Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Jak przycinać psie pazury i jak pielęgnować uszy?

Odpowiednia pielęgnacja psa jest bardzo istotna dla jego ogólnej kondycji i zdrowia. Główne zadania właścicieli czworonogów to zapewnienie im dobrze zbilansowanej diety oraz pielęgnacja sierści i uszu oraz przycinanie pazurów.
Jak przycinać psie pazury i jak pielęgnować uszy?

Psie pazury, podobnie jak paznokcie człowieka ciągle rosną. Część psiaków, zwłaszcza tych, które spędzają dużo czasu na dworze samodzielnie ścierają sobie pazury. Naturalnym pilnikiem jest podłoże, po którym chodzą psiaki typu: asfalt, chodnik, czy betonowe płyty. Jeśli jednak pies mieszka w domu i wychodzi na spacery na zewnątrz, gdzie głównie biega po trawie, może się okazać, że nie jest w stanie samodzielnie poradzić sobie z długością pazurów. Wewnątrz pazura znajduje się łożysko oraz macierz. Przecięcie macierzy może spowodować uszkodzenie naczyń krwionośnych i nerwów, a to może skutkować pojawieniem się intensywnego krwawienia i bólu łapy psa. Anna Smyk lekarz weterynarii, specjalista chirurgii małych i dużych zwierząt przyznała, że większość czworonogów nie lubi czesania czy obcinania pazurów dlatego taki zabieg najlepiej wykonać u lekarze specjalisty.

POSŁUCHAJ

Niektóre psy mają ostrogi, zwane wilczymi pazurami. Czy pełnią one jakąś funkcję?
POSŁUCHAJ

Zdaniem Anny Smyk wilcze pazury najlepiej usunąć. Zabieg ten należy wykonać, gdy pies jest szczeniakiem.
POSŁUCHAJ

Obowiązkiem każdego opiekuna jest również pielęgnacja psiego przewodu słuchowego. Uszy są dla psa jednym z najważniejszych organów ponieważ są głównym źródłem dźwięku. Ile razy w tygodniu należy czyścić uszy i w jaki sposób?
POSŁUCHAJ

Na problemy z uszami narażone są przede wszystkim rasy długouche, jak również psy długowłose. Jeśli pies się drapie po uszach najlepiej wybrać się na wizytę do weterynarza.
POSŁUCHAJ

Niektóre rasy psów skłonne są do nabywania alergii. Jednak schorzenia uszne często mają podłoże, bakteryjne, grzybicze lub pasożytnicze. Czym się objawiają tego typu przypadłości?
POSŁUCHAJ

Jako właściciele psów pamiętajmy, że o naszych czworonożnych przyjaciół powinniśmy dbać przez cały rok. Jeśli u naszego czworonoga pojawiają się niepokojące nas objawy najlepiej skorzystać z fachowej porady weterynarza.

Na więcej pytań dotyczących pielęgnacji psów odpowiedzi  usłyszą Państwo na naszej stronie internetowej w zakładce: AUDYCJE/ PORADNIK RADIOWY/ PORADNIK WETERYNARYJNY.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Andrzej KuśTreść komentarza: Impreza bardzo ciekawa. Będziecie mogli nas posłuchać, zobaczyć, poznać nasze grono i zwyczaje oraz spróbować najzdrowszego jedzenia na świecie jakim jest dziczyzna - musicie tam być !!! To nasze dziedzictwo!!!Data dodania komentarza: 6.08.2024, 11:08Źródło komentarza: Jarosław KuchtaAutor komentarza: KTreść komentarza: Był mega dobrym, ciepłym czlowiekiem, który miał jeszcze wiele planów w głowie do zrealizowania - żal i smutek że go nie ma, wieczny odpoczynek …Data dodania komentarza: 18.07.2024, 22:05Źródło komentarza: Zmarł ks. Mirosław Prokop - proboszcz parafii pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w SzczebrzeszynieAutor komentarza: DWTreść komentarza: Lubię toData dodania komentarza: 18.07.2024, 11:38Źródło komentarza: Aleksandra CzerwińskaAutor komentarza: JSTreść komentarza: Piękna impreza.Data dodania komentarza: 12.07.2024, 12:45Źródło komentarza: Jarmark św. Kiliana w SkierbieszowieAutor komentarza: AgataTreść komentarza: Piękna audycjaData dodania komentarza: 11.07.2024, 20:38Źródło komentarza: XIV Powiatowy Przegląd Dorobku Artystycznego i Kulinarnego Kół Gospodyń Wiejskich w PawłówceAutor komentarza: Jarosław FilipiukTreść komentarza: Młody człowiek, wiedza niesamowita! W wywiadzie pana Maksa jest wyraźna nuta pasji, ogromnej wiedzy i doświadczenia. Polecam poczuć ptasznika na dłoni. Dla mnie było to uczucie takiego...piękna, ciepełka, puchu. Coś niesamowitego! Nie bać się, jak hodowca kładzie na dłoni nawet największego pajęczaka, to wie co robi. Nam nic nie grozi, jedyny hamulec mamy w głowie.Data dodania komentarza: 10.07.2024, 14:59Źródło komentarza: Fakty i mity o pajęczakach - czy jest się czego bać?