Stopa bezrobocia i średnia zarobków
Stopa bezrobocia w województwie lubelskim jest wyższa niż w Polsce i wynosi 6,8%. Co ciekawe, bezrobocie w Lublinie jest mniej więcej na takim samym poziomie jak średnia krajowa.
Średnia zarobków w województwie wynosi około 5 000 złotych brutto na miesiąc, a w Lublinie jest o około 500 złotych wyższa. Nic zresztą dziwnego: miasto to jest nie tylko największym ośrodkiem gospodarczym województwa, ale także akademickim centrum regionu.
W jakich sektorach zarabia się najwięcej?
Bez niespodzianek, najlepiej zarabiającym sektorem jest informacja i komunikacja. Tam średnia zarobków miesięcznych wynosi 7 778 złotych brutto. Drugą najlepiej zarabiającą branżą jest przemysł, z miesięczną medianą w wysokości 5 868 złotych brutto miesięcznie. Z kolei przetwórstwo przemysłowe uplasowało się na trzecim miejscu, ze średnią zarobków 5 573 złotych brutto na miesiąc. Na średnie zarobki powyżej 5 000 złotych brutto mogą też liczyć osoby pracujące w sektorze przemysłowym oraz transporcie i gospodarce magazynowej.
Zawody deficytowe
Według barometru zawodowego, czyli badań wykonywanych przez resort pracy, w 2022 w samym Lublinie brakuje ponad 50 grup zawodowych. Należą do nich między innymi:
-
pracownicy sektora budowlanego w tym inżynierowie budownictwa, cielśle, murarze, monterzy, betoniarze, tynkarze, osoby ds. obsługi sprzętów;
-
pracownicy produkcji przemysłowych z różnych branż, w szczególności ci, którzy znają się na obsłudze konkretnych maszyn;
-
pracownicy fizyczni bez przyuczenia;
-
kierownicy produkcji;
-
pracownicy branży logistycznej i transportowej (w tym kierowcy i logistycy);
-
księgowi, w szczególności samodzielni i niższego szczebla;
-
specjaliści z branży IT;
-
kucharze, piekarze, fryzjerzy, kosmetczki, sprzątaczki.
Kto może mieć problem ze znalezieniem pracy?
W województwie lubelskim największe problemy ze znalezieniem pracy mogą mieć pracownicy biurowi i administracyjni, finansiści, a także naukowcy i badacze. Za dużo w stosunku do miejsc pracy jest ubezpieczycieli, ekonomistów, recepcjonistów i sekretarek. Archiwiści i muzealnicy, osoby pracujące w bibliotece, dziennikarze, filolodzy, filozofowie, politolodzy, tłumacze, kulturoznawcy, socjolodzy i historycy, mimo ukończonych studiów wyższych, zmierzą się z długimi poszukiwaniami posady.
Jak zdobyć pracę w województwie lubelskim?
Jeżeli zmagasz się z bezrobociem, być może warto pomyśleć, dlaczego tak jest.
Zadaj sobie następujące pytania:
-
Czy mój zawód jest bardzo oblegany?
-
Czy posiadam wymagane doświadczenie lub wykształcenie, aby pełnić stanowiska, o które się ubiegam?
Należy pamiętać, że wiele deficytowych zawodów nie wymaga ukończenia uczelni wyższej. Warto się więc rozejrzeć za kursem doszkalającym, po którego realizacji praca na wybranym stanowisku byłaby możliwa.
Jeżeli nie możesz znaleźć pracy jako początkujący kandydat, być może warto najpierw postarać się o praktyki lub kursy zawodowe.
Niezależnie od tego, o jaką pracę się starasz oraz z jakim doświadczeniem, pamiętaj, aby napisać takie CV, które przekona pracodawcę, że to właśnie ty jesteś najlepszym kandydatem.