Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Babice. Upamiętnienie biskupa płk. Mateusza Siemaszko

We wtorek, 19 listopada br. przy szkole podstawowej w Babicach odbyły się uroczystości upamiętniające biskupa prawosławnego płk. Mateusza Siemaszko.
Babice. Upamiętnienie biskupa płk. Mateusza Siemaszko

Biskup Mateusz (imię świeckie Konstanty) Siemaszko urodził się 22 października 1894 roku w Babicach na Ziemi Biłgorajskiej. Był absolwentem prawosławnego seminarium duchownego w Chełmie, a następnie studiował w Instytucie Historii i Filologii w Nieżynie. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej po stronie polskiej, a w roku 1922 rozpoczął działalność duszpasterską w Tarnogrodzie. Był żołnierzem Wojska Polskiego i stał na czele tzw. Polskiego Kościoła Prawosławnego na Obczyźnie, podległego Konstantynopolowi i sprawującego opiekę duszpasterską nad weteranami Polskich Sił Zbrojnych wyznania prawosławnego. W czasie II wojny światowej współpracował z polskim rządem emigracyjnym, a po wojnie zamieszkał w Londynie, gdzie zmarł w 1985 r. Jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone na cmentarzu prawosławnym w Warszawie.

Był to wyjątkowy kapłan i żołnierz – tłumaczył dr Robert Derewenda, dyrektor IPN w Lublinie:

Dzisiejsza uroczystość jest ważna dla Polski, gdyż uhonorowany został wielki patriota – zaznaczał w rozmowie arcybiskup Jerzy Pańkowski, ordynariusz prawosławnej diecezji wrocławsko - szczecińskiej, prawosławny ordynariusz wojskowy, rektor Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie:

Arybiskup Pańkowski dodał, iż istotny jest fakt, że w uroczystości wzięli udział przedstawiciele młodego pokolenia:

Podczas uroczystości, która odbyła się zgodnie z ceremoniałem wojskowym, został odsłonięty i poświęcony pomnik-kamień upamiętniający biskupa płk. Mateusza Siemaszko. Odbyło się także nabożeństwo żałobne, a przy pomniku złożono wiązanki kwiatów.

Organizatorami uroczystości byli:Prawosławna Diecezja Lubelsko-Chełmska, Prawosławny Ordynariat Wojska Polskiego, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie oraz Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Powiązane galerie zdjęć:


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III