Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

FBW - ogólnorozwojowy trening dla każdego?

FBW (z ang. full body workout) to trening całego ciała, który polega na angażowaniu wszystkich partii mięśniowych w trakcie jednej sesji treningowej. To rodzaj aktywności fizycznej skupiający się wokół ćwiczeń wielostawowych, które mogą być praktykowane zarówno przez początkujących miłośników siłowni, jak i zaawansowanych sportowców. Jak wygląda plan treningowy fbw? Czy full body workout sprzyja zwiększaniu masy mięśniowej?
  • 26.05.2023 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
FBW - ogólnorozwojowy trening dla każdego?

 

Trening full body workout - czym jest FBW?

FBW to powszechnie używany przez sportowców skrót odnoszący się do wyrażenia "full body workout", które w dosłownym tłumaczeniu oznacza "trening całego ciała".

To trening ogólnorozwojowy, podczas którego wykonuje się przede wszystkim ćwiczenia wielostawowe, czyli aktywności angażujące kilka partii mięśniowych jednocześnie. FBW polega bowiem na wykonywaniu podczas jednej sesji treningowej ćwiczeń na wszystkie grupy mięśniowe.

FBW - trening na masę mięśniową czy na rzeźbę?

Wiele osób, które rozważają trenowanie zgodnie z zasadami full body workout zastanawia się, czy jest to rodzaj aktywności ukierunkowany na rozbudowę masy mięśniowej, czy też trening sprzyjający kształtowaniu rzeźby. FBW można dopasować do indywidualnego okresu treningowego, dobierając odpowiednio liczbę serii i wykonywanych powtórzeń oraz rodzaj praktykowanych ćwiczeń. Istotna jest również ilość dni treningowych. Tym samym full body workout to wysiłek fizyczny, który sprawdzi się zarówno wśród osób pracujących nad zwiększeniem masy, kształtowaniem rzeźby, jak i redukcją tkanki tłuszczowej.

Plan treningowy fbw - jak wygląda?

Podczas treningu full body workout ćwiczenia na całe ciało należy wykonywać w odpowiedniej kolejności - od największych partii mięśniowych, do najmniejszych. Dlatego też podczas treningu FBW w pierwszej kolejności zwykle wykonuje się ćwiczenia na nogi, a następnie na plecy. Dalej należy skupić się wokół aktywności angażujących klatkę piersiową i barki, a następnie tricepsy, bicepsy i brzuch.

Trening FBW praktykowany jest zwykle trzy razy w tygodniu, uwzględniając pomiędzy dniami treningowymi również dzień przerwy. Podczas wysiłku full body workout wykonuje się zwykle jedno ćwiczenie na każdą grupę mięśniową, jednak dla zwiększenia efektywności wykonywanych aktywności warto podczas każdego treningu w ciągu tygodnia skupiać się wokół nieco innych ćwiczeń na poszczególne partie mięśniowe, aby stymulować mięśnie przez zróżnicowane bodźce.

Niezwykle ważne jest, aby przed rozpoczęciem treningu całego ciała odpowiednio rozgrzać poszczególne partie mięśniowe, a po zakończeniu aktywności wykonać ćwiczenia rozciągające, co zmniejszy ryzyko kontuzji i urazów.

FBW - dla kogo?

Trening całego ciała to wysiłek fizyczny, który angażuje wiele partii mięśniowych w stosunkowo krótkim czasie. Dlatego też ten rodzaj aktywności świetnie sprawdzi się wśród osób początkujących, a także wśród osób, którym zależy na czasie i nie mogą pozwolić sobie na wykonywanie rozbudowanych ćwiczeń na poszczególne grupy mięśniowe.

Dzięki możliwości indywidualnego doboru obciążeń, różnej częstotliwości wykonywanych treningów oraz intensywności wysiłku, FBW sprawdzi się świetnie również wśród zaawansowanych sportowców.

Full body workout - zalety i korzyści FBW

Trening full body workout to rodzaj aktywności uwzględniający tylko najefektywniejsze ćwiczenia na poszczególne partie mięśniowe, który sprzyja stymulowaniu kluczowych obszarów. To rodzaj treningu funkcjonalnego, który pomoże wzmocnić m.in. mięśnie stabilizacyjne, a tym samym ułatwi wykonywanie wielu codziennych czynności. Jednocześnie trening FBW może być pomocny podczas rozbudowy masy mięśniowej, a także w trakcie kształtowania rzeźby. Full body workout może sprzyjać również zwiększeniu siły i poprawie kondycji. Regularne wykonywanie ćwiczeń wielostawowych wspomaga natomiast wszechstronny rozwój sylwetki i sprawności, a angażowanie dużej powierzchni mięśni sprzyja redukcji masy ciała.

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III