Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Publikacja na 630-lecie lokacji Łukowej

Gminny Ośrodek Kultury w Łukowej wydał publikację "Pieśni znad Tanwi – skarbczyk kultury niematerialnej Łukowej i okolic ", której autorem jest Marian Chyżyński. Jest to druga taka pozycja GOK prezentująca unikatowe w skali kraju pieśni ludowe z terenu Łukowej. Teraz  obejmują swoim zasięgiem wsie przynależące do dawnej parafii łukowskiej „starożytnego pochodzenia”, takie jak Zamch i Rakówka.
Publikacja na 630-lecie lokacji Łukowej

Pierwsza taka książka - śpiewnik pradawnych pieśni łukowskich ukazała się w roku 2000. Cześć wybranych przez Mariana Chyżyńskiego utworów została nagrodzona „kazimierskimi Basztami” na Festiwalach Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą.

Jest to monografia skupiająca mądrość ludową zamkniętą w pieśniach. Książka składa się z bogato obudowanej muzykologicznie części pieśniowej (114 pieśni), poprzedzonej wstępem oraz informacjami o dziejach parafii łukowskiej, charakterystyką muzykologiczną i gwarową zgromadzonych tekstów, a dopełnionej wypowiedziami gwarowymi. Całość wieńczy pięknie zaprezentowany materiał ilustracyjny (zdjęcia, tabele), nienaganny wizualnie i dokumentacyjnie. Opracowanie jest efektem fascynacji dziedzictwem kulturowym i wieloletniej współpracy Mariana Chyżyńskiego (muzykologa i jurora na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym) z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Łukowej, kierowanym przez Wiesławę Kubów.

"Pieśni znad Tanwi – skarbczyk kultury niematerialnej Łukowej i okolic" to opracowanie użytecznie potrzebne i ważne nie tylko dla Łukowej i okolic, ale dla całości lubelskiego i polskiego dziedzictwa kulturowego, w którym słowo i melodia odgrywają istotną rolę.

Ta wyjątkowa książka ukazuje się w roku 630. rocznicy wsi Łukowa. Jej promocja odbędzie się 18 sierpnia 2024 podczas dożynek Gminy Łukowa.

/Inf. nadesłana/



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III