Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama OLEJARSKA DYCHA

KS Hetman Zamość. Co udało sie zrealizować i jakie są najważniejsze plany na przyszłość?

Historia Hetmana Zamość sięga 1934 roku. Drużyna biało-zielono-czerwonych z przeszło 90-letnią historią jest najbardziej zasłużonym klubem w Zamościu i jednym z najbardziej znanych w regionie. W tym roku, bo 21 czerwca KS Hetman będzie obchodzić 90- lecie działalności.
KS Hetman Zamość. Co udało sie zrealizować i jakie są najważniejsze plany na przyszłość?

Historia Hetmana Zamość sięga 1934 roku, kiedy to Hetman pojawił się na piłkarskiej mapie Polski, występując jako Strzelecki Klub Sportowy. Od 1935 roku klub występował już pod nazwą SKS Hetman, odnosząc przy tym szereg sukcesów, spośród których największym był awans do klasy A. Wówczas była to najwyższa klasa okręgowa, odpowiednik drugiego poziomu rozgrywkowego. Po II wojnie światowej klub został reaktywowany jako Sparta, następnie Unia, a od 1957 roku klub funkcjonował jako Hetman Zamość. Lata 60. i 70. to okres, w którym barwy Hetmana reprezentował Jan Janda, jedna z legend klubu i bezsprzecznie najskuteczniejszy zawodnik zamojskiej drużyny, który rozgrywając w nim około 800 meczów strzelił niemal 300 goli. Krzysztof Rysak, obecny prezes KS Hetman podkreślił, że od 2023 roku Akademia Hetmana nosi imię zasłużonego dla zamojskiej piłki nożnej Jana Jandy. 

Wspominając znane zasłużone dla Hetmana osoby, nie sposób pominąć również byłych trenerów. Historycznym dla klubu sezonem były rozgrywki III ligi w sezonie 1991/1992, kiedy to Hetman Kadex Zamość pod wodzą Włodzimierza Gąsiora i Zbigniewa Pająka awansował do II ligi (odpowiednik dzisiejszej I ligi), ponosząc w sezonie tylko jedną porażkę. Niestety w styczniu br. społeczność zamojskiego Hetmana pożegnała Zbigniewa Pająka, który w wieku 69 lat zmarł po długiej chorobie. Zbigniew Pająk był piłkarzem, trenerem, dyrektorem, wiceprezesem, legendarną postacią dla lokalnej piłki nożnej. Jego wychowankiem był między innymi Przemysław Tytoń, który w latach 2010–2016 występował w kadrze reprezentacji Polski, a w 2012 wystąpił w Mistrzostwach Europy. „Zbyszka będę pamiętał jako człowieka wyjątkowego..., Zbyszek był, jest i pozostanie autorytetem" - zaznaczył Krzysztof Rysak. 

Historia zamojskiego Hetmana pokazała, że drużyna seniorów grała na różnych poziomach lig regionalnych. W Hetmanie występowali legendarni piłkarze, którzy w pamięci kibiców zapiszą się na długie lata. Wymieniając najlepszych zawodników Hetmana przełomu lat 80. i 90. nie sposób pominąć wychowanków klubu - braci Andrzeja i Wojciecha Rycaków, którzy zawsze z zaangażowaniem i sercem reprezentowali biało-zielono-czerwone barwy. W historii klubu zapisał się również jeden z najlepszych napastników w historii zamojskiego zespołu – Jacek Ziarkowski, obecny trener piłki nożnej. W sezonie 2001/2002 Jacek Ziarkowski z dorobkiem 22 bramek sięgnął po koronę króla strzelców II ligi. Jego piłkarski talent został zauważony i kontynuował on piłkarską karierę w wielu krajowych klubach, a także w Turcji. W sumie Jacek Ziarkowski rozegrał w Ekstraklasie w różnych klubach 52 spotkania. 

Hetman w II lidze występował nieprzerwanie przez 11 sezonów, a lata 1992–2003 były „złotym okresem" dla klubu. Z pewnością pamiętamy czasy, kiedy stadion po brzegi wypełniony był kibicami.  W 2010 roku klub znalazł się w głębokim kryzysie i był zmuszony wycofać się z rozgrywek. W 2015 roku rozpoczęto proces odbudowy klubu i Hetman powrócił na piłkarską mapę Polski. Drużyna biało-zielono-czerwonych z przeszło 90-letnią historią jest najbardziej zasłużonym klubem w Zamościu i jednym z najbardziej znanych w regionie. W tym roku, bo już w czerwcu KS Hetman Zamość czeka wielkie wydarzenie, bo piłkarskie środowisko będzie obchodzić 90- lecie działalności. Prezes Klubu Krzysztof Rysak zaznaczył, że obchody okrągłych urodzin są zaplanowane na 21 czerwca.

Miniony 2023 rok dla zamojskiego Hetmana był bardzo udany ponieważ nastąpiły duże zmiany w Zarządzie klubu, a na koniec rundy jesiennej seniorom udało się zająć pierwsze miejsce w tabeli. Najważniejszym celem na ten rok jest awans do IV ligi. Hetman ma pięciopunktową przewagę nad Huczwą Tyszowce, a jak wyglądają przygotowania do rundy rewanżowej? Z jakim zespołem Hetman zmierzy się już w marcu?

W 2023 roku Zarządowi klubu udało się zredukować długoletnie zobowiązania finansowe wynikające z zadłużenia. Wszystko to udało się zrealizować dzięki owocnej współpracy ze sponsorami i partnerami.

W ostatnich miesiącach w Hetmanie nastąpiły duże zmiany. Klubowi udało się doprowadzić do połączenia z klubem AMSPN Hetman. Krzysztof Rysak dodał, że barwy klubowe drużyny seniorów tworzą wychowankowie AMSPN Hetman.

Ci zawodnicy, którzy grają obecnie w innych lokalnych klubach, a marzy im się piłkarska przyszłość w Hetmanie mogą reprezentować barwy klubu. Hetman współpracuje z innymi piłkarskimi zespołami dlatego po ukończeniu wieku młodzika starszego zawodnicy mają szansę trenować pod okiem trenerów zamojskiej drużyny.

Szeregi Akademii Hetmana im. Jana Jandy mają okazję zasilić chłopcy z rocznika 2018 i starsi. Jakie kroki muszą poczynić rodzice, by zapisać swoje pociechy na zajęcia piłkarskie do Akademii będzie można usłyszeć w audycji Rozmowa dnia w najbliższy wtorek (23.01) o godz. 8.40 i 15.40 Gościem rozmowy będzie prezes zamojskiego Hetmana Krzysztof Rysak.
 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: ks. WladyslawTreść komentarza: Ciekawa aidycja, duzo inofracji o losach klasztoru, zaangazowaiu partiotycznym OO Bernardynow. Historia ludzka wpleciona w Boze plany. Pozdrawiam OO Bernardynow z Radecznicy z Ojcem Kustoszem na czele.Data dodania komentarza: 06.05.2024, 22:16Źródło komentarza: O. Sylwester Skirliński OFMAutor komentarza: Agnieszka BielakTreść komentarza: Cieszę się bardzo z tego odkrycia i wierzę, że w tych zabytkowych murach ukrych jest jeszcze wiele skarbów i tajemnic, które zostaną odkryte wraz z odbudową kościoła.Data dodania komentarza: 03.05.2024, 11:52Źródło komentarza: Zaskakujące odkrycia w parafii DubAutor komentarza: gośćTreść komentarza: To był Boży ksiądz, Żył ewangelią. Pamiętam jak w szpitalu ,czekając w kolejce ,odmawiał koronkę do Bożego Miłosierdzia. Proste rzeczy są najtrudniejsze. Szanował każdego człowieka i miał wielkie serce dla chorych. Dobry Pasterz.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:30Źródło komentarza: Górecko Kościelne. Spotkanie niepełnosprawnych w I rocznicę śmierci śp. ks. BudzyńskiegoAutor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!