Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

"Chleba i wolności" - 68. rocznica Poznańskiego Czerwca 1956

11 lat po zakończeniu II Wojny Światowej, 28 czerwca 1956 roku w Poznaniu, doszło do pierwszego masowego wystąpienia robotniczego przeciwko ówczesnej władzy. Dziś przypada 68. rocznica tych wydarzeń, które nazwano Poznańskim Czerwcem.
"Chleba i wolności" - 68. rocznica Poznańskiego Czerwca 1956

Źródło: https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/komunikat.xsp?documentId=479A6E814FF6D087C12589DB004E5ADB

Historyk Waldemar Wolanin przedstawia jakie były m.in. powody frustracji społeczeństwa w tamtym czasie.

Do problemów ekonomiczno-gospodarczych dołączył także przesyt stalinizmu i potrzeba polskości wobec kontroli sowieckiej.

Robotnicy domagali się m.in. podwyżek płac i zmniejszenia opodatkowania. Protestujący skandowali takie hasła jak: "Chleba i wolności", "Chcemy Polski katolickiej, a nie bolszewickiej", "My chcemy Boga, żądamy religii w szkołach", "Żądamy podwyżki", a także "Precz z ruską demokracją". Strajk przerodził się w wielotysięczną manifestację, a na ulicach Poznania doszło do walk. Demonstracja została brutalnie stłumiona przez oddziały wojska, milicji i służby bezpieczeństwa.

Na skutek walk około 650 osób zostało rannych. Pion śledczy Instytutu Pamięci Narodowej określa ilość ofiar na 58, a najmłodszą z nich był 13-letni uczeń, Romek Strzałkowski.

Wydarzenia z 28 czerwca 1956 roku były przez propagandę PRL-u bagatelizowane i określane jako "wypadki czerwcowe".

Władze komunistyczne zdecydowały się na całkowite odcięcie informacji związanych z wydarzeniami, do których doszło pod koniec czerwca w Poznaniu.

"Poznań był pierwszym miejscem, gdzie robotnicy powiedzieli władzy robotniczej nie" dodaje historyk Waldemar Wolanin zaznaczając, że wydarzenia z 1956 roku przełożyły się na kolejne strajki i demonstracje w PRL-u.

21 czerwca 2006 r. Sejm w drodze uchwały ustanowił 28 czerwca Narodowym Dniem Pamięci Poznańskiego Czerwca 1956. Więcej na temat przebiegu i skutków tych wydarzeń usłyszą Państwo w rozmowie z historykiem Waldemarem Wolaninem w zakładce "Najnowsze audycje".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole