Jak mówi historia 28 września 1939 roku z pomocą miejscowych Żydów i komunistów, oddziały Armii Czerwonej rozbroiły żołnierzy 14. Dywizji Piechoty Ośrodka Zapasowego "Armii Poznań", a oficerowie pojmani przez Sowietów zostali zamordowani w Katyniu.
W intencji poległych w obronie Ojczyzny została odprawiona Msza św., której przewodniczył proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Tarnogrodzie, ks. dziekan Jerzy Tworek:
W trakcie uroczystości przedstawiono również przebieg walk 3 Pułku Ułanów w Kampanii Wrześniowej, a historię bitwy o Tarnogród przybliżył Marcin Magoch ze Szwadronu im. 3. Pułku Ułanów Śląskich z Biszczy:
Wydarzenie rozpoczęło się od przedstawienia przez dyrektora Szkoły Podstawowej w Woli Różanieckiej, Janusza Skubisza, rysu historycznego wydarzeń w Bramie Korchowskiej oraz losów mieszkańców Tarnogrodu, którzy zginęli w Katyniu. Z okolicznościowym montażem słowno-muzycznym pt. „My pamiętamy…” wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie. Po Eucharystii, uczestnicy przeszli z kościoła pod Pomnik Katyński w Bramie Korchowskiej, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze.
Dopełnieniem uroczystości będą spotkania pod hasłem „Skąd ułani śląscy w Tarnogrodzie”, które odbędą się w placówkach oświatowych na terenie Miasta i Gminy Tarnogród oraz Zespole Szkół Kształcenia Rolniczego w Różańcu.
Napisz komentarz
Komentarze