Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Opiekunka w Niemczech: pierwsze spotkanie z nowym podopiecznym

Pierwszy dzień w nowej pracy zawsze wiąże się ze stresem. Opiekunowie i opiekunki pracujące w Niemczech wiedzą o tym doskonale. Obcy kraj, nieznani ludzie i świadomość, że będzie się tam przebywać przez kilka najbliższych tygodni – ta perspektywa może zestresować. Z tego powodu pierwsze spotkanie z podopiecznym i jego rodziną nie zawsze przebiega tak, jakbyśmy chcieli. Jak nie dać się emocjom i sprawić, żeby ta kluczowa rozmowa okazała się sukcesem?
  • 06.07.2022 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Opiekunka w Niemczech: pierwsze spotkanie z nowym podopiecznym

 

Pierwszy dzień pracy w opiece w Niemczech a stres

Wielu początkujących opiekunów stresuje się pierwszym spotkaniem z nowym podopiecznym. Czy warto? I tak, i nie. Jest to co prawda znaczące wydarzenie, zarówno dla opiekunki, jak i dla seniora. Mogą więc o nim myśleć, przeżywać je, zastanawiać się, jaka będzie ta druga osoba. Każdy z nich chce wypaść jak najlepiej i oczekuje, że wszystko ułoży się po jego myśli. Z drugiej strony jest to jednak zaplanowane wcześniej spotkanie, które jest nieodłączną częścią pracy opiekunki w Niemczech. Nieważne, na jakie zlecenie pojedziesz – zawsze czeka Cię pierwszy dzień, potem kolejne, aż do ostatniego. To prawda, że pierwsze wrażenie jest ważne, ale relację z podopiecznym buduje się codziennie, nie tylko tego dnia.

Pamiętaj, że osoby starsze nie przepadają za zmianami. Twój podopieczny może być nieufny, może trzymać się na uboczu i niechętnie odpowiadać na próby nawiązania kontaktu. Jest to zupełnie naturalne, gdyż nowa sytuacja również jego stresuje. Nagle w domu pojawia się obca osoba, intruz. Czasem proces przełamania pierwszych lodów trwa długo. Oczywiście wszystko zależy od charakteru podopiecznego oraz od jego stanu psychicznego. Warto wiedzieć, że niektórzy seniorzy są schorowani i walczą na co dzień z dokuczliwymi objawami. To może powodować ich rozdrażnienie. Chorzy na demencję mogą czasami zachowywać się nieadekwatnie do sytuacji.

Nowe zlecenie to wyzwanie dla opiekunki w Niemczech

Miła atmosfera to klucz do udanego pierwszego spotkania z seniorem. Zapytasz: jak możesz na to wpłynąć? Dobrym rozwiązaniem jest pozytywne nastawienie. Uśmiech i zainteresowanie podopiecznym pokażą jemu i jego rodzinie, że mogą Ci zaufać. Wbrew pozorom pierwsza rozmowa nie jest dobrym momentem na słowa krytyki. Nawet jeżeli coś nie do końca Ci pasuje, powiedz o tym nieco później. Na razie dowiedz się wszystkiego o szteli, poznaj rozwiązania, jakie wdrożyli bliscy osoby starszej. Nie narzucaj swojego punktu widzenia i nie okazuj głośno niezadowolenia. Na własne pomysły przyjdzie jeszcze czas.

Jeden dzień nie wystarczy, żeby kogoś poznać – i każda opiekunka pracująca w Niemczech jest tego świadoma. Mimo wszystko po przyjeździe dobrze jest znaleźć chwilę na indywidualną rozmowę z podopiecznym. Nie mów jednak o pogodzie czy podróży, ale opowiedz trochę o sobie. Senior będzie chciał wiedzieć, z kim zamieszka na kilka tygodni. Opisz siebie, swoje zainteresowanie, powiedz, gdzie mieszkasz. Może z Twoją miejscowością wiąże się jakaś ciekawa historia? Pamiętaj, że podopieczny może nie chcieć od razu się otworzyć. Być może na jego opowieść będziesz musiał nieco poczekać. Warto jednak zadać mu kilka pytań o zdrowie, samopoczucie albo zwyczaje. Po każdym pytaniu daj seniorowi czas na wypowiedzenie się. Jest duża szansa, że ucieszy się, iż ktoś chce go wysłuchać, a dystans między wami skróci się już pierwszego dnia.

Nawiązanie rozmowy z kimś nowym, szczególnie starszym, wymaga odpowiedniego podejścia. Szczególnie ważne są uprzejmość, cierpliwość, takt i szacunek. Czujesz, że podołałabyś temu zadaniu, a praca w opiece w Niemczech jest dla Ciebie? Sprawdź oferty na SenioPort: https://www.senioport.pl/oferty-pracy-opieka


 

Materiał zewnętrzny


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole