Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Tereszpol. Upamiętnienie żołnierzy Wojska Polskiego

W środę, 18 września br. na cmentarzu parafialnym w Tereszpolu-Zaorendzie odbyły się uroczystości upamiętniające żołnierzy Wojska Polskiego.
Tereszpol. Upamiętnienie żołnierzy Wojska Polskiego

O szczegółach wydarzenia informował Jacek Pawluk, wójt gminy Tereszpol:

Na podstawie Decyzji Prezesa IPN w dniu 21 czerwca br. została przeprowadzona ekshumacja zwłok (szczątków) 2 żołnierzy Wojska Polskiego, poległych 17 września 1939 r., z mogiły zbiorowej, znajdującej się na cmentarzu parafialnym w miejscowości Tereszpol-Zaorenda. Ekshumowane szczątki zostały złożone do zbiorowej mogiły wojennej żołnierzy, poległych 26 września 1939 r., znajdującej się na tym samym cmentarzu.

W kolejnym etapie, we wrześniu br. zostało wykonane nowe upamiętnienie na mogile zbiorowej, na którym zamieszczono ustalone nazwiska żołnierzy Korpusu Ochrony Pogranicza, poległych w walce z Niemcami 26 września 1939 r., a także żołnierzy Wojska Polskiego, zamordowanych przez Niemców 17 września 1939 r.

O początkach działań na cmentarzu w Tereszpolu mówił w rozmowie Jacek Romanek, naczelnik Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN Oddział w Lublinie:

Wiemy, że ekshumowani żołnierze z pewnością należeli do Wojska Polskiego:

Najważniejsza jest pamięć o naszych bohaterach – dodał Jacek Romanek:

Nad nową mogiłą upamiętniającą żołnierzy, poświęconą przez ks. proboszcza Janusza Dudzicza, została odmówiona modlitwa, złożono takie kwiaty i zapalono znicze. 

Dzięki działaniom podjętym przez Instytut Pamięci Narodowej, udało się godnie upamiętnić żołnierzy poległych w obronie Ojczyzny, a jednocześnie przywrócić społecznej świadomości ich nazwiska. Działania te zbiegły się z przypadającym w tym roku 100-leciem powołania Korpusu Ochrony Pogranicza, tj. formacji, w której jednostkach służyli spoczywający w mogile zbiorowej. Przeprowadzone prace, tj. zarówno ekshumacja jak i nowe upamiętnienie, zostały sfinansowane przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III