Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
poniedziałek, 29 kwietnia 2024 19:01
Reklama OKO-MED Zamość

Scena Reduta - jak płakać w miejsach publicznych

Teatr im. J. Osterwy w Lublinie, w ramach projektu Scena Reduta, zawita w Krasnymstawie oraz Tomaszowie Lubelskim. Na scenach Domów Kultury wystawiony zostanie spektakl “jak płakać w miejscach publicznych” cieszący się dużą sympatią lubelskich widzów.
Scena Reduta - jak płakać w miejsach publicznych

Źródło: Teatr im. J. Osterwy w Lublinie

11 kwietnia (czwartek), godz. 18:00 | Krasnostawski Dom Kultury
Bilety do nabycia w kasie Krasnostawskiego Domu Kultury oraz www.bilety.krasnystaw.pl

12 kwietnia (piątek), godz. 18:00 | Tomaszowski Dom Kultury
Bilety do nabycia w sekretariacie Tomaszowskiego Domu Kultury


 jak płakać w miejscach publicznych 

Spektakl “jak płakać w miejscach publicznych”, na podstawie bestselleru Emilii Dłużewskiej o tym samym tytule, otwiera przestrzeń dla ważnych rozmów i refleksji. Porusza tematykę depresji, kryzysów i traum, które jak się dowiadujemy, mogą dać o sobie znać nagle, bez ostrzeżenia. Spektakl opisuje drogę jaką przebyła główna bohaterka, walcząc o swoje zdrowie psychiczne. Emilia Dłużewska podchodzi do tematu depresji z dużym dystansem. Buduje humorystyczną narrację, będącą podstawą dla spektaklu zarówno rozrywkowego jak i inspirującego do głębokiej, osobistej refleksji. 

„Choroby psychicznej, trudności, smutku, poczucia straty można doświadczać w każdym wieku. Chciałabym, żeby mężczyźni i kobiety poczuli się dzięki naszemu spektaklowi przytuleni i – być może – zachęceni do szukania pomocy, jeśli jej potrzebują” – powiedziała Mira Mańka - reżyserka spektaklu, podczas próby medialnej w Teatrze im. J. Osterwy w Lublinie.

Spektakl stworzony przez: Mirę Mańkę, Kamilę Janik oraz Beatę Passini, przenosi widzów w głąb umysłu trzydziestoletniej kobiety, która na co dzień zmaga się z emocjami oscylującymi między depresją a manią. Spektakl obrazuje poszukiwanie sensu i porządku w życiu. Wykorzystując lekki ton, elementy komedii i stand-upu, twórczynie zadają pytania o to, jak społeczeństwo podchodzi do tematu zdrowia psychicznego. Dzięki humorowi, dystansowi i autentyczności, “jak płakać w miejscach publicznych” staje się ważnym głosem w dyskusji o zrozumieniu i akceptacji trudności psychicznych, jednocześnie łamiąc tabu i stawiając czoła stereotypom. Twórczynie wierzą, że spektakl może otworzyć drogę do zmiany percepcji emocjonalności, oferując przestrzeń bez wstydu i uprzedzeń. Ich praca to nie tylko przekaz artystyczny, ale i misja społeczna, mająca na celu zwiększenie świadomości i empatii wobec doświadczeń związanych ze zdrowiem psychicznym. Spektakl rzuca nowe światło na ważne tematy, sprawiając, że teatr staje się miejscem, gdzie można śmiać się, płakać i rozmawiać – bez wstydu i obaw.



Misja projektu Scena Reduta

Scena Reduta to wspólna przestrzeń stworzona dla teatru przez ośrodki kultury z całej Lubelszczyzny. Inicjatorem i liderem projektu jest Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie, który podjął współpracę z kilkunastoma ośrodkami kultury na Lubelszczyźnie, by prezentować swoje spektakle na gościnnych scenach miast całego województwa. Misją Teatru Osterwy jest rozszerzenie zasięgu działalności artystycznej, która umożliwi dotarcie do widzów, którzy ze względu na odległość lub inne przeszkody nie mają możliwości uczestnictwa w spektaklach odbywających się w lubelskiej siedzibie. Dzięki projektowi Scena Reduta, realizowana jest idea patrona - Juliusza Osterwy, by teatr docierał do szerokiej publiczności, a spektakle przyczyniały się do kształtowania społeczności, której fundamentem jest piękno polskiego języka.

 


Projekt Scena Reduta jest współfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

 

Teatr im. Juliusza Osterwy w Lublinie jest instytucją Samorządu Województwa Lubelskiego wspólnie prowadzoną z Ministrem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Ostatnie komentarze
Autor komentarza: gośćTreść komentarza: To był Boży ksiądz, Żył ewangelią. Pamiętam jak w szpitalu ,czekając w kolejce ,odmawiał koronkę do Bożego Miłosierdzia. Proste rzeczy są najtrudniejsze. Szanował każdego człowieka i miał wielkie serce dla chorych. Dobry Pasterz.Data dodania komentarza: 21.04.2024, 19:30Źródło komentarza: Górecko Kościelne. Spotkanie niepełnosprawnych w I rocznicę śmierci śp. ks. BudzyńskiegoAutor komentarza: Katarzyna i Jerzy bartkowscyTreść komentarza: Tak bardzo nas poruszyła śmierć p.Lesława z którym byliśmy dwa razy na spływie(niestety, już wiecej nie spotkamy się na wodzie).Był człowiekiem którego nie da się zapomnieć choćby miało się z Nim krótki kontakt. Jego energia, serdecznośc, wiedza, zmysł organizacyjny .....wiele tego, trudno wymieniać. Dobrze,że pozostawił po sobie tyle dobrego w sercach ludzi. Bardzo współczujemy rodzinie i przyjaciołom.Katarzyna i Jerzy BartkowscyData dodania komentarza: 14.04.2024, 11:55Źródło komentarza: Zmarł Lesław FlagaAutor komentarza: Ilona Małkowicz Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w HrubieszowieTreść komentarza: Dziękujemy za patronat medialny nad wydarzeniem.Data dodania komentarza: 10.04.2024, 16:49Źródło komentarza: Konferencja powiatowaAutor komentarza: Barbara KotarskaTreść komentarza: Pozdrawiam Cię Grażynko, mam żywo w pamięci naszą podròż do Lisieux, i nocne prasowanie Twojego białego ubrania do Komunii Świętej, zawdzięczam Ci refleksję o mnie trudną do przyjęcia w danej chwili , ale nieocenioną w pòźniejszym szukaniu drogi życia. Basia, postulantka.Data dodania komentarza: 31.03.2024, 23:42Źródło komentarza: Bóg może wszystko!Autor komentarza: A.Treść komentarza: Bardzo dziękuję...Data dodania komentarza: 26.03.2024, 19:15Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne ostatniej szansy 2024. Dzień IIIAutor komentarza: StasTreść komentarza: Pięknie, pozdrawiam serdecznie, potomek Józefa Jelonka i Apolonii primo voto Wilczyńskiej z d. Sermanowicz z BRZOZOWCA, Stanisław Feliks Demidowski z rodzinąData dodania komentarza: 25.03.2024, 18:32Źródło komentarza: Stary Bidaczów. Rajd „Na styku granic”