Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama HOSPICJUM SANTA GALLA 1,5%

Dobra polisa na życie - na co zwrócić uwagę?

Dobra polisa na życie - na co zwrócić uwagę?

Autor: Grafika: freepik.com

Zdecydowałeś się na wykupienie polisy na życie? To bardzo dobra decyzja! Ważne jest jednak to, jaką dokładnie ofertę wybierzesz. Propozycje różnych towarzystw znacząco różnią się między sobą, a w ich gąszczu można bardzo łatwo się zgubić. Sprawdź, na co zwrócić uwagę przy wyborze polisy na życie i jak znaleźć tę najlepszą!

Polisa na życie – jaki zakres ochrony może Ci oferować?

W pierwszej kolejności należy się zastanowić, jaki zakres ochrony z tytułu polisy na życie Cię interesuje. Większość ubezpieczeń zapewnia wypłatę świadczenia w przypadku:

  • śmierci ubezpieczonego,
  • jego poważnej choroby lub wypadku,
  • trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Na stronach takich jak rankingubezpieczennazycie.pl pozwalających na porównanie ofert ubezpieczycieli zostaniesz w pierwszej kolejności poproszony o wskazanie interesującego Cię zakresu ubezpieczenia. Dodatkowe świadczenia można otrzymać np. w razie konieczności pobytu w szpitalu lub przejścia zabiegu chirurgicznego. Co więcej, ochroną możesz objąć także zdarzenia dotyczące rodziny i bliskich (np. śmierci, wypadku czy zachorowania małżonka, dziecka, rodzica). Jeśli natomiast masz kredyt hipoteczny i nie jest on objęty ubezpieczeniem, koniecznie dodaj do polisy zabezpieczenie kredytu. Dzięki niemu towarzystwo ubezpieczeniowe weźmie na siebie spłatę Twoich zobowiązań w razie Twojej śmierci, odciążając spadkobierców.

Polisa ochronno-oszczędnościowa lub ochronno-inwestycyjna

Szczególnym podtypem ubezpieczeń na życie są te oferujące dodatkowo możliwość oszczędzania lub inwestycji. Jest to z całą pewnością rozwiązanie warte rozważenie, szczególnie jeśli martwisz się np. o wysoką inflację, wielkość swojej emerytury czy standard życia po zakończeniu pracy zawodowej. Tzw. polisa na życie i dożycie to świetny sposób na to, aby otrzymać dodatkowe środki na emeryturę. W jej ramach określa się termin wypłaty świadczenia w określonej wysokości. Dzięki temu jako emeryt zyskasz spokój ducha i więcej swobody.

Jeśli natomiast chcesz zadbać o dobry start swojego dziecka, być może warto rozważyć polisę posagową. Działa ona bardzo podobnie – świadczenie może być wypłacone np. po ukończeniu przez potomka określonego wieku.

Polisa na życie – na jaką kwotę warto się ubezpieczyć?

Kolejnym kluczowym elementem jest suma ubezpieczenia na życie, czyli kwota pełnego świadczenia wypłacanego rodzinie na wypadek śmierci ubezpieczonego. Powinno ono być na tyle wysokie, aby zapewniło bliskim płynność finansową. Trzeba jednak pamiętać, że wyższa suma ubezpieczenia to wyższa składka miesięczna. Warto więc dokładnie przyjrzeć się ofertom pod tym względem. Ponadto, zanim zdecydujesz się na konkretną polisę, koniecznie sprawdź, jakie okoliczności stanowią podstawę do wypłaty pełnego odszkodowania – wszelkie kluczowe informacje znajdziesz w dokumencie OWU.

Ubezpieczenie na życie a wykluczenia

Aby wybrać właściwą polisę na życie, koniecznie musisz też sprawdzić, jakie wykluczenia obowiązują przy wypłacie świadczeń. W umowie powinny być zawarte szczegółowe informacje dotyczące wyłączeń odpowiedzialności. Chodzi tu o sytuacje, w których ubezpieczyciel nie jest zobowiązanych do wypłacenia świadczenia. Przykładowo podstawą do wypłaty może być zdiagnozowanie u ubezpieczonego ciężkiej choroby, ale np. z wykluczeniem cukrzycy. Często wykluczenia mają również związek ze zdarzeniami, w których ubezpieczony sam działał na własną niekorzyść (np. wypadek na skutek prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu).

Wyłączenia odpowiedzialności zwykle dotyczą również:

  • brania udziału w rozruchach i protestach oraz atakach terrorystycznych,
  • zatajania informacji o własnym stanie zdrowia,
  • przebywania na terenie państwa, w którym toczą się działania wojenne.

Ponadto większość polis wiąże się z okresem karencji. Oznacza to, że prawo do uzyskiwania świadczeń uzyskuje się dopiero po określonym w umowie czasie (np. 6 miesiącach).

Polisa na życie – indywidualna czy grupowa?

Grupowe polisy na życie są obecnie bardzo popularne. Zawierane np. za pośrednictwem pracodawcy charakteryzują się niższymi składkami i zwykle obejmują podstawowy zakres ochrony. Takie ubezpieczenie na pewno jest lepsze niż żadne, ale należy pamiętać, że nie daje ono możliwości dopasowania do indywidualnych potrzeb. Często również jego suma jest dość niska.

Ubezpieczenie indywidualne pozwala na samodzielne ustalanie zakresu ochrony i sumy oraz dopasowania wysokości składki do własnych potrzeb czy możliwości. Jest to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, jeśli chcesz dopasować polisę do siebie.

Jak znaleźć idealną polisę na życie?

Jak łatwo porównać oferty i zapoznać się z ich najważniejszymi parametrami? Z pomocą przychodzą porównywarki lub kalkulatory online. Pod adresem: kalkulator.rankingubezpieczennazycie.pl/kalkulator/ubezpieczenia-na-zycie/ znajdziesz prosty formularz, który pomoże Ci odnaleźć polisę spełniającą Twoje oczekiwania. Wystarczy kilka kliknięć, aby porównać oferty, a następnie przejść do wypełnienie wniosku lub rozmowy z konsultantem!

 

- Materiał nadesłany -

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: To był Boży ksiądz, Żył ewangelią. Pamiętam jak w szpitalu ,czekając w kolejce ,odmawiał koronkę do Bożego Miłosierdzia. Proste rzeczy są najtrudniejsze. Szanował każdego człowieka i miał wielkie serce dla chorych. Dobry Pasterz.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:30Źródło komentarza: Górecko Kościelne. Spotkanie niepełnosprawnych w I rocznicę śmierci śp. ks. BudzyńskiegoAutor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”