Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Trwa III Wschodni Festiwal Muzyki Barokowej MUSICA DELL' ANIMA

Jak co roku wrzesień przynosi kolejną edycję wyjątkowego wydarzenia muzycznego w woj. lubelskim. W dniach 17-24 września odbywa się III Wschodni Festiwal Muzyki Barokowej MUSICA DELL'ANIMA w Zamościu.
Trwa III Wschodni Festiwal Muzyki Barokowej MUSICA DELL' ANIMA

Autor: Łukasz Kot

Obejmuje on cztery koncerty prezentujące wyjątkowe dzieła muzyczne z epoki baroku. Wnętrza najwspanialszych zamojskich świątyń wypełni włoska oraz francuska muzyka kameralna, jak również twórczość operowa wybitnego niemieckiego kompozytora - Georga Friedricha Händla. Zabrzmią instrumenty historyczne, takie jak klawesyn, skrzypce barokowe, altówka barokowa, wiolonczela barokowa, viola da gamba, obój barokowy, a także głosy ludzkie - sopran, mezzosopran oraz baryton. Pełnię XVIII-wiecznego brzmienia zaprezentuje publiczności powołana specjalnie na tę okazję Zamojska Orkiestra Barokowa. Na wszystkie festiwalowe koncerty obowiązuje wstęp wolny.

 

Festiwal zainaugurował koncert „Laudate Dominum - motety sakralne A. Campry”, który odbył się 17 września o godzinie 19.00 w Kościele oo. Franciszkanów pw. Zwiastowania NMP. Repertuar tego koncertu stanowiły kompozycje reprezentujące kolejne stadia rozwoju twórczości motetowej Andrégo Campry, będącego czołowym twórcą francuskiej muzyki wokalnej przełomu XVII i XVIII wieku. Łacińskie teksty psalmów otrzymały w jego utworach niezwykle kunsztowną i zróżnicowaną pod kątem instrumentacji oprawę. Wystąpił zespół muzyki dawnej „Riscoprire” w składzie: Adam Kamieniecki - baryton, Jakub Kornakiewicz - obój barokowy, Aleksandra Radwańska - skrzypce barokowe, Piotr Młynarczyk - viola da gamba oraz Urszula Jasiecka-Bury - klawesyn. 

 

Drugi festiwalowy koncert - „Violino all’italiana - włoskie sonaty skrzypcowe” - odbędzie się 20 września o godzinie 19.00 w Katedrze Zamojskiej. Jego program złożony jest z sonat najwybitniejszych włoskich kompozytorów muzyki skrzypcowej, takich jak Vivaldi, Corelli czy Veracini. Utwory te stanowiły swoiste kompendium wykonawcze swoich czasów i położyły podwaliny pod dalszy rozwój sztuki skrzypcowej. W podróż do XVIII-wiecznych Włoch zabierze słuchaczy duet: Martyna Pastuszka - skrzypce barokowe oraz Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela barokowa.

 

Trzeci festiwalowy koncert - „Operowe pasticcio Georga Friedricha Händla” - odbędzie się 22 września o godzinie 19.00 w Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Estetyka haendlowska to swoista fuzja stylów narodowych - począwszy od inspiracji zaczerpniętych z rodzimych Niemiec, poprzez okres częstych podróży do Włoch, na latach spędzonych w Anglii skończywszy. Georg Friedrich Händel jest niepodważalnym mistrzem opery, którego kompozycje rozbrzmiewają w teatrach na całym świecie od niemal 300 lat. Repertuar koncertu stanowią zarówno powszechnie znane słuchaczom utwory, jak i te pochodzące z rzadziej wykonywanych dzieł. W świat XVIII-wiecznej opery wprowadzi słuchaczy Zamojska Orkiestra Barokowa pod kierunkiem Leszka Firka oraz soliści: Aleksandra Bednarz - sopran, Anna Werecka-Gryć - mezzosopran i Adam Kamieniecki - baryton.

 

Festiwal zwieńczy koncert „Muzyczna krypta J. B. Lully’ego”, który odbędzie się 24 września o godzinie 19.00 w Kościele oo. Franciszkanów pw. Zwiastowania NMP. Jean-Baptiste Lully, wyjątkowy artysta dworu Ludwika XIV - Króla Słońce, był jednym z najbardziej wpływowych kompozytorów wszechczasów, zaś jego muzyka stanowiła ucieleśnienie pełnego finezji i elegancji stylu francuskiego. Program koncertu, nawiązujący swoją tematyką do krypt w podziemiach zamojskiego Kościoła Franciszkanów, prezentuje kompozycje zawierające relikty artystycznego dziedzictwa Lully’ego i będące tym samym swoistymi „muzycznymi nagrobkami”, postawionymi przez kompozytorów na cześć wybitnego mistrza. Wystąpi zespół instrumentalny w składzie: Leszek Firek - skrzypce barokowe, Anna Mar Vidal Farion - skrzypce barokowe, Anna Cierpisz - wiolonczela barokowa oraz Lena Nowakowska - klawesyn.

 

Dyrektorem artystycznym festiwalu jest Adam Kamieniecki, który był gościem dzisiejszego przedpołudniowego pasma w Katolickim Radiu Zamość.

 

 

PROGRAM FESTIWALU:

 

17 września, godz. 19.00 / Kościół Franciszkanów

LAUDATE DOMINUM - motety sakralne A. Campry

Zespół muzyki dawnej RISCOPRIRE w składzie:

Adam Kamieniecki - baryton

Jakub Kornakiewicz - obój barokowy

Aleksandra Radwańska - skrzypce barokowe

Piotr Młynarczyk - viola da gamba

Urszula Jasiecka-Bury - klawesyn

 

20 września, godz. 19.00 / Katedra Zamojska

VIOLINO ALL’ITALIANA - włoskie sonaty skrzypcowe

Martyna Pastuszka - skrzypce barokowe

Tomasz Pokrzywiński - wiolonczela barokowa

 

22 września, godz. 19.00 / Centrum "Synagoga"

OPEROWE PASTICCIO Georga Friedricha Händla

Aleksandra Bednarz - sopran

Anna Werecka-Gryć - mezzosopran

Adam Kamieniecki - baryton

Zamojska Orkiestra Barokowa pod kierunkiem Leszka Firka

 

24 września, godz. 19.00 / Kościół Franciszkanów

MUZYCZNA KRYPTA J. B. LULLY'EGO

Leszek Firek - skrzypce barokowe

Anna Mar Vidal Farion - skrzypce barokowe

Anna Cierpisz - wiolonczela barokowa

Lena Nowakowska - klawesyn

 

Strona festiwalu: https://www.facebook.com/wschodnifestiwalbarokowy / easternbaroquefestival.com 

 

Organizatorzy: zespół muzyki dawnej Alba del Mondo, Stowarzyszenie Sympatyków Orszaku Trzech Króli w Zamościu

Współpraca: Parafia Rzymskokatolicka pw. Zwiastowania NMP OO. Franciszkanów, Parafia Katedralna Zmartwychwstania Pańskiego i Św. Tomasza Apostoła, Centrum "Synagoga" Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego, I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Zamoyskiego w Zamościu

Partnerzy: Województwo Lubelskie - Lubelskie! Smakuj życie, Krajowa Grupa Spożywcza S.A., Hotel Zamojski, Restauracja Bohema, Kwiaciarnia Piotr Marzec

Patronat medialny: TVP 3 Lublin, Polskie Radio Lublin, Katolickie Radio Zamość, Nowy Kurier Zamojski

Zrealizowano w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Miasta Zamość

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkoleAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Brawo Wirkowice!!!Data dodania komentarza: 20.05.2025, 22:03Źródło komentarza: Obchody 1000-lecia Korony Polskiej w Wirkowicach