Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama SIG Zamość

Etap 4 Tour de Pologne w województwie podkarpackim

Start tego etapu zaplanowano w średniowiecznym mieście Lesku, położonym nad rzeką San. Trasa będzie prowadzić przez góry Sanocko-Turczańskie, charakterystyczne będą liczne wzniesienia i zjazdy. Do zdobycia będą dwie Premie Lotne LOTTO w Ustrzykach Dolnych i gminie Fredropol. A także trzy Premie Górskie PZU, wszystkie II kategorii. W gminie Czarna następnie przy Hotelu Arłamów oraz na 30 kilometrów przed metą w Sanoku, kolarze powalczą o trzecią Premię Górską PZU w Leszczawie.
Etap 4 Tour de Pologne w województwie podkarpackim

Autor: Fot. Tour de Pologne

Kamień Leski

 

Ta imponująca formacja geologiczna pokazuje, że natura jest prawdziwym artystą. Znajduje się w lesie w pobliżu miasta i jest najprawdopodobniej wynikiem ruchów lodowca w okolicy, a cała formacja została prawdopodobnie przeniesiona na obecne miejsce przez lodowiec. Kamień ma ponad 20 m wysokości i jest w całości dziełem erozji. Jego osobliwy kształt został jeszcze bardziej uwydatniony, ponieważ w minionych wiekach obszar ten był małym kamieniołomem. Kamień jest ważnym aspektem lokalnej kultury, z wieloma legendami związanymi z jego kształtem i pochodzeniem, a niektóre z nich są opowiedziane na tablicach obecnie przymocowanych do kamienia.

 

Szlak ikon
Szlak ten to pętla biegnąca na północ od Sanoka przez 70 km wzdłuż rzeki San w kierunku Mrzygłodu. Słynny szlak pozwala odkryć liczne drewniane cerkwie greckokatolickie. Najbardziej charakterystyczne cerkwie znajdują się na północ od tego miasta, we wsiach Hłomcza, Rodzina, Dobra Szlachecka i Ulucz. W Uluczu stoi niewątpliwie perła regionu: cerkiew Wniebowstąpienia Pańskiego, która uważana jest za najstarszą drewnianą cerkiew typu orientalnego w Polsce. Tę uroczą wycieczkę można odbyć na rowerze lub nawet konno.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Jadwiga z rodziny GreniukTreść komentarza: Miło poczytać historii o Dubie,tutaj byli ochrzczeni dzieci mojego pradziadka Józefa Greniuka,mój dziadek to Paweł Greniuk ,miał dużo rodzeństwa.Mieszkam obecnie na ziemiach odzyskanych,zbieram informacje do drzewa genealogicznego rodziny Greniuk.Data dodania komentarza: 03.07.2024, 08:57Źródło komentarza: Bogata historia parafii DubAutor komentarza: KatolikTreść komentarza: Gratuluję że się uda uratować zabytek który jest naszą polską historiąData dodania komentarza: 28.06.2024, 16:51Źródło komentarza: Ostania Msza święta sprawowana w kościele w DubieAutor komentarza: Tolek.Treść komentarza: Po pierwsze -primo :młodzi sportowcy są najważniejsi oraz ich trenerzy-instruktorzy-wychowawcy. Nas kibiców sportowych cieszą wyniki osiągnięte przez sportowców oraz pomoc jaką Włodarze gminy udzielają tym młodym ludziomData dodania komentarza: 13.06.2024, 23:52Źródło komentarza: Gminna Gala Sportu 2024Autor komentarza: gośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu w posłudze kapelana.Data dodania komentarza: 10.06.2024, 22:37Źródło komentarza: Ks. Karol JędruszczakAutor komentarza: Józefa KornagaTreść komentarza: To za każdym razem piękna,doniosła uroczystość. Miałam kiedyś zaszczyt uczestniczyć w niej okraszając wykonywane pieśni własnymi wierszami o partyzantach.Data dodania komentarza: 06.06.2024, 22:42Źródło komentarza: XI Koncert Piosenki Partyzanckiej odbędzie się w „Szałasie n/Tanwią”Autor komentarza: JEZIERSKI JTreść komentarza: DZIĘKUJE PIEKNIE -ZA TAKA WSPANIAŁĄ UCZTE O BIEGANIU ,ZE SPORTOWYM POZDROWIENIEM JOZEF JEZIERSKI.Data dodania komentarza: 15.05.2024, 16:04Źródło komentarza: „Ultra Roztocze" 2024 zawita do Krasnobrodu