Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Zakwasy - wszystko co musisz wiedzieć

Bolesność, którą odczuwasz w mięśniach po treningu, jest spowodowana mikroskopijnymi pęknięciami w tkance mięśniowej, która ulega regeneracji, co pozwala stać się silniejszym. Czym więc jest ten kwas mlekowy, o którym wszyscy mówią? Jak działa i czy należy się go pozbyć? Czytaj dalej, aby się tego dowiedzieć.
  • 02.03.2022 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zakwasy - wszystko co musisz wiedzieć

 

Czym jest kwas mlekowy?

Za zakwasy odwołany jest kwas mlekowy. Kwas mlekowy powstaje w komórkach mięśniowych podczas glikolizy, aby oczyścić je z gromadzącego się pirogronianu, produktu ubocznego glikolizy. Pozostając w komórkach mięśniowych, jon wodorowy jest odpowiedzialny za obniżenie pH tkanki mięśniowej, przez co staje się ona bardziej kwaśna. Ten spadek pH mięśni, zwany kwasicą, może prowadzić do uczucia pieczenia w mięśniach podczas intensywnych ćwiczeń. Z tego powodu kwas mlekowy ma złą sławę.

Czy kwas mlekowy jest szkodliwy?

Dobra wiadomość jest jednak taka, że kwas mlekowy jest raczej wspomagaczem dla naszych mięśni, ponieważ ostatecznie dostarcza im energii. Jak to się dzieje? Kwas mlekowy, który powstaje w procesie glikolizy, łatwo ulega dysocjacji, co oznacza, że kiedy kwas mlekowy opuszcza komórkę mięśniową i dostaje się do krwiobiegu, mleczan i jon wodorowy nie są już połączone i nie występują jako kwas mlekowy, ale są obecne w organizmie oddzielnie jako mleczan i jon wodorowy. Mleczan jest często odzyskiwany i wykorzystywany jako energia, która jest bardzo potrzebna podczas intensywnych ćwiczeń.

Kiedy powstają zakwasy?

Kwas mlekowy jest wytwarzany podczas intensywnych ćwiczeń, gdy organizm ciężko pracuje, by wytworzyć energię potrzebną do podtrzymania aktywności. Nasze ciała wykorzystują adenozynotrójfosforan (ATP) jako podstawowe źródło energii.

Skąd czerpiemy energię podczas intensywnych ćwiczeń?

Trzy główne szlaki energetyczne wytwarzają ATP w organizmie: system ATP-PC, system glikolityczny (glikoliza) i system oksydacyjny.

ATP-PC

Podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności, takich jak sprinty czy podnoszenie ciężarów, organizm polega na systemach ATP-PC i glikolitycznym (glikoliza), ponieważ wytwarzają one ATP w szybszym tempie niż system oksydacyjny. Organizm w pierwszej kolejności korzysta z systemu ATP-PC, ponieważ produkuje on ATP najszybciej. Gdy zasoby energii z systemu ATP-PC zaczną się wyczerpywać, organizm przechodzi do systemu glikolitycznego, czyli glikolizy.

Glikoliza

W procesie glikolizy jako produkt uboczny powstaje pirogronian. Gdy w komórkach jest dostępna duża ilość tlenu, pirogronian jest rozkładany i zamieniany w ATP, które jest wykorzystywane jako energia. Jednak podczas ćwiczeń o wysokiej intensywności organizm nie jest w stanie dostarczać tlenu do komórek w wystarczająco szybkim tempie, co powoduje powstanie tzw. środowiska beztlenowego w komórce (beztlenowe = bez tlenu).

Proces oksydacyjny

W takim przypadku w komórce mięśniowej gromadzi się pirogronian, który szybko przekształca się w mleczan, uwalniając przy okazji wolny jon wodorowy. Aby usunąć tę blokadę i wznowić produkcję energii, mleczan i jon wodorowy łączą się w pary w postaci kwasu mlekowego, które następnie mogą zostać usunięte z komórki do krwi. Krótko mówiąc: kwas mlekowy powstaje, gdy komórki mięśniowe nie mają wystarczającej ilości tlenu, by wykorzystać inne źródła energii.

Czy trzeba pozbywać się zakwasów?

Na szczęście nagromadzenie kwasu mlekowego nie jest czymś, czym musimy się przejmować. Nie trzeba go wytrząsać ani usuwać za pomocą środków zewnętrznych. Organizm ludzki jest dobrze przygotowany do radzenia sobie z tym produktem ubocznym przemiany materii, który dostaje się do krwiobiegu. W normalnych warunkach, tj. w spoczynku lub podczas ćwiczeń o stałej intensywności, organizm może poradzić sobie z nadmiarem mleczanu we krwi, przekształcając go z powrotem w energię w procesie zwanym cyklem Coriego. Aby uregulować nadmiar jonów wodorowych w organizmie, krew zawiera kilka substancji buforujących, które pomagają unormować poziom pH zagrożony kwasowością jonów wodorowych.

Jak zmniejszyć zakwasy po treningu?

Sposobem na ograniczenie produkcji kwasu mlekowego jest zwiększenie wydolności fizycznej, dzięki czemu organizm będzie potrzebował więcej czasu, by osiągnąć ten stan. Jeśli kiedykolwiek wykonywałeś trening interwałowy o wysokiej intensywności, wiesz, że na początku szybko się męczysz. Z czasem, przy odpowiedniej progresji i konsekwentnym treningu, okazuje się, że twoja wytrzymałość wzrosła i możesz trenować ciężej przez dłuższy czas. Wewnętrznie organizm może przez dłuższy czas produkować energię, której potrzebuje, zanim tlen przestanie być dostarczany do komórek i powstanie kwas mlekowy.

Materiał zewnętrzny


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole