Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama MHR - Karp z Białki

Etap 4 Tour de Pologne w województwie podkarpackim

Start tego etapu zaplanowano w średniowiecznym mieście Lesku, położonym nad rzeką San. Trasa będzie prowadzić przez góry Sanocko-Turczańskie, charakterystyczne będą liczne wzniesienia i zjazdy. Do zdobycia będą dwie Premie Lotne LOTTO w Ustrzykach Dolnych i gminie Fredropol. A także trzy Premie Górskie PZU, wszystkie II kategorii. W gminie Czarna następnie przy Hotelu Arłamów oraz na 30 kilometrów przed metą w Sanoku, kolarze powalczą o trzecią Premię Górską PZU w Leszczawie.
Etap 4 Tour de Pologne w województwie podkarpackim

Autor: Fot. Tour de Pologne

Kamień Leski

 

Ta imponująca formacja geologiczna pokazuje, że natura jest prawdziwym artystą. Znajduje się w lesie w pobliżu miasta i jest najprawdopodobniej wynikiem ruchów lodowca w okolicy, a cała formacja została prawdopodobnie przeniesiona na obecne miejsce przez lodowiec. Kamień ma ponad 20 m wysokości i jest w całości dziełem erozji. Jego osobliwy kształt został jeszcze bardziej uwydatniony, ponieważ w minionych wiekach obszar ten był małym kamieniołomem. Kamień jest ważnym aspektem lokalnej kultury, z wieloma legendami związanymi z jego kształtem i pochodzeniem, a niektóre z nich są opowiedziane na tablicach obecnie przymocowanych do kamienia.

 

Szlak ikon
Szlak ten to pętla biegnąca na północ od Sanoka przez 70 km wzdłuż rzeki San w kierunku Mrzygłodu. Słynny szlak pozwala odkryć liczne drewniane cerkwie greckokatolickie. Najbardziej charakterystyczne cerkwie znajdują się na północ od tego miasta, we wsiach Hłomcza, Rodzina, Dobra Szlachecka i Ulucz. W Uluczu stoi niewątpliwie perła regionu: cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego, która uważana jest za najstarszą drewnianą cerkiew typu orientalnego w Polsce. Tę uroczą wycieczkę można odbyć na rowerze lub nawet konno.

 Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: AnnaTreść komentarza: Super. Pięknie spiewająData dodania komentarza: 24.11.2023, 11:54Źródło komentarza: Biłgoraj. Koncert ukraińskiego zespołu AkordAutor komentarza: Jolanta WacykTreść komentarza: Chciałabym bardzo serdecznie podziękować obu Paniom za wspaniałą inicjatywę, popartą ogromnym wysiłkiem i determinacją, które pozwoliły wprowadzić go w życie z pomocą wielu ludzi dobrej woli, zarówno pojedynczych osób jak i organizacji. Dzisiejsza uroczystość odsłonięcia obelisku z tablicą upamiętniającą imię Stanisława Witeszczaka, w której miałam zaszczyt uczestniczyć, to piękne wydarzenie , o wielkiej wartości emocjonalnej dla mnie, wnuczki Stanisława Witeszczaka, jak również patriotyczno-edukacyjnej dla młodzieży zamojskich szkół.Data dodania komentarza: 23.11.2023, 22:37Źródło komentarza: Pamięci Stanisława Witeszczaka ps. "Konrad"Autor komentarza: TomaszTreść komentarza: super audycja:) @wjegoreku + @radiozamoscData dodania komentarza: 22.11.2023, 10:17Źródło komentarza: Wspólnota "W Jego Ręku" - budowanie relacji z Bogiem i ludźmiAutor komentarza: Paweł z parafi werbkowice.Treść komentarza: serdecznie pozdrawiam księdza proboszcza Stanisława.Data dodania komentarza: 21.11.2023, 19:55Źródło komentarza: Spotkania akademickie w BukowinieAutor komentarza: OjciecTreść komentarza: I tak trzymać! "Róbmy swoje " Nie bójmy się śmierci gdy idziemy kuniej z Tym który ja pokonała.Data dodania komentarza: 18.11.2023, 19:41Źródło komentarza: Wystarczy być...Autor komentarza: Dariusz FrógTreść komentarza: Piękne stroje ludowe .Data dodania komentarza: 17.11.2023, 16:37Źródło komentarza: Lubaczów. Kultura i moda XIX wieku
ReklamaPOMOC MA MOC. Q&A