Parametry techniczne
Idealny, pierwszy smartfon dla dziecka powinien charakteryzować się dobrymi parametrami technicznymi. Na nic zdadzą się szereg zainstalowanych aplikacji, których zadaniem jest usprawniać rodzicielską kontrolę, jeśli telefon dla dziecka nie wytrzyma kilku godzin użytkowania. Jaki smartfon wybrać, aby był dostosowany do potrzeb dziecka? Musi posiadać trzy podstawowe cechy:
- musi być wytrzymały – mieć silną baterię,
- musi to być urządzenie, na którym można zainstalować wiele aplikacji, a więc mieć dużą pamięć i silny procesor,
- musi mieć prosty i intuicyjny w użytkowaniu system operacyjny – jego właścicielem jest dziecko.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Dopuszczenie dziecka do wirtualnego świata niesie ze sobą wiele niebezpieczeństw. Internet to świat, w którym dominuje pluralizm – niczym nieograniczona wielość i różnorodność informacji, treści, usług jest nie do policzenia. Niestety w cyberświecie nie ma wyraźnego podziału na dobro i zło, który pozwoliłby dziecku na bezpieczne surfowanie po sieci. W tym celu powstał szereg aplikacji, dzięki którym rodzic może sprawować realną kontrolę nad swoim dzieckiem. Co ciekawe, aplikacje te mogą dotyczyć świata wirtualnego, jak również tego, w którym żyjemy. Jakie aplikacje musi posiadać telefon dla dziecka, aby było bezpieczne? Znajdą się wśród nich:
- Samsung Kids. Aplikacja ta pozwala na bezpieczną naukę i zabawę w sieci. Przypomina przewodnik po cyberświecie dla najmłodszych, ponieważ pozwala na poruszanie się po świecie gier, aplikacji czy mediów społecznościowych. Zaraz po zainstalowaniu aplikacji, rodzic powinien ustalić limity czasu grania w gry, a także określić, do jakich kontaktów i aplikacji ma mieć dostęp jego dziecko.
- FamilyTime Parental Control. Mamy do wyboru dwie wersje – płatną i bezpłatną. Główną funkcją bezpłatnej wersji aplikacji jest możliwość lokalizacji dziecka, a także ustalanie, których bezpiecznych miejsc dziecko nie powinno opuszczać o danej godzinie. W przypadku opuszczenia przez dziecka tej strefy rodzic dostanie powiadomienie na telefon. Płatna wersja została wzbogacona m.in. o: śledzenie rozmów i wiadomości czy filtr treści wideo i stron internetowych. Obie wersje – płatna i bezpłatna – oferują zdalną kontrolę nad smartfonem, zdalny wgląd do historii przeglądarki internetowej, a także możliwość użycia przez dziecko przycisku SOS.
- Bark. Aplikacja ta to kompleksowa kontrola nad działaniami dziecka w sieci, która pozwala rodzicowi na: kontrolowanie działań dziecka w mediach społecznościowych, kontrolowanie maili, filtrowanie stron i ich blokowanie czy też ustalanie limitów czasowych, kiedy smartfon dziecka może łączyć się z internetem.