Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Ćwiczenia na rozciąganie dla biegaczy

Pasjonaci biegania powinni zawsze pamiętać o rozgrzewce i rozciąganiu. Obie aktywności pomagają przygotować organizm do wzmożonego wysiłku. Dlaczego są tak ważne?
  • 09.03.2022 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Ćwiczenia na rozciąganie dla biegaczy

Za każdym razem trening poprzedź rozgrzewką i dynamicznym rozciąganiem. W ten sposób Twoje ciało przygotowuje się do bardziej wymagających zadań. Rozruch warto rozpocząć od biegu. Następnie zatrzymaj się i porozciągaj, aby uniknąć potencjalnych kontuzji i przypadkowych urazów. Ćwiczenia rozciągające mają pomoc w rozgrzewce przed biegiem i dobrze sprawdzają się po wysiłku, aby ochłodzić i uspokoić organizm. Jakie ćwiczenia na rozciąganie są odpowiednie dla biegaczy? Poznaj 5 najlepszych ćwiczeń na rozciąganie.

 

Ćwiczenie: skłon w siadzie prostym

 

Podczas wykonywania ćwiczenia angażujesz tylne mięśnie ud, prostownik grzbietu, a także mięśnie karku. Podczas tej aktywności uważaj na sposób rozciągania. Zbyt szybkie i gwałtowne ruchy szarpane w kierunku stóp łatwo mogą prowadzić do urazów.

 

Mięśnie po rozgrzewce są bardziej plastyczne jak guma lub plastelina. Oczywiście mają skończoną rozciągliwość, którą możesz systematycznie zwiększać, ale powoli! Zacznij od wolnych ruchów w kierunku stóp. Poczuj, jak napinają się mięśnie, gdy natrafisz na duży opór, chwilę wytrzymaj bez pogłębiania skłonu. Po chwili wróć do pozycji wyjściowej.

 

Z każdym kolejnym skłonem powoli przesuwaj granicę. Stanie się to prostsze wraz z regularnością treningów. Nie śpiesz się! Naucz się dobrej techniki, która pomoże Ci wyeliminować potencjalne urazy i zmniejszyć ryzyko kontuzji.

 

Najlepsze ćwiczenia na rozciąganie dla biegaczy:

  • wojownik,
  • skorpion leżąc,
  • skłon w siadzie prostym,
  • przysiady z ramionami w tył,
  • opad tułowia boczny przy drabince.

 

Jak reagują mięśnie podczas rozciągania?

 

W trakcie ćwiczeń mięśnie wydłużają się, co poprawia ich elastyczność i zwiększa przepływ krwi do kończyn. Dzięki temu pozbywasz się wszelkich naprężeń, które prowadzą do dyskomfortu i podnoszą ryzyko urazu w trakcie biegu. W sieci jest wiele informacji na temat badań dotyczących rozciągania mięśni. W jednych z nich znaleźć można informacje, że ćwiczenie wpływa na szybkość biegu i wydajność mięśni.

 

Istnieją dwa rodzaje stretchingu – statyczny i dynamiczny:

 

Wariant statyczny polega na odprężeniu i rozluźnieniu mięśni. W kolejnym kroku stopniowo rozciągasz je do końca zakresu ruchu (punkt oporu), co daje poczucie ciągnięcia. Zaleca się wytrwać w takiej pozycji przez około 10-15 sekund. Następnie wróć do pozycji wyjściowej i powtórz ćwiczenie. 

 

Technika dynamiczna polega na wykonywaniu szybkich ćwiczeń kręgów ramion i wymachów nóg w różnych płaszczyznach. Dochodzą do tego głębokie skręto-skłony ciała, wypady i wykroki, ale są także inne ruchu umożliwiające rozciąganie. Tego rodzaju stretching dobrze przygotowuje ciało do treningu biegowego.

 

Bieg po zdrowie!

 

Aktywność fizyczna sprawia, że organizm funkcjonuje wydajniej i czujesz się lepiej. Warto pamiętać o dobrej rozgrzewce i rozciąganiu. Dzięki temu przygotujesz ciało do wysiłku, a jednocześnie poprawisz swoją wytrzymałość i szybkość. Warto więc poświęcić kilka chwil, aby uniknąć kontuzji i poprawić swoje wyniki.

--- Artykuł sponsorowany ---


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole