Opieka na dziecko
Każdy pracujący rodzic powinien wiedzieć o tym, że dostępna jest opieka na dziecko do lat 14 przed dwa dni w ciągu roku. Kodeks pracy wskazuje możliwość skorzystania z udzielenia zwolnienia od pracy rodzicom, co nazywane jest opieką z tytułu wychowania dziecka. Dotyczy to zdrowego dziecka, przy czym nie trzeba uzasadniać wniosku u pracodawcy. Z kolei w przypadku chorego dziecka, rodzic korzysta z zasiłku opiekuńczego wtedy, gdy otrzymał zwolnienie lekarskie. Bardzo ważne jest to, że opieka na dziecko wiąże się z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
Co zrobić, aby skorzystać ze swoich praw? W tym celu trzeba złożyć u pracodawcy wniosek o udzielenie czasu wolnego. Jednakże ostateczna decyzja zawsze należy do pracodawcy. Jeśli nie ma ku temu przesłanek, urlop ten zazwyczaj nie jest odrzucany. Plusem jest to, że wniosek złożymy także w formie elektronicznej.
Zwolnienie w związku z opieką nad dzieckiem
Pracownicy korzystają ze zwolnienia tego typu w wymiarze 2 dni lub 16 godzin. Dwudniowe zwolnienie na dziecko jest wykorzystywane rozdzielnie lub łącznie, gdyż nie ma tutaj limitów. To oznacza, że pracownik może przykładowo skorzystać z trzech godzin opieki. Poza tym możliwe jest skorzystanie z opieki na dziecko także po innej nieobecności w pracy. Ważne jest to, że wymiar zwolnienia jest niezależny od ilości posiadanych dzieci. We wniosku pierwszym pracownik określa, czy korzysta ze zwolnienia w dniach czy w godzinach. Więcej informacji na ten temat znajdziemy w serwisie Poradnik Przedsiębiorcy.
Obecnie zwolnienie od pracy w godzinowym wymiarze jest stosowane także w przypadku pracowników, którzy pracują mniej niż 8 godzin dziennie. Dotyczy to przykładowo pracowników placówek medycznych i osób niepełnosprawnych.
Kto może skorzystać z opieki na dziecko?
Opieka na dziecko to prawo, które przysługuje pracownikowi bez względu na rodzaj umowy o pracę, staż pracy i wymiar czasu pracy. Osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze korzystają z godzinowego zwolnienia. Jeśli nie skorzystamy z dwóch dni opieki w danym roku kalendarzowym, nie przechodzą one na rok kolejny. Osoby pozbawione władzy rodzicielskiej nie mogą skorzystać ze zwolnienia na opiekę nad dzieckiem. Faktem jest, że ilość dni wolnych od pracy nie zwiększa się wtedy, gdy mamy więcej niż jedno dziecko. Takie prawo tracimy w przypadku ukończenia przez dziecko 14 roku życia.
Oczywiście za czas sprawowania opieki nad dzieckiem korzystamy z prawa do wynagrodzenia. Jeżeli pracujemy w różnych miejscach, w każdym zakładzie pracy możemy wykorzystać dni wolne na opiekę nad dzieckiem. Okazuje się, że prawo do zwolnienia mają także rodzice będący w nieformalnych związkach i rozwiedzeni, przy czym limit dwóch dni dotyczy osobno każdego związku, z które pochodzą dzieci. Jak już wiemy, z opieki nad dzieckiem nie skorzystamy w przypadku utraty władzy rodzicielskiej.
Opieka na dziecko jest dokładnie określona w przepisach prawnych, które warto znać. To zagadnienie jest ważne zarówno z punktu widzenia pracowników, jak i pracodawców. Złożenie wniosku o udzielenie opieki na dziecko zazwyczaj jest rozpatrywane pozytywnie.