Dalie ogrodowe - uprawa i pielęgnacja
Dalia w ogrodzie cieszy oko od lata do pierwszych przymrozków. Co więcej, jeśli zadbamy o regularne przycinanie zwiędłych kwiatów, będzie kwitnąć jeszcze obficiej. Do dobrego wzrostu dalia potrzebuje stanowiska w pełnym słońcu i dobrze przepuszczalnej, piaszczystej gleby, przy czym toleruje też wzbogacone piaskiem, cięższe gleby gliniaste. Bezwzględnie należy unikać uprawy w glebach wilgotnych.
Karpy dalii, dostępne w sklepie online https://cebule-kwiatowe.pl/sadzonki-dalii/, sadzimy do gruntu od drugiej połowy maja do początku czerwca. Umieszczamy je w ziemi dość płytko tak, aby górna część znajdowała się na głębokości ok 4-5 cm. Należy również zachować odpowiednią odległość między sadzonkami. W przypadku dalii o wysokości 80-100 jest to rozstaw co 50-60 cm, z kolei wyższe sadzimy co 60-100 cm.
Dalie ogrodowe podlewamy regularnie, gdyż niedobór wody może negatywnie wpłynąć na kwitnienie. Jednocześnie zbyt duża ilość wody może spowodować gnicie bulw. Prawidłowa pielęgnacja wymaga też nawożenia co najmniej raz w miesiącu, co zapewni intensywne kwitnienie przez cały sezon.
Jakie dalie posadzić w ogrodzie? Najciekawsze odmiany
Odmian dalii ogrodowej jest całe mnóstwo, z pewnością każdy wybierze coś dla siebie. Imponująca jest również gama kolorów dostępnych na rynku, w której znajdziemy odcienie żółtego, pomarańczowego, różowego, czerwonego, fioletowego, a także dalie białe i wielokolorowe, z paskami i dwukolorowymi płatkami. Oto najbardziej popularne odmiany:
- Dalia talerzowa to najbardziej okazała ze wszystkich odmian. Ma ogromne kwiaty o skręconych lub spiczastych płatkach, których średnica osiąga nawet 30 cm. Kwitnie nieprzerwanie od lata do pierwszych przymrozków.
- Dalia kaktusowa swoją nazwę wzięła od spiczasto zakończonych płatków, które wyglądem przypominają duże igły. Kwiaty dalii kaktusowych przybierają różne kolory i pięknie kwitną przez całe lato. Całkiem dobrze znoszą niekorzystne warunki pogodowe.
- Dalia pomponowa ma charakterystyczne niewielkie, podwójne kwiaty z otwartym środkiem, które przybierają kształt kuli z zawiniętymi płatkami. Płatki są zazwyczaj tępo zakończone i ułożone względem siebie w idealnej symetrii. Przepiękne wyglądają w bukietach, świetnie sprawdzą się jako nasadzenia na patio.
- Dalia storczykowa to jeden z najpiękniejszych kwiatów, który wyglądem przypomina wiatraczki ze zwiniętymi płatkami i jasnopomarańczowymi lub żółtymi środkami. Wśród nich znajdziemy też odmiany o podwójnych kwiatach. Mają one zagięte do tyłu płatki, które zwijają się do wewnątrz.
- Dalia karłowa należy do bardzo dekoracyjnych roślin jednorocznych, dorastających do 30 cm wysokości. Drobne, pięknie prezentujące się kwiaty występują w szerokiej gamie barw i kwitną od lipca aż do października. Doskonale nadają się do pojemników, na obwódki, rabaty, a także do kwietników.
Dalia w ogrodzie - sposoby rozmnażania rośliny
Dalie wyrastają z bulw podobnych do cebulek, ale ze skórką podobną do ziemniaka. Bulwy zebrane są w karpę. Dalie ogrodowe nie są odporne na mrozy w naszym klimacie, dlatego jesienią, tuż po pierwszych przymrozkach należy wykopać karpy dalii, ułożyć je w ażurowych skrzynkach i zasypać suchym torfem, trocinami lub piaskiem. Przechowujemy je w suchym, chłodnym pomieszczeniu aż do wiosny.
Przed sadzeniem dalie rozmnażamy przez podział karpy. Należy podzielić ją tak, aby każda z części miała dobrze wykształcone przynajmniej 2 pąki i kawałek łodygi. Jest to najpopularniejsza i najłatwiejsza forma rozmnażania. Innym sposobem jest wysiew nasion dalii pod koniec marca lub na początku kwietnia do doniczek i wysadzenie roślin w ogrodzie w maju.
Dalie ogrodowe - podsumowanie
Dalia w ogrodzie to doskonały sposób na urozmaicenie przydomowych aranżacji, gdyż dodają każdej przestrzeni niesamowitego uroku. Rośliny te zdobyły serca ogrodników przede wszystkim dzięki swoim pięknym kwiatom o przeróżnych kształtach i kolorach, z których można tworzyć bajkowe kompozycje. Za ich popularnością przemawiają też niewysokie wymagania.