Popularność leasingu
Leasing maszyn rolniczych, ze względu na łatwą dostępność, zyskuje coraz większą popularność. Duża ilość rolników decyduje się na to rozwiązanie, ze względu na chęć rozwoju oraz modernizacji swojego gospodarstwa rolnego, które często stanowi główne źródło jego utrzymania. Wciąż jednak jest to jednak rozwiązanie budzące wiele wątpliwości, wynikających z niewiedzy na istotne kwestie związane z tą formą finansowania. Z tego też względu, w niniejszym artykule znajdziesz odpowiedzi na najczęstsze pytania, dzięki którym dowiesz się więcej na temat leasingu maszyn rolniczych i będziesz w stanie określić, czy jest to rozwiązanie również korzystne dla ciebie.
Jakie są rodzaje leasingu i ich warunki?
Rolnik, który zdecyduje się zapoznać z tą formą finansowania, otrzyma propozycję leasingu operacyjnego, finansowego bądź pożyczki finansowej. Najchętniej wybieranymi opcjami są leasing operacyjny i finansowy – warto jednak wiedzieć, że różnią się one od siebie kilkoma istotnymi zasadami, dlatego też powinny być dobierane na podstawie indywidualnych potrzeb.
Na czym polega leasing operacyjny?
W leasingu operacyjnym, rolnik jest zobowiązany wpłacić określoną kwotę pieniędzy, stanowiącą wpłatę początkową dla firmy leasingowej. Później, raz w miesiącu należy opłacać ratę, której wysokość została ustalona podczas dopełniania wszelkich formalności. Posiadając sprzęt w ramach leasingu operacyjnego, podczas trwania umowy należy on do leasingodawcy, jednak po uiszczeniu ostatniej raty można podjąć decyzję o wykupienia go na własność.
Na czym polega leasing finansowy?
Jeżeli chodzi o leasing finansowy, w tej sytuacji rolnik nie musi uiszczać opłaty wstępnej, a wraz z uregulowaniem ostatniej raty leasingowej, automatycznie staje się pełnoprawnym właścicielem używanej przez siebie maszyny. W przypadku leasingu finansowego należy jednak samodzielnie wykonywać odpisy amortyzacyjne. Warto także zapoznać się z wymaganiami, jakie wiążą się z rozliczaniem podatków, w tym VAT.
Która forma leasingu maszyn rolniczych jest lepsza?
Z pewnością jedna, jak i druga forma leasingu dla każdego będzie miała swoje wady i zalety. Należy jednak podkreślić, że wybór powinien być podyktowany przede wszystkim osobistymi potrzebami, możliwościami finansowymi, a także sposobem, w jaki rolnik rozlicza się z Urzędem Skarbowym.
Nie da się więc jednoznacznie określić, która opcja będzie lepsza – z całą pewnością można jednak powiedzieć, że leasing maszyn rolniczych ogólnie stanowi korzystną formę finansowania, dzięki której wielu rolników może unowocześnić swoje gospodarstwo, usprawniając tym samym jego funkcjonowanie. Warto w tym celu skorzystać z usługi proponowanej przez sprawdzone firmy jak https://vleasing.pl, co zapewni bezpieczeństwo transakcji i umowę na korzystnych warunkach.