Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 23 października 2024 11:13
Reklama

"Chleba i wolności" - 68. rocznica Poznańskiego Czerwca 1956

11 lat po zakończeniu II Wojny Światowej, 28 czerwca 1956 roku w Poznaniu, doszło do pierwszego masowego wystąpienia robotniczego przeciwko ówczesnej władzy. Dziś przypada 68. rocznica tych wydarzeń, które nazwano Poznańskim Czerwcem.
"Chleba i wolności" - 68. rocznica Poznańskiego Czerwca 1956

Źródło: https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=479A6E814FF6D087C12589DB004E5ADB

Historyk Waldemar Wolanin przedstawia jakie były m.in. powody frustracji społeczeństwa w tamtym czasie.

Do problemów ekonomiczno-gospodarczych dołączył także przesyt stalinizmu i potrzeba polskości wobec kontroli sowieckiej.

Robotnicy domagali się m.in. podwyżek płac i zmniejszenia opodatkowania. Protestujący skandowali takie hasła jak: "Chleba i wolności", "Chcemy Polski katolickiej, a nie bolszewickiej", "My chcemy Boga, żądamy religii w szkołach", "Żądamy podwyżki", a także "Precz z ruską demokracją". Strajk przerodził się w wielotysięczną manifestację, a na ulicach Poznania doszło do walk. Demonstracja została brutalnie stłumiona przez oddziały wojska, milicji i służby bezpieczeństwa.

Na skutek walk około 650 osób zostało rannych. Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej określa ilość ofiar na 58, a najmłodszą z nich był 13-letni uczeń, Romek Strzałkowski.

Wydarzenia z 28 czerwca 1956 roku były przez propagandę PRL-u bagatelizowane i określane jako "wypadki czerwcowe".

Władze komunistyczne zdecydowały się na całkowite odcięcie informacji związanych z wydarzeniami, do których doszło pod koniec czerwca w Poznaniu.

"Poznań był pierwszym miejscem, gdzie robotnicy powiedzieli władzy robotniczej nie" dodaje historyk Waldemar Wolanin zaznaczając, że wydarzenia z 1956 roku przełożyły się na kolejne strajki i demonstracje w PRL-u.

21 czerwca 2006 r. Sejm w drodze uchwały ustanowił 28 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956. Więcej na temat przebiegu i skutków tych wydarzeń usłyszą Państwo w rozmowie z historykiem Waldemarem Wolaninem w zakładce "Najnowsze audycje".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze