Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Jakich pracowników brakuje w województwie lubelskim?

Znalezienie pracy może stanowić wyzwanie, w szczególności, jeżeli aplikujesz na oblegane stanowisko. Warto wiedzieć, jakie zawody są deficytowe i w których sektorach najłatwiej o pracę. W tym artykule prezentujemy informacje na temat rynku pracy na Lubelszczyźnie i opisujemy, które zawody są deficytowe, a także jak zdobyć pracę.
  • 21.07.2022 15:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jakich pracowników brakuje w województwie lubelskim?

 

 

Stopa bezrobocia i średnia zarobków

Stopa bezrobocia w województwie lubelskim jest wyższa niż w Polsce i wynosi 6,8%. Co ciekawe, bezrobocie w Lublinie jest mniej więcej na takim samym poziomie jak średnia krajowa.

 

Średnia zarobków w województwie wynosi około 5 000 złotych brutto na miesiąc, a w Lublinie jest o około 500 złotych wyższa. Nic zresztą dziwnego: miasto to jest nie tylko największym ośrodkiem gospodarczym województwa, ale także akademickim centrum regionu.

W jakich sektorach zarabia się najwięcej?

 

Bez niespodzianek, najlepiej zarabiającym sektorem jest informacja i komunikacja. Tam średnia zarobków miesięcznych wynosi 7 778 złotych brutto. Drugą najlepiej zarabiającą branżą jest przemysł, z miesięczną medianą w wysokości 5 868 złotych brutto miesięcznie. Z kolei przetwórstwo przemysłowe uplasowało się na trzecim miejscu, ze średnią zarobków 5 573 złotych brutto na miesiąc. Na średnie zarobki powyżej 5 000 złotych brutto mogą też liczyć osoby pracujące w sektorze przemysłowym oraz transporcie i gospodarce magazynowej.

Zawody deficytowe

Według barometru zawodowego, czyli badań wykonywanych przez resort pracy, w 2022 w samym Lublinie brakuje ponad 50 grup zawodowych. Należą do nich między innymi:

  • pracownicy sektora budowlanego w tym inżynierowie budownictwa, cielśle, murarze, monterzy, betoniarze, tynkarze, osoby ds. obsługi sprzętów;

  • pracownicy produkcji przemysłowych z różnych branż, w szczególności ci, którzy znają się na obsłudze konkretnych maszyn;

  • pracownicy fizyczni bez przyuczenia;

  • kierownicy produkcji;

  • pracownicy branży logistycznej i transportowej (w tym kierowcy i logistycy);

  • księgowi, w szczególności samodzielni i niższego szczebla;

  • specjaliści z branży IT;

  • kucharze, piekarze, fryzjerzy, kosmetczki, sprzątaczki.

 

Kto może mieć problem ze znalezieniem pracy?

 

W województwie lubelskim największe problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć pracownicy biurowi i administracyjni, finansiści, a także naukowcy i badacze. Za dużo w stosunku do miejsc pracy jest ubezpieczycieli, ekonomistów, recepcjonistów i sekretarek. Archiwiści i muzealnicy, osoby pracujące w bibliotece, dziennikarze, filolodzy, filozofowie, politolodzy, tłumacze, kulturoznawcy, socjolodzy i historycy, mimo ukończonych studiów wyższych, zmierzą się z długimi poszukiwaniami posady.

Jak zdobyć pracę w województwie lubelskim?

Jeżeli zmagasz się z bezrobociem, być może warto pomyśleć, dlaczego tak jest.

 

Zadaj sobie następujące pytania:

  • Czy mój zawód jest bardzo oblegany?

  • Czy posiadam wymagane doświadczenie lub wykształcenie, aby pełnić stanowiska, o które się ubiegam?

 

 

Należy pamiętać, że wiele deficytowych zawodów nie wymaga ukończenia uczelni wyższej. Warto się więc rozejrzeć za kursem doszkalającym, po którego realizacji praca na wybranym stanowisku byłaby możliwa.

 

Jeżeli nie możesz znaleźć pracy jako początkujący kandydat, być może warto najpierw postarać się o praktyki lub kursy zawodowe.

 

Niezależnie od tego, o jaką pracę się starasz oraz z jakim doświadczeniem, pamiętaj, aby napisać takie CV, które przekona pracodawcę, że to właśnie ty jesteś najlepszym kandydatem.

Materiał zewnętrzny


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole