Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Trypofobia – jaka terapia zadziała najlepiej?

Trypofobia to lęk spowodowany przez obrazy i rzeczy, które składają się z dużej liczby małych otworów (dziur) o nieregularnych kształtach. Fobia ta, póki co, nie została określona jako zaburzenie psychiczne w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych. Jednak osoby, które się z nią zmagają, potrzebują konkretnej terapii. Sprawdź, jaki schemat leczenia sprawdzi się najlepiej.
  • 28.04.2022 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Trypofobia – jaka terapia zadziała najlepiej?

Trypofobia – dlaczego terapia jest potrzebna?

Trypofobia to pojęcie, które łączy dwa greckie słowa: trypo  (wiercić, drążyć) oraz fobos (strach, lęk). Lęk przed dużym skupiskiem małych otworów na pierwszy rzut oka wydaje się irracjonalny. Wiele osób neguje fakt, że można przestraszyć się żółtego sera z dziurami, plastra miodu czy bąbelków w gazowanym napoju. Jednak są osoby, które na widok takich obrazów dostają ataków paniki. Towarzyszy im ból głowy, dreszcze, duszność, drżenie dłoni i przyspieszona akcja serca. Objawy te znalazły potwierdzenie w badaniach naukowych przeprowadzonych przez M. Rufo pod koniec lat 90. XX wieku. Wyniki zostały opisane w artykule naukowym „Dziewczynka, która bała się dziur”.

Przypadłość ta wzbudza liczne kontrowersje, tym bardziej że nie została do tej pory oficjalnie uznana za zaburzenie psychiczne w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych i nie uwzględnia jej także APA (American Psychiatric Association) w swoim wykazie fobii. Jednak osoby nią dotknięte są codziennie narażone na olbrzymi stres, bo obrazy, które wywołują w nich silne emocje, mogą pojawić się na każdym kroku. Widmo nagłego ataku paniki zdecydowanie zmniejsza komfort codziennego życia. Co więcej, osoba zmagająca się z trypofobią często czuje się niezrozumiana lub odrzucona przez otoczenie. Dlatego najlepszym wyjściem z tej sytuacji będzie terapia psychologiczna.

Trypofobia – jakie formy terapii zadziałają najlepiej?

Ponieważ trypofobia nie jest chorobą, nie można leczyć jej farmakologicznie. Wyjątek stanowią sytuacje, kiedy powtarzające się ataki paniki prowadzą do depresji. Wtedy konsultacja z psychiatrą i wdrożenie leków okazuje się konieczne. W łagodnym przebiegu fobii najlepiej sprawdzą się różne formy terapii.

Terapia ekspozycyjna

Metoda ta na pierwszy rzut oka wydaje się dość okrutna, jednak psychoterapeuci wskazują na jej największą skuteczność. Osoba zmagająca się z trypofobią powinna – początkowo pod stałą kontrolą terapeuty, który pomoże zrozumieć poszczególne emocje – regularnie oglądać obrazy, które wywołują w niej strach. Celem takiej terapii jest wygaszanie fobii poprzez przyzwyczajenie mózgu do nielubianego bodźca.

Terapia poznawczo-behawioralna

Terapia poznawczo-behawioralna należy do najbardziej uniwersalnych metod, którą posługują się psychoterapeuci w swojej pracy. Niewątpliwie można ją też wykorzystać w przypadku trypofobii – dzięki regularnym sesjom terapeutycznym osoba dotknięta tym problemem zauważy jego przyczyny i łatwiej będzie jej z nim walczyć.

Techniki relaksacyjne

Jogę, medytację czy głęboki relaks przy muzyce można praktykować poza gabinetem psychoterapeuty. Są to dobre nawyki, które pomogą wypracować bardziej pozytywne nastawienie do świata i zredukują stres. Osoba, która nauczy się panować nad emocjami, stanie się mniej podatna na uciążliwe objawy wywoływane przez fobię.

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole