Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

XXIII Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu w Suścu

Po raz 23. w Suścu wybrzmiały roztoczańskie pieśni i piosenki.
XXIII Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu w Suścu

W niedzielę, 28 lipca, w Parku im. Sylwestra Chęcińskiego w Suścu odbył się XXIII Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu:

Wójt Naklicki podkreśla, że susiecki festiwal to nie tylko okazja do posłuchania regionalnych pieśni, to miejsce spotkania z dawnymi smakami, miejsce do spędzenia czasu z rodziną:

W Festiwalu uczestniczyły zespoły z różnych stron naszego regionu, wśród nich zespół Pojednanie z Krynic, dla którego radością jest możliwość rozpowszechniania kultury ludowej Roztocza: 

Dyrektor Jamroż opowiada również o przygotowaniach zespołu do festiwalu:

Festiwal jest cenny dla zespołów z terenu powiatu tomaszowskiego, które potrzebują kontaktu ze sceną:

Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu w Suścu to nie tylko występy regionalnych grup śpiewaczych i smakołyki od Kół Gospodyń Wiejskich. W tym roku w czasie wydarzenia można było wziąć udział w warsztatach wikliniarskich i garncarskich, czy też wesprzeć zorganizowaną zbiórkę charytatywną. 

Wokalne zmagania na etapie gminnym oceniała komisja, w skład której weszli: Barbara Wróbel – Zastępca Dyrektora CSK Lublin - przewodnicząca, Janusz Kiecana – Dyrektor ZSP Susiec, Anna Kędzierska – Specjalista ds. wydarzeń regionalnych oraz Urszula Wielgosz – instruktor. Decyzją Komisji laureatami tego etapu zostały zespoły: „Kwiaty Roztocza”, „Grabowiczanki”, „Szumy”.

W finale Festiwalu wzięło udział 16 zespołów z powiatu tomaszowskiego, zamojskiego oraz biłgorajskiego. Wykonania oceniła komisja w składzie: Janusz Kiecana – Dyrektor ZSP Susiec - przewodniczący, Barbara Wróbel – Zastępca Dyrektora CSK Lublin, Anna Kędzierska – Specjalista ds. wydarzeń regionalnych, Ks. Rafał Kowalczuk – Zastępca Dyrektora Katolickiego Radia Zamość, która zadecydowała, że klasyfikacja końcowa tegorocznego Festiwalu Pieśni o Roztoczu wyglądała następująco:

KATEGORIA PIOSENKI TRADYCYJNE ZWIĄZANE Z ROZTOCZEM:
I miejsce - Tomaszowska Kapela Podwórkowa
II miejsce - Chór Tomaszowiacy
III miejsce - Zespół Grabowiczanki
Wyróżnienie I stopnia - Zespól Pojednanie z Krynic oraz Zespól Szumy z Suśca
Wyróżnienie II stopnia - Zespół Kwiaty Roztocza z Łosińca, Zespół Kalinka z Gminy Zamość oraz Zespół Roztoczanki z Wólki Wieprzeckiej.

KATEGORIA DOWOLNY UTWÓR LUDOWY:
I miejsce Złote Kłosy z Łubcza
II miejsce Zespół Wójtowianie z Krasnobrodu
III miejsce Zespół Pukarzowianki
Wyróżnienie I stopnia Zespół Młodzi Muzykanci z Łaszczowa oraz Zespół Aleksandrowiacy
Wyróżnienie II stopnia Zespół Kalina z Rudy Wołoskiej, Zespól Dolinianki z Bełżca oraz Zespół Wykrętasy z Ukrainy. 

Organizatorami Festiwalu byli: Gminny Ośrodek Kultury w Suścu reprezentowany przez Dyrektor Joannę Kowalczuk i Wójt Gminy Susiec – Zbigniew Naklicki, przy wsparciu partnerów: Gminy Susiec, Wojewody Lubelski – Krzysztofa Komorskiego, Marszałka Województwa Lubelskiego  - Jarosława Stawiarskiego, Starosty Tomaszowskiego - Henryka Karwana, Województwo Lubelskie - Lubelskie Smakuj Życie!, Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Patronatem honorowym XIII Transgraniczny Festiwal Pieśni o Roztoczu w Suścu objęli Wojewoda Lubelski Krzysztof Komorski, Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski, Starosta Tomaszowski Henryk Karwan.

Wydarzenie dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: Kultura – Interwencje. Edycja 2024

Katolickie Radio Zamość objęło to wydarzenie patronatem medialny.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkoleAutor komentarza: ZamościaninTreść komentarza: Brawo Wirkowice!!!Data dodania komentarza: 20.05.2025, 22:03Źródło komentarza: Obchody 1000-lecia Korony Polskiej w Wirkowicach