Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Czym jest irygator? Czy warto go stosować?

Szczoteczka do zębów nie jest w stanie dotrzeć do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej jak przestrzenie międzyzębowe czy kieszonki dziąsłowe. Dlatego też w celu ich oczyszczania warto używać innego przyrządu, a mianowicie irygatora do zębów. Czym tak naprawdę jest to urządzenie i czy warto z niego korzystać?
  • 08.11.2022 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czym jest irygator? Czy warto go stosować?

Irygator do zębów to urządzenie do oczyszczania trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, np. przestrzeni międzyzębowych czy kieszonek dziąsłowych. Wytwarzany przez niego strumień wody pod ciśnieniem usuwa płytkę nazębną i resztki pokarmowe ze wspomnianych obszarów, do których nie jest w stanie dotrzeć włosie szczoteczki do zębów. Irygator jest alternatywą dla nici dentystycznych, które czasami mogą podrażniać dziąsła.

Rodzaje irygatorów

Możemy wyróżnić dwa podstawowe typy irygatorów: stacjonarne i przenośne. Pierwsze będą zajmowały nieco więcej miejsca ze względu na wielkość zbiornika na wodę, który nie wymaga ciągłego napełniania podczas irygacji. Jest to urządzenie domowe, które przy odpowiedniej liczbie końcówek wymiennych może być użytkowane przez całą rodzinę. Jeśli jednak często podróżujemy i nie wyobrażamy sobie dnia bez czystych zębów, powinniśmy zaopatrzyć się w irygator przenośny. Jego wadą jest mały zbiornik, a największą zaletą – poręczność. Oba typy irygatorów skutecznie oczyszczają trudno dostępne miejsca z płytki nazębnej, bakterii
i resztek pożywienia. Istnieje jeszcze jeden rodzaj tego typu urządzeń. Są to irygatory podłączane do źródła wody, m.in. kranu. Moc strumienia zależy wówczas od tego, jak mocno odkręcimy wodę.

Irygator – dla kogo?

Z irygatora dentystycznego może korzystać każdy, komu zależy na zdrowiu zębów i dziąseł. Jest on rekomendowany w szczególności osobom borykającym się z problemem wrażliwości i krwawienia dziąseł. Poleca się go również w przypadku odsłoniętych szyjek zębowych oraz ciasnych przestrzeni między zębami. Po irygator mogą sięgać także użytkownicy aparatów ortodontycznych czy posiadacze mostów oraz implantów.

Czy warto stosować irygator?

Niektórzy nie decydują się na zakup irygatora w obawie o wysokie ciśnienie. Tymczasem urządzenia irygacyjne posiadają pewien zakres mocy, spośród którego możemy wybrać wartość odpowiednią dla siebie. Irygator pozwala usunąć płytkę nazębną, resztki pokarmowe, a przy tym masuje dziąsła, poprawiając tym samym ich ukrwienie. Jeśli będziesz stosować go przez dłuższy czas, pozbędziesz się problemu krwawienia. Możesz także wybrać końcówkę czyszczącą dopasowaną do własnych potrzeb. Odpowiadając na pytanie zawarte w podtytule, zdecydowanie warto korzystać z irygatora dentystycznego. Przydatne informacje i opisy wybranych modeli znajdziesz na stronie https://denthelp.pl/blog/ranking-irygatorow

Jak używać irygatora?

  1. Nałóż końcówkę irygatora na rękojeść.
  2. Napełnij zbiornik wodą. Jej temperatura nie może przekraczać 40 stopni Celsjusza.
  3. Wybierz odpowiedni dla siebie tryb pracy.
  4. Trzymaj urządzenie w pozycji pionowej, tak aby końcówka zwrócona była w kierunku zębów. Twoje usta powinny być rozchylone w celu umożliwienia przepływu wody.
  5. Wciśnij przycisk on/off i rozpocznij irygację.
  6. Strumień wody kieruj pod kątem 90 stopni.
  7. Przesuwaj końcówkę wzdłuż linii dziąseł i przestrzeni między zębami. Jeśli posiadasz aparat ortodontyczny, mosty lub korony – poświęć nieco więcej czasu na ich oczyszczenie.
  8. Zakończ irygację przez wciśnięcie przycisku on/off.
  9. Wylej wodę, która pozostała w zbiorniku.
  10. Wytrzyj urządzenie do sucha.

Irygator – zasady użytkowania

  • Irygator powinien być zawsze ustawiany na płaskiej powierzchni.
  • Nie chwytaj irygatora stacjonarnego za zbiornik, gdyż może się wypiąć i uszkodzić podstawę urządzenia.
  • Przy korzystaniu z irygatora zawsze miej suche ręce. W przeciwnym razie istnieje ryzyko porażenia prądem.
  • Nie zapominaj o regularnym oczyszczaniu irygatora z kamienia i osadów. Skorzystaj ze specjalistycznego środka, np. Redeseptu.

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III