Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama naNOVO

Jak działa ashwagandha na układ nerwowy i wątrobę?

Ashwagandha tak naprawdę jest znana i wykorzystywana od wielu setek lat, jednak w dzisiejszych czasach jest obecny prawdziwy “boom” na jej stosowanie. Jest to związane z jej właściwościami względem organizmu człowieka, które obecnie są jeszcze bardziej doceniane i popularyzowane w społeczeństwie. Warto zatem poznać jej działanie, względem tak ważnego układu nerwowego oraz prawidłowego funkcjonowania wątroby.
  • 07.06.2022 10:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Jak działa ashwagandha na układ nerwowy i wątrobę?

Co to jest ashwagandha?

Ashwagandha, inaczej zwana Withania somnifera i Witania ospała to roślina z rodziny psiankowatych. Rośnie w Afryce, na południu Azji oraz na południu Europy. Uważana jest za roślinę leczniczą. W medycynie persko-arabskiej i ajurwedyjskiej wykorzystuje się jej owoce oraz korzeń. Withania somnifera zawiera witanolidy (o działaniu przeciwnowotworowym i przeciwbakteryjnym) oraz glikowitanolidy (o działaniu adaptogennym).

Przez swoją formę występowania jest ona szeroko wykorzystywana także na rynku suplementów diety. W sklepie SFD (https://sklep.sfd.pl/Ashwagandha-k940.html) ashwagandha dostępna jest w różnych wariantach, a pochodząca z oficjalnej dystrybucji, zapewnia bezpieczeństwo dla zdrowia organizmu człowieka.

Na jakie schorzenia pomaga ashwagandha?

Uważa się, że ashwagandha wpływa na polepszenie pamięci oraz wyostrza funkcje poznawcze. Ułatwia zapamiętywanie i przyswajanie nowej wiedzy. Ma działanie tonizujące, to świetny afrodyzjak, a także stymulant. Wpływa na poprawę jakości snu i przeciwdziała przemęczeniu i bezsenności. Wykorzystywana jest też w terapii wyczerpania nerwowego. Ekstrakty z withanii somnifera działają antynowotworowo i pomaga w problemach z układem neurologicznym.

W ostatnim czasie badano Withania somnifera pod kątem jej oddziaływania na polepszenie samopoczucia, zminimalizowaniu stresu i lęków. Grupa badanych osób zażywała 3 razy dziennie po 300 mg ashwagandha, druga część osób otrzymała placebo. W tej drugiej grupie wykazano zmniejszenie ilości kortyzolu o 7,9 %, a w grupie pierwszej aż o 27,9%.

W jakiej postaci można kupić ashwagandhę?

Witania ospała występuje w postaci kapsułek lub w formie sproszkowanej. Kapsułki zawierają zmielony ekstrakt w postaci proszku, można je szybko i wygodnie spożyć. Proszek należy zagotować i przyrządzić napar, co może być bardziej uciążliwe od tabletek. Wybierając odpowiedni produkt należy zwrócić uwagę na zawartość witanolidów. Ich ilość nie powinna być mniejsza aniżeli 2,5%, bo inaczej produkt jest niskiej jakości. Jeżeli na opakowaniu w ogólne nie ma takiej informacji, nie ma sensu go kupować.

Jak zażywać ashwagandhę?

Przed zażyciem jakiegokolwiek suplementu należy zapoznać się z załączoną ulotką do produktu. Do uzyskania dobrych rezultatów ashwagandhę trzeba przyjmować codziennie przez min. 7-8 miesięcy i po tym czasie dobrze jest zrobić miesięczną przerwę. Jeżeli chodzi o dawkowanie, to z reguły produkt przyjmujemy 2 razy dziennie. Pod postacią proszku po 2 łyżeczki lub 300-500 mg gotowego ekstraktu.

Zarówno ashwagandha, jak i inne cenne substancje odżywcze, są dostępne w różnych suplementach diety oraz odżywkach, które przybierają różne formy. Dzięki temu, każdy może dobrać produkt, najbardziej dostosowany do własnego zapotrzebowania i preferencji. To powoduje, że warto zwrócić uwagę na ofertę sklepu SFD (https://sklep.sfd.pl/), która jest po prostu pod tym względem atrakcyjna.

Wpływ witanii ospałej na wątrobę

Badacze są zdania, że iż witania ospała dobre oddziałuje na wątrobę. Sprawdzono, jakie jest ochronne działanie substancji zawartej w korzeniu rośliny na encefalopatię wątrobową. To niebezpieczna choroba, która wpływa na zmniejszenie wagi ciała, problemy z koncentracją, pogorszeniem reakcji psychomotorycznych i problemy z koordynacją ruchowo-wzrokową.

Przeprowadzono badania naukowe i szczurom aplikowana codziennie przez 29 dni 200 i 400 mg witanii ospałej na kilogram masy ciała, a później tioacetamid. Okazało się, że ashwagandha ochroniła wątrobę oraz układ nerwowy. Wyższa dawka dała lepsze rezultaty, dlatego warto zastanowić się nad suplementowaniem tego środka.

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III