Dlaczego pralka wymaga konserwacji?
Częste korzystanie z pralki powoduje, że w jej wnętrzu może się zbierać wiele zanieczyszczeń. W różnych miejscach można znaleźć na przykład resztki detergentów czy zagubione monety. Co więcej, wilgoć sprzyja powstawaniu pleśni i grzybów. Kolejnym zagrożeniem jest kamień, który jest niebezpieczny dla pralki – podobnie jak dla czajników czy żelazek.
Jak właściwie czyścić pralkę?
Żeby pralka wciąż pracowała tak samo i po latach usuwała wszystkie plamy równie skutecznie, jak w dniu zakupu, musi być czysta. Dlatego regularnie należy pozbywać się zabrudzeń i osadów z różnych miejsc.
Porządki można zacząć od czyszczenia filtra. To miejsce, gdzie może się zbierać błoto, włosy, sierść czy fragmenty tkanin. Większe kawałki należy wyrzucić do śmieci, mniejsze – spłukać pod bieżącą wodą. Sam filtr należy przemyć wodą z octem lub z dodatkiem płynu do mycia naczyń.
Czyszczenia wymaga także:
- wnętrze bębna;
- szuflada na detergenty;
- uszczelki – to tam często zbierają się zagubione momenty!
Niektóre nowoczesne pralki mają specjalny program do czyszczenia bębna, który uruchamia się bez wsadu,. Gdy nie ma takiej opcji, można po prostu raz na miesiąc włączyć urządzenie bez ubrań w środku.
Istotne jest także odkamienianie pralki. W tym celu należy uruchomić sprzęt ze specjalnym preparatem do odkamieniania. Opcjonalnie można też użyć domowych środków czyszczących – takich jak kwasek cytrynowy, soda oczyszczona albo ocet.
Prawidłowe użytkowanie pralki – o czym pamiętać?
Tak jak wspomnieliśmy, regularne czyszczenie pralki jest ogromne ważne. Jednak oprócz tego należy pamiętać także o innych ważnych zasadach.
- Zachowaj odpowiednio długą przerwę między cyklami prania. Nawet jeśli masz dużo ubrań do przeprania, nie uruchamiaj programów jeden po drugim. Po zakończeniu cyklu należy wyłączyć urządzenie na około godzinę i dopiero po przerwie myśleć o rozpoczynaniu następnego cyklu.
- Nie wkładaj zbyt dużo ubrań do bębna. Maksymalna pojemność nie jest tylko sugestią. To zalecenie do których należy się stosować! Zbyt duża waga wsadu może prowadzić do przeciążenia i awarii bębna.
- Uważaj, co wkładasz do pralki! Kieszenie trzeba bezwzględnie opróżnić, aby w bębnie nie było monet, kluczy i innych ostrych, metalowych przedmiotów. Jeśli planujesz prać ubrania z cekinami, dla bezpieczeństwa lepiej umieszczaj je w woreczkach.
Jak dbać o pralkę? Podsumowanie
Regularne czyszczenie oraz użytkowanie pralki w sposób zgodny z instrukcją to podstawa działań, które powinieneś podjąć, by sprzęt pozostawał sprawny. Warto poświęcać czas na rutynowe czynności konserwacyjne, żeby potem nie martwić się awarią i wysokimi kosztami. Zwłaszcza, że stosując wymienione tipy, nie tylko unikasz uszkodzeń, ale też sprawiasz, że pobór prądu nie będzie się zwiększał. Co innego w przypadku uszkodzonych czy wyraźnie zabrudzonych pralek. Takie urządzenia zazwyczaj dłużej piorą i zużywają więcej energii, żeby dawać te same rezultaty.
Nawet najlepsza konserwacja nie sprawi, że pralka będzie niezniszczalna. W przypadku poważnej awarii, gdy koszty naprawy są bardzo wysokie, lepiej już kupić w sklepie nowocześniejszy model. Polecamy na przykład pralki Amica w sklepie MediaMarkt.