Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

„Sitanianie” najlepszym chórem seniorskim w Polsce!

Jury było zgodne i jednogłośnie przyznało pierwsze miejsce Chórowi „Sitanianie” z Gminy Zamość w kategorii „muzyka” na XX. Ogólnopolskim Przeglądzie Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS” 2022 we Włocławku (woj. kujawsko-pomorskie).
  • Źródło: Jarosław Kalbarczyk, GOK Gminy Zamość z/s w Wysokiem
„Sitanianie” najlepszym chórem seniorskim w Polsce!

Autor: Jarosław Kalbarczyk

Wydarzenie jest cykliczne, ale odbywa się co 2 lata. Jest bodajże największym w kraju konkursem dla seniorów-artystów. Przegląd trwał aż 3 dni. Na scenie klimatyzowanej sali widowiskowej włocławskiego Centrum Kultury „Browar B” wystąpiło niemal 70 formacji, które łącznie skupiły rzeszę ponad pół tysiąca artystów. „Sitanianie” zaśpiewali w niedzielę, 3 lipca 2022 r., a werdykt ogłoszono 5 godzin po ich występie. Łzy szczęścia same cisnęły się do oczu wielu członkom naszej formacji, szczególnie dyrygentce, Irenie Dużyńskiej, która ze wzruszeniem wysłuchała na scenie wielu budujących słów uznania i gratulacji nie tylko od Jurorów.

„To był najlepszy występ „Sitanian” odkąd pamiętam.” – powiedział Jarosław Kalbarczyk – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Gminy Zamość, który towarzyszył formacji w wyprawie po laury – „Po wykonaniu pierwszego utworu publiczność jakby się zawahała z reakcją, bo oklaski były skromne, jakby niepewne. Drugi utwór pokazał świetne przygotowanie i zgranie chórzystów. A trzecia pieśń wręcz zahipnotyzowała wszystkich, chwyciła za serce i przytrzymała przez chwilę, bo po występie zapanowała absolutna cisza, po której nagle zerwały się burzliwe brawa.” – relacjonuje dyrektor GOK-u – „Pomyślałem wtedy, że tak ujmujące śpiewanie zasługuje na nagrodę i podium. Całościowo to był naprawdę świetny występ – mimo, że krótki, to jednak miał swoją dramaturgię, jak mini-spektakl muzyczny”. Jury chyba myślało podobnie, bo przełożyło się to na wielki sukces chóru z Gminy Zamość. Ale nie było łatwo.

W tym roku organizatorzy przeglądu połączyli kilka kategorii konkursowych w jedną pod nazwą „muzyka”, przez co nadzieje na wygraną i podium były umiarkowane, bo rywalizacja była przeogromna - w kategorii „muzyka” wystąpiły aż 33 podmioty wykonawcze z całej Polski, w tym 6 chórów, z czego 2 z województwa lubelskiego. Okazało się jednak, że nasi „Sitanianie” pod dyrekcją Ireny Dużyńskiej nie tylko zyskali zgodne uznanie Jury w kwestii doboru repertuaru, ale dosłownie chwycili za serce przepięknie wyśpiewanymi utworami. Ponadto, był to jedyny chór wśród wszystkich nagrodzonych i wyróżnionych formacji muzycznych.

Pieśni, które przyniosły „Sitanianom” zwycięstwo to „Kraj rodzinny matki mej” (sł. H. Mikucka, muz. T. Mikucki, oprac. M. Gumiela), „Przylecieli sokołowie” (sł. J. Czeczot, muz. St. Moniuszko) i „Matko moja ja wiem” (sł. A. Małyszka, muz. P. Majboroda, w opracowaniu własnym dyrygentki Ireny Dużyńskiej). Nie bez znaczenia okazał się również bardzo dobry, acz dyskretny akompaniament klawiszowy instruktora Tadeusza Flora, który wspomaga na co dzień swoim doświadczeniem i talentem muzycznym Panią Irenkę w prowadzeniu gminnej formacji chóralnej.

Łącznie we wszystkich czterech kategoriach 3-dniowego przeglądu wystąpiło 67 wykonawców (muzyka: 33 wykonawców, taniec: 19, teatr: 8, folklor: 7). Można więc śmiało stwierdzić, że Chór „Sitanianie” zaliczył największy sukces podczas całego przeglądu, ponieważ zwyciężył rywalizację z aż 32 formacjami muzycznymi w swojej kategorii.

Jest to historyczne dokonanie sitanieckiego chóru z Gminy Zamość, który jednocześnie godnie reprezentował całą Lubelszczyznę na ogólnopolskim przeglądzie. Wśród wszystkich zakwalifikowanych do Włocławka podmiotów było tylko 7 wykonawców z województwa lubelskiego, w tym Chór „Sitanianie”, który jako jedyny z tej „siódemki” zajął I miejsce w swojej kategorii; II miejsce też przypadło artystom z Lubelszczyzny – nagroda trafiła do formacji „Duetfolk” z GOK-u Gminy Łuków, a III nagrodę przyznano zespołowi „Retrowianki” z Kołobrzegu.

Chór „Sitanianie”, oprócz dyplomu za I miejsce oraz statuetki Arsika - „ludowego” kurczaka, będącego maskotką przeglądu, przywiózł też do domu nagrodę finansową 1500 zł, ufundowaną przez Wicepremiera / Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prof. Piotra Glińskiego.

P.S. Pozostałe wyniki XX Ogólnopolskiego Przeglądu Artystycznego Ruchu Seniorów „ARS” 2022 we Włocławku. W kategorii „taniec” wygrał Zespół „Mizerowianki” z GOK-u w Suszcu (woj. śląskie), w kategorii „teatr” I miejsce zdobył Zespół „Kumosie” z GOK-u w Kłomnicach (woj. śląskie), a w kategorii „taniec” najwyższe miejsce na podium przypadło Zespołowi „Assaya” z MOK-u w Józefowie (woj. mazowieckie). Nagroda Grand Prix już po raz drugi z rzędu trafiła do Kabaretu „Szczęśliwa 60” z Warszawy. Większość spośród kilkunastu członków formacji wywodzi się z Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, z którym zetknęli się w latach 70-tych XX wieku. Atutem, który dał kabaretowi Grand Prix ARS 2022 było połączenie różnych dziedzin sztuki estradowej w jednym programie złożonym z piosenek, tańca, gry aktorskiej na tle własnej inwencji scenograficznej i kostiumów z lat 20. XX wieku.

Cały Protokół Jury z wynikami XX. OPARS „ARS” 2022 we Włocławku znajduje się pod tym linkiem:

https://www.facebook.com/integracja.kpck/photos/pcb.2363495430484819/2363494457151583

 

 

Tekst i foto: Gminny Ośrodek Kultury Gm. Zamość

 

 

 

    



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole