koła Gospodyń Wiejskich w Krowicy Samej.Data dodania komentarza: 27.09.2023, 23:36Źródło komentarza: Uroczyste obchody 30. rocznicy powstania Koła Gospodyń Wiejskich w Krowicy SamejAutor komentarza: Koleżanka z namiotuTreść komentarza: Świetny wywiad i świetna kobieta pełna pasji i determinacji ! Pozdrawiam Cię serdecznie Emcia :)Data dodania komentarza: 15.09.2023, 20:49Źródło komentarza: Kobiety w InżynieriiAutor komentarza: Bartek W.Treść komentarza: Gratsy, że udało Ci się ukończyć kierunek i masz super pracę Data dodania komentarza: 15.09.2023, 13:33Źródło komentarza: Kobiety w InżynieriiAutor komentarza: MatiTreść komentarza: Super wywiad, Pani Emanuela bardzo rzeczowa i w porządku kobieta. Oby coraz więcej kobiet nauki i inżynierii się rodziło!Data dodania komentarza: 15.09.2023, 13:13Źródło komentarza: Kobiety w Inżynierii
ReklamaPOMOC MA MOC. Q&A