Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
niedziela, 15 września 2024 11:08
Reklama Hurtownia DAKO

Majdan Nowy. Zawołani po imieniu

W Gminie Księżpol odbyły się uroczystości ph.  „Zawołani po imieniu” dotyczące mieszkańców – Jana Gniduły, Katarzyny Kowal, Józefa Kowala, Marianny Łubiarz, Anastazji Łubiarz, Katarzyny Margol i Kazimierza Szabata – którzy 29 grudnia 1942 roku zostali zamordowani przez Niemców. Wraz z nimi zostali upamiętnieni też Żydzi, którym pomagali: Ita Becher oraz rodzina Feilów.
Majdan Nowy. Zawołani po imieniu

Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w kościele pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Majdanie Starym, którą w intencji obrońców Ojczyzny sprawował ks. proboszcz Adam Sobczak:

POSŁUCHAJ

Dziś upamiętniamy tu, w Majdanie Nowym prawdziwych bohaterów – podkreślała dr hab. Magdalena Gawin dyrektor Instytutu Pileckiego:

POSŁUCHAJ

Historię tragicznych wydarzeń z 29 grudnia 1942 roku przybliżyła dr Anna Stróż–Pawłowska, kierownik Działu ds. „Zawołanych po imieniu” w Instytucie Pileckiego:

POSŁUCHAJ

Takie uroczystości pokazują, co powinno być dla nas najważniejsze w polskości – tłumaczył Andrzej Szarlip starosta biłgorajski:

POSŁUCHAJ

Na uroczystości byli obecni członkowie rodzin zamordowanych mieszkańców Majdanu, wśród nich była Anna Standerska, prawnuczka Katarzyny Kowal:

POSŁUCHAJ

Następnie na terenie przy rondzie w Majdanie Nowym została odsłonięta tablica upamiętniająca, przy której przedstawiciele poszczególnych delegacji złożyli wieńce i zapalili znicze.

Program „Zawołani po imieniu” poświęcony jest osobom narodowości polskiej zamordowanym za pomoc Żydom w czasie okupacji niemieckiej. Pamięć o tych, którzy wykazali się heroizmem w obliczu niemieckiego terroru, jest pielęgnowana we wspomnieniach rodzin, często jednak historie te nie są znane ogółowi społeczeństwa. Program powstał z potrzeby zaznaczenia w przestrzeni publicznej miejsc związanych z pomordowanymi. Instytut Pileckiego podejmuje starania, aby te lokalne doświadczenia stały się częścią powszechnej świadomości historycznej. Program jest objęty Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości.

Na wydarzenie zaprosili: dr hab. Magdalena Gawin dyrektor Instytutu Pileckiego, Andrzej Szarlip starosta biłgorajski i Jarosław Piskorski wójt Gminy Księżpol.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Andrzej KuśTreść komentarza: Impreza bardzo ciekawa. Będziecie mogli nas posłuchać, zobaczyć, poznać nasze grono i zwyczaje oraz spróbować najzdrowszego jedzenia na świecie jakim jest dziczyzna - musicie tam być !!! To nasze dziedzictwo!!!Data dodania komentarza: 6.08.2024, 11:08Źródło komentarza: Jarosław KuchtaAutor komentarza: KTreść komentarza: Był mega dobrym, ciepłym czlowiekiem, który miał jeszcze wiele planów w głowie do zrealizowania - żal i smutek że go nie ma, wieczny odpoczynek …Data dodania komentarza: 18.07.2024, 22:05Źródło komentarza: Zmarł ks. Mirosław Prokop - proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w SzczebrzeszynieAutor komentarza: DWTreść komentarza: Lubię toData dodania komentarza: 18.07.2024, 11:38Źródło komentarza: Aleksandra CzerwińskaAutor komentarza: JSTreść komentarza: Piękna impreza.Data dodania komentarza: 12.07.2024, 12:45Źródło komentarza: Jarmark św. Kiliana w SkierbieszowieAutor komentarza: AgataTreść komentarza: Piękna audycjaData dodania komentarza: 11.07.2024, 20:38Źródło komentarza: XIV Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w PawłówceAutor komentarza: Jarosław FilipiukTreść komentarza: Młody człowiek, wiedza niesamowita! W wywiadzie pana Maksa jest wyraźna nuta pasji, ogromnej wiedzy i doświadczenia. Polecam poczuć ptasznika na dłoni. Dla mnie było to uczucie takiego...piękna, ciepełka, puchu. Coś niesamowitego! Nie bać się, jak hodowca kładzie na dłoni nawet największego pajęczaka, to wie co robi. Nam nic nie grozi, jedyny hamulec mamy w głowie.Data dodania komentarza: 10.07.2024, 14:59Źródło komentarza: Fakty i mity o pajęczakach - czy jest się czego bać?