Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama

Czy na drona potrzebne jest szkolenie? Aktualne przepisy

Zastanawiasz się, czy na drona potrzebne jest szkolenie? Krótka odpowiedź brzmi: to zależy. Wszystko dokładnie zależy od tego ile waży dron, oraz czy posiada kamerę, czy nie. W większości przypadków trzeba jednak przejść szkolenie, chyba że dron waży nie więcej niż 250 gram i nie ma kamery. Dokładnych informacje na temat poszczególnych kategorii dronów i wymagań szkoleniowych poznasz poniżej.
  • 19.07.2024 09:02
  • Autor: Grupa tipmedia
Czy na drona potrzebne jest szkolenie? Aktualne przepisy

Czy na drona potrzebne jest szkolenie? Analizujemy poszczególne kategorie dronów

Zgodnie z aktualnymi przepisami na 2024 rok, takie są obecne realia dotyczące tego, na jakie drony trzeba mieć, szkolenie, a na jakie nie:

Kategoria Otwarte (Open Category)

Drony w tej kategorii są używane do operacji o niskim ryzyku. Jest to najbardziej podstawowa kategoria, która nie wymaga szczególnych zezwoleń, ale wymaga spełnienia pewnych warunków. Drony tej kategorii dzielone są także na podkategorie:

  • Podkategoria A1 (C0) do 250 g: W przypadku tego typu dronów nie jest wymagane szkolenie ani licencja, pod warunkiem, że dron nie posiada kamery. Maksymalna wysokość lotu to 120 metrów. Możliwe jest latanie nad osobami, ale nie nad zgromadzeniami osób
  • Podkategoria A1 (C1) do 900 g: Tutaj zasady się nieco zmieniają, ponieważ wymagane jest szkolenie online, które możesz przejść w: https://ironsky.pl/szkolenia-uavo/ i zdanie egzaminu teoretycznego (certyfikat A1/A3). Maksymalna wysokość lotu to 120 metrów. Można również latać osobami postronnymi, ale nie nad zgromadzeniami osób.
  • Podkategoria A2 (C2) do 4 kg): Wymagane jest szkolenie online, zdanie egzaminu teoretycznego (certyfikat A2) oraz przejście praktycznego szkolenia. Minimalna odległość jaką trzeba zachować od osób to 30 metrów (lub 5 metrów przy użyciu trybu niskiej prędkości). Maksymalna wysokość lotu to 120 metrów.
  • Podkategoria A3 (C3 i C4) do 25 kg: Wymagane jest szkolenie online i zdanie egzaminu teoretycznego (certyfikat A1/A3). Latanie dozwolone jest tylko w obszarach, gdzie nie ma osób postronnych w promieniu 150 metrów. Maksymalna wysokość lotu to 120 metrów.

Kategoria Szczególna (Specific Category)

Drony w tej kategorii są używane do operacji o wyższym ryzyku, które wymagają przeprowadzenia oceny ryzyka i uzyskania zezwolenia od Urzędu Lotnictwa Cywilnego (ULC). Wymagania są nastepujące:

  • Operator musi złożyć szczegółowy plan operacyjny oraz ocenę ryzyka do ULC.
  • Wymagane jest ukończenie zaawansowanego szkolenia oraz zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego.
  • W przypadku niektórych operacji, może być wymagane dodatkowe ubezpieczenie.

Kategoria Certyfikowana (Certified Category)

Drony w tej kategorii są używane do operacji o najwyższym ryzyku, takich jak przewóz osób lub towarów. Oto wymagania:

  • Wymagane jest uzyskanie certyfikatu zarówno dla drona, jak i dla operatora.
  • Operator musi spełnić bardzo rygorystyczne wymagania dotyczące bezpieczeństwa i przeprowadzić zaawansowane szkolenia.
  • Operacje muszą być zatwierdzone przez ULC oraz spełniać wymogi europejskie.

Podsumowując

Odpowiadając na pytanie, Czy na drona potrzebne jest szkolenie? Powinieneś/ powinnaś zdawać sobie sprawę, że każdy operator drona, który chce latać urządzeniem o masie powyżej 250 g, musi przejść szkolenie i zdać egzamin teoretyczny. Dodatkowo drony o masie powyżej 250 g muszą być zarejestrowane, a ich operatorzy muszą posiadać numer rejestracyjny na urządzeniu.

Artykuł sponsorowany


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole