Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Lubaczów. Nieistniejący Miłków będzie można zobaczyć w kinie

Już 1 grudnia (czwartek) o godz.17:00 w Miejskim Domu Kultury w Lubaczowie, odbędzie się premiera filmu „Miłków”.
Lubaczów. Nieistniejący Miłków będzie można zobaczyć w kinie

Film „Miłków’ to druga produkcja, zrealizowana przez Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” z Lubaczowa i Powiat Lubaczowski, dotykająca tematu nieistniejących wsi na terenie Powiatu Lubaczowskiego. W styczniu br. miała miejsce premiera filmu „Grochy, Kuryje, Żuki”, który wciąż można obejrzeć choćby na Facebookowym profilu Stowarzyszenia. Producentem filmu jest Stowarzyszenie Geoturystyczne „Roztocze Wschodnie” oraz Powiat Lubaczowski, a koproducentem Podkarpacka Komisja Filmowa.

 

Miłków to jedna z wsi na Podkarpaciu, która w wyniku tragicznych zawirowań historii zniknęła z powierzchni ziemi, a ślady po jej istnieniu kryje dziś las.

Na mapach Polski przedwojennej, Miłków należał do województwa lwowskiego. W latach 30. był administracyjnie częścią powiatu lubaczowskiego. Sąsiadował od południa z wsiami: Mołodycz, Starzyna, Karczmarze, Buczyna, Lichacze, a od północy ze Starym Dzikowem, zaś od wschodu ze Starym Siołem, z którego wiodła droga w stronę Oleszyc i Lubaczowa.

W Miłkowie mieszkało 800 osób. Byli to Polacy, Ukraińcy i kilkoro Żydow . W 1939 okupanci dokonują podziału ziem II RP. Wytyczono granicę między Niemcami, a Związkiem Radzieckim, a jej fragment przebiegał przez środek wsi Miłków. Wkrótce wieś spotkał podobny los jak inne przygraniczne osady - władze radzieckie podjęły decyzję o deportacji mieszkańców wsi w głąb Rosji, do Besarabii (obecnie część Mołdawii i Ukrainy).

Wysiedlenie odbywało się w dramatycznych warunkach. Mróz, zaspy śnieżne utrudniające przemieszczanie się. To wszystko sprawiło, że przetransportowanie blisko 800 mieszkańców na dworzec w Oleszycach zajęło Rosjanom 3 dni.

W Besarabii Miłkowcy musieli zaczynać wszystko od nowa i wszystkiego uczyć się, ponieważ była tu inna ziemia i inne warunki gospodarowania. Życie codziennie wyglądało inaczej niż w Miłkowie.

Po II wojnie światowej, wielu mieszkańców pragnęło wrócić do Miłkowa, ale ja się okazało, nie było już dokąd. Miłkowa nie było. Zniszczony przez okupantów, rozgrabiony, zniknął właściwie z powierzchni.

Autorzy filmu przeniosą widzów do lat 30. XX wieku dzięki animacji rysunkowej, fotografiom i autentycznym wspomnieniom mieszkańców Miłkowa (część mieszkańców jeszcze żyje). Opowiedzą o tym jak wyglądała wielokulturowa wieś, zamieszkana w większości przez Polaków i Ukraińców. Dodatkowo eksperci (historycy, etnografowie, regionaliści) opowiedzą o życiu Miłkowa tuż przed wybuchem wojny.

 

Scenariusz filmu autorstwa Jakuba Kowalczyka, został oparty na książce pana Jana Kucy „Miłków – prawda i legenda o zaginionej wsi”, który napisał jedyną jak do tej pory monografię na temat Miłkowa, opartą o wspomnienia i rozmowy z mieszkańcami wsi.

Film Miłków” będzie można zobaczyć w MDK'u w Lubaczowie 1 grudnia, ale trzy dni później, w niedzielę 4 grudnia film będzie miał swoją premierę on-line, o godz.17:00 m.in. na profilu FB stowarzyszenia oraz Powiatu Lubaczowskiego.

Katolickie Radio Zamość objęło Patronatem Medialnym to wydarzenie.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III