„Drive my car” (2021), reż. Ryūsuke Hamaguchi
Czy jest wśród was miłośnik prozy Harukiego Murakamiego? Jeśli tak, to „Drive my car” jest obowiązkową pozycją do obejrzenia. Film powstał na podstawie powieści japońskiego pisarza – „Mężczyźni bez kobiet”. Opowiada o aktorze i reżyserze teatralnym Yūsuke, którego żona pewnego dnia umiera, pozostawiając po sobie wiele tajemnic. Mężczyzna postanawia wyjechać do Hiroszimy, aby tam z pomocą mężczyzny o imieniu Kōji i szoferki Misaki zmierzyć się ze swoją przeszłością i ponownie poczuć spokój.
„C’mon C’mon” (2021), reż. Mike Mills
Kino niezależne subtelnie porusza wszystkie najdelikatniejsze struny uczuć. Tak też jest z czarno-białym filmem stworzonym przez Mike’a Millsa, który zabierze was w wyjątkową podróż po meandrach rodzinnych dramatów i dziecięcej dojrzałości. Poznajcie Johnny’ego i Viv – rodzeństwo, które po śmierci matki zrywa ze sobą kontakt. Johnny jest dziennikarzem radiowym, który przeprowadza wywiady z dziećmi. Gdy dowiaduje się, że jego siostra ma 9-letniego synka, postanawia ją odwiedzić i niespodziewanie zostaje opiekunem małego Jessego. Stopniowe poznawanie się sprawia, że zarówno chłopiec, jak i mężczyzna wiele się od siebie uczą.
„Niewiniątka” (2021), reż. Eskil Vogt
Co się stanie, gdy w jednej produkcji połączymy dziecięce twarze i niewytłumaczalne zjawiska? Powstanie film, którego oglądanie wzbudzi w was prawdziwie wewnętrzny dyskomfort. Mała Ida przeprowadza się z rodziną do nowego miasteczka. Poznaje tam rówieśników, z którymi – jak się okazuje – łączy ją wyjątkowo niebezpieczna więź. Do czego są skłonne dzieci w grupie? Przekonaj się! Film zdobył nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej dla Najlepszego europejskiego dźwiękowca oraz nagrodę AMANDA, m.in. dla Najlepszego reżysera.
„Yang” (2021), reż. Kogonada
„Yang” to minimalistyczny film wybiegający w przyszłość, w której towarzyszami ludzi są roboty, w tym tytułowy Yang. Android na co dzień towarzyszy rodzinie Jake’a i Kyry, opiekując się ich córką Miką. Jednak gdy pewnego dnia robot ulega awarii, dziewczynka jest zrozpaczona, ponieważ utraciła najwierniejszego przyjaciela. Jake postanawia znaleźć sposób, aby przywrócić Yanga do życia i tym samym odkrywa skrywaną przez androida tajemnicę. Dzięki niej poznaje wyjątkowe i pełne czułości wspomnienia Yanga z jego życia.
„Film balkonowy” (2021), reż. Paweł Łoziński
Ostatnią propozycją w naszym zestawieniu jest film dokumentalny nakręcony w czasie pandemii koronawirusa. Reżyser przygląda się ludziom, którzy każdego dnia przechodzą pod jego balkonem. Czasem do nich zagaduje, prosi o kilka słów do kamery. Wiele osób ignoruje „głos z góry”, jednak bywają i tacy, którzy z chęcią dzielą się swoimi rozterkami, problemami i historiami z całego życia. Zachwycający w swojej prostocie film pokazuje, czym tak naprawdę może być zwykła rozmowa z człowiekiem po drugiej stronie kamery. Film w 2022 roku zdobył Orła za Najlepszy film dokumentalny.
Światowe kino w zasięgu ręki
Produkcje, które zainteresowały krytyków filmowych najważniejszych festiwali na świecie, mogą spodobać się także wam. Sprawdźcie, jakie filmy zdobyły najwięcej nagród, i zmierzcie się z kinem wysokim, które przeniesie was w zupełnie inny wymiar odbioru emocji bohaterów. Zaproponowane przez nas filmy znajdziecie na HBO Max!
Jak możecie zyskać dostęp do platformy? Sprawdźcie na przykład ofertę telewizji Dla Kinomaniaka od Netii – w pakiecie znajduje się HBO Max