Krótka historia sztukaterii
Jednym z elementów wyposażenia i aranżacji wnętrz jest sztukateria. Była ona już znana starożytnym. W tamtych czasach najpopularniejszą metodą ozdabiania domostw było odwzorowanie takich rozwiązań konstrukcyjnych jak kolumny czy gzymsy. Po upadku cywilizacji starożytnej na jakiś czas zapomniano o tej sztuce ozdabiania domów i wnętrz. Ponownie stała się modna w XXV wieku. Zamiłowanie do obficie dekorowanych wnętrz sprawiło, że sztukateriom ozdabiano zarówno wnętrza budynków, jak i ściany zewnętrzne. Do dziś możemy podziwiać renesansowe i barkowe kamieniczki, które są bogato zdobione.
Obecnie najpopularniejsza jest sztukateria wewnętrzna. Dziś ten rodzaj ozdób podnosi walory estetyczne i nadaje szlachetności.
Gdzie można wykorzystać ozdobne listwy?
Jeżeli pomyślimy o sztukaterii, to w pierwszym momencie przed oczami ukazuje nam się wnętrze pałacowe. Obecnie architekci i dekoratorzy bardzo często wybierają takie historyczne rozwiązania, także w bardzo współczesnych i nowoczesnych wnętrzach. Przełamywanie skojarzeń i stereotypów dotarło również na to poletko.
Proste w swojej budowie listwy bez bogatych ozdób czy kunsztownych ornamentów, doskonale współgrają w aranżacji współczesnej przestrzeni modernistycznej czy minimalistycznej. Nienachalne dekoracje w kolorze ściany nadają wnętrzu charakteru i unikalności. Świetnie wypełniają puste ściany i nie jest konieczne już zapełnianie ich obrazami, półkami czy tapetowanie. Dobrze dobrane listwy obok funkcji dekoracyjnych mogą optycznie powiększyć lub podwyższyć pomieszczenie. Delikatne, wąskie położone blisko siebie tworzące wysokie panele wydłużają wysokość pomieszczenia, nie zabierając nic z jego wielkości.
Te optyczne zabiegi możliwe są dzięki szerokiej gamie listew dekoracyjnych, jakie są obecnie dostępne na rynku. Stosowane dziś nowoczesne dobrej jakości listwy dekoracyjne wykonane są z polistyrenu wysokiej gęstości. Mają niezliczone możliwości zastosowań nie tylko na ścianach, ale też sufitach i elewacjach.
Rodzaje i przykłady ozdobnych listew
Wśród listew dekoracyjnych wyróżniamy między innymi rozety. Najczęściej stosowane są na sufitach i mogą być dopełnieniem do klasycznych przestrzeni lub zabawą czy flirtem ze sztuką we wnętrzach modernistycznych. W takich wnętrzach zdarza się, że rozety wykorzystywane są do zdobienia ścian. Sztukateria na suficie obok walorów estetycznych może dodatkowo pełnić funkcje wydzielania przestrzeni czy maskowania oświetlenia.
Listwy łączce ściany z sufitem nazywane są fasetami. Sztukateria tez może być wykorzystana w roli listwy przypodłogowej. Nie popularnym, ale bardzo wygodnym sposobem jest wykorzystanie renowacyjnych listew przypodłogowych. Takie listwy są kładzione bezpośrednio na stare listwy, bez konieczności zrywania poprzednich co oszczędza czas. Ta technika przyda się też wtedy, gdy zerwanie starych listew mogłoby uszkodzić podłogę.
jest zrobiona odporny jest na wilgoć.