Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

80. rocznica wysiedlenia Dereźni

Wójt Gminy Biłgoraj, Komitet Organizacyjny, OSP Dereźnia i organizacje społeczne zaprosili na obchody 80. rocznicy wysiedlenia miejscowości Dereźnia. Uroczystości odbyły się w niedzielę, 23 lipca na placu przy Remizie OSP w Dereźni.
80. rocznica wysiedlenia Dereźni

Chcemy oddać cześć i pamięć naszym rodzicom i dziadkom, których dotknęła ta straszna tragedia – tłumaczył Janusz Różański, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego:

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św., którą sprawował ks. dziekan Witold Batycki oraz kapłani pochodzący z Dereźni, o. Stanisław Kyc i ks. Józef Dziduch, który w kazaniu przybliżył losy wysiedlonych, a w szczególności Stanisławy Kruszewskiej z domu Wilczak, obecnej na uroczystości. Wśród żyjących świadków tamtych wydarzeń znaleźli się również Józef Wróbel, Jan Król, Stanisław Kapka, Stanisław Fugiel, Katarzyna Dzido i Julia Mielnik. 

Historię wydarzeń sprzed 80 lat przypomniała dr Dorota Skakuj z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju:

O znaczeniu uroczystości dla gminy Biłgoraj mówił zastępca wójta Wojciech Dziduch:

Ziemia Biłgorajska w szczególny sposób ucierpiała podczas akcji pacyfikacyjnych i wysiedleńczych – tłumaczyła poseł Beata Strzałka:

Zaangażowanie mieszkańców Dereźni w organizację uroczystości dostrzega i docenia Wiesław Różyński, wójt gminy Biłgoraj:

Po Eucharystii została poświęcona pamiątkowa tablica, pod którą złożono kwiaty i zapalono znicze. Następnie miał miejsce koncert patriotyczny w wykonaniu Orkiestry Dętej z Brzózy Królewskiej, Zespołu Śpiewaczego „Zorza” z Dereźni i dzieci ze Szkoły Podstawowej im. Papieża Jana Pawła II w Dereźni. obchody rocznicowe zakończył pokaz w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Wir” z Biłgoraja, której członkowie przybliżyli tragiczne dzieje mieszkańców Dereźni z 2 lipca 1943 roku. Można było również bliżej zapoznać się z dziejami wysiedlenia mieszkańców Dereźni, które zostały przedstawione na wystawie opracowanej przez Michała Kańkowskiego.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole