Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

‘EkoLogiczni’ w powiecie biłgorajskim

W czwartek, 5 października 2023 roku w Glinach odbyła się konferencja podsumowująca projekt realizowany przez samorząd powiatu biłgorajskiego pn. „EkoLogiczni – propagowanie kultury dbałości o środowisko w powiązaniu ze stylem zdrowego trybu życia członków stowarzyszeń i grup nieformalnych z terenu powiatu biłgorajskiego”.
‘EkoLogiczni’ w powiecie biłgorajskim

W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Kół Gospodyń Wiejskich z terenu powiatu biłgorajskiego, samorządowcy, wójtowie i burmistrzowie oraz delegacje z miejskich i gminnych ośrodków i domów kultury.

Podsumowania projektu dokonał Tomasz Rogala, wicestarosta biłgorajski:

Zarówno projekt, jak i podsumowująca konferencja cieszyły się dużym zainteresowaniem – dodał wicestarosta:

To wydarzenie jest wspaniałą okazją do spotkania wszystkich kół gospodyń wiejskich z naszego powiatu – podkreślał Andrzej Szarlip starosta biłgorajski:

Głównym założeniem projektu było zwrócenie uwagi i zachęcenie mieszkańców Ziemi Biłgorajskiej do dbałości o środowisko naturalne i promowanie zdrowego trybu życia. Projekt miał także zwrócić uwagę na bioróżnorodności lokalnego środowiska przyrodniczego i podnieść świadomości w zakresie ochrony przyrody. Poprzez zaangażowanie Kół Gospodyń Wiejskich projekt miał również podnieść wiedzę dotyczącą możliwości wykorzystania lokalnych produktów, w tym pochodzących z upraw ekologicznych, w codziennej kuchni.

Pierwszą część wydarzenia stanowiła konferencja, w której prelekcje wygłosili specjaliści z dziedziny rolnictwa, ochrony środowiska, gospodarki oraz ARiMR. Jako pierwszy referat o bioróżnorodności powiatu biłgorajskiego wygłosił Marek Konopka kierownik Wydziału Rolnictwa, Ochrony Środowiska i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Biłgoraju.

Następnie głos zabrał Andrzeja Wojtyło dyrektor Roztoczańskiego Parku Narodowego, który przybliżył temat ochrony przyrody na polu zrównoważonego rozwoju rolnictwa.

Program rolno-środowiskowo-klimatyczny kierowany do rolników przez ARiMR” omówił Bartłomiej Świtała, kierownik Biura Powiatowego w Biłgoraju Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Biłgoraju. Na zakończenie temat „Rolnictwo ekologiczne w powiecie biłgorajskim - Zasady zdrowego odżywiania na przykładzie produktów kiszonych”.omówili przedstawiciele Zespołów Doradztwa Rolniczego.

W ramach wydarzenia odbyły się warsztaty kulinarne prowadzone przez szefa kuchni z Zamościa Rafała Włocha, odbył się również konkurs kulinarny, w którym zwyciężyły panie reprezentujące gminę Tarnogród z KGW Różaniec, Luchów Górny, Luchów Dolny i Klubu Kobiet Aktywnych z daniem piróg gryczany z sosem kurkowym i żurawiną. Drugie miejsce zajęło KGW ‘Dorbozianki’ z Dorboz w gminie Obsza, zaś trzecie przyznano KGW ‘Dąbrowiczanki’ z Dąbrowicy w gminie Biłgoraj. Wyróżnienie przyznano Zespołowi Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju za polędwiczki roztoczańskie w sosie imbirowym, podane z kluskami gryczanymi, glazurowaną marchewką i buraczkami z miodem.

Produkty użyte do dzisiaj prezentowanych przez nas potraw pochodzą z naszych własnych upraw i są zdrowe i ekologiczne – wyjaśniała Luiza Litwin z Koła Gospodyń Wiejskich „Jarzębinki” ze Stanisławowa w gminie Józefów:

Zwieńczeniem projektu stała się publikacja książkowa w formie albumu, w której znalazły się prezentacje organizacji i zrzeszeń mieszkańców powiatu biłgorajskiego, takich jak KGW oraz opis ich działalności z zakresu dbałości o środowisko. Ta publikacja ma wielką wartość – tłumaczył Tomasz Rogala:

Projekt jest realizowany przez powiat biłgorajski przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie (106 tys. zł) oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Realizacja projektu trwa od połowy maja do połowy listopada 2023 roku. 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole