Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama KrisHome BLUE

Czy podczas ciąży można pić kawę?

Przyszłe mamy muszą uważać na to, co spożywają w ciągu dnia. Niektóre produkty (alkohol i nikotyna są tego oczywistymi przykładami) mogą szkodzić dziecku. Wiele kobiet zastanawia się, czy mogą w trakcie ciąży bezpiecznie popijać kawę. Odpowiedzi na to pytanie postaramy się udzielić w poniższym tekście.
  • 12.11.2021 12:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Czy podczas ciąży można pić kawę?

 

Jakie ryzyko jest związane z nadmiernym przyjmowaniem kofeiny?

Nie ma jednoznacznych wyników badań, które mogłyby stanowczo wykluczyć szkodliwość kofeiny przyjmowanej przez kobiety w ciąży. Dlatego też lekarze bywają ostrożni i to samo zalecają przyszłym mamom. Należy jednak mieć na uwadze, że hormony wpływające na enzymy wątrobowe kobiety kilkukrotnie opóźniają metabolizację kofeiny. Dlatego odstęp pomiędzy wypijanymi porcjami powinien także być większy.

Jakie są zalecenia dotyczące spożycia kofeiny przez kobiety ciężarne?

Wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia zakładają, że bezpieczna dawka kofeiny nie powinna przekraczać 200-300 mg na dobę, co odpowiada 2-4 filiżankom kawy – w zależności od rodzaju i sposobu parzenia. Rozsądnym wyborem może okazać się całkowita rezygnacja z kawy, zwłaszcza jeśli przyszła mama uskarża się na dolegliwości żołądkowe z nią związane. Więcej cennych informacji dla przyszłych mam znajdziesz na stronie internetowej https://wylecz.to/kalendarz-ciazy/.

Zagrożenia czyhające na kobiety ciężarne, które przyjmują zbyt wiele kofeiny

Wśród zagrożeń, jakie niektóre źródła podają, może pojawić się zmniejszenie masy urodzeniowej dziecka. Jednak należy zwrócić uwagę, że przypuszczalnie waga noworodka mogłaby być zmniejszona o kilka gramów – przy spożywaniu przez jego mamę czterech filiżanek kawy dziennie. Pojawiają się pogłoski na temat zwiększonego prawdopodobieństwa poronienia, jednak trudno tu mówić o twardych danych naukowych. Z uwagi na brak możliwości przeprowadzenia kompleksowych badań na kobietach ciężarnych (głównie z uwagi na względy etyczne) nie sposób potwierdzić te doniesienia. Wiele osób porusza kwestię odwodnienia i wypłukania magnezu z organizmu matki, wywołanego zbyt częstym sięganiem po kawę. Jak się okazuje, produkt ten dostarcza więcej magnezu niż faktycznie go wypłukuje. Co do odwodnienia może być ono spowodowane stosowaniem zbyt miękkiej (lub mocno wygotowanej) wody pozbawionej minerałów, które to zatrzymują wodę w organizmie.

Zamienniki kawy

Jednym z bardziej oczywistych rozwiązań dla osób nie wyobrażających sobie dnia bez filiżanki kawy jest napar bezkofeinowy. Zawartość kofeiny w gotowym napoju wynosi około 0.1% (3 mg), co oznaczałoby, że wśród produktów ją zawierających stanowi najbezpieczniejszy pod tym kątem wybór. Jest to mniej niż w czekolada czy zielona herbata. Inną opcją jest kawa zbożowa, która nie zawiera kofeiny i jest pożywna. Herbata zawiera zdecydowanie mniej kofeiny niż klasyczny napar kawowy, jednak i z nią należy być ostrożnym. Lepiej pić lekki napój na bazie niedużej ilości suszu i robić odstępy pomiędzy kolejnymi filiżankami. Herbata zielona nie jest napojem zalecanym w przypadku kobiet ciężarnych.


 


 

Materiał zewnętrzny


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: Teresa i MieczyslawTreść komentarza: Szcęść Boże w drodze. Uklondla MatuchnyData dodania komentarza: 1.07.2025, 11:02Źródło komentarza: Łukowscy pielgrzymi w drodze do Pani RoztoczaAutor komentarza: Józefa z HrubieszowaTreść komentarza: dużo.zdrowia wam pielgrzymi chrubieszowscy Niech Matuchna Krasnobrodzka otuli was swoim matczynym płaszczem niech łogosławi wam i waszym rodzinom w codzienmym jakze trudnym.zyciu niech błogosławi księdzu w posłudze kapłanskiej przez całe zycie dozo zdrowia i wytrwałoscj po.odlcie się i zamnie ja niestety niemoge wziąc udziału w pieszej pielgrzymce a szkoda poniewarz mieszkam.pozagranico polski juz 28 lat ale jako.dziecko co roku jezdziłam do krasnobrodu na odpust bardzo ładne miejsce ale jak wiadomo pracy niemaData dodania komentarza: 27.06.2025, 17:06Źródło komentarza: Piesza pielgrzymka z Hrubieszowa do Krasnobrodu 2024Autor komentarza: Krzysztof D.Treść komentarza: Rozmowa z Kasią Mirowską, kosmetologiem, porusza istotny temat ochrony przeciwsłonecznej, która zyskała na znaczeniu szczególnie w okresie letnim. Podkreślono, że stosowanie SPF jest ważne nie tylko podczas słonecznych dni, ale także w pochmurne, co jest często pomijane. Dobór odpowiedniego produktu oraz wiedza na temat jego skuteczności w ochronie przed starzeniem to kluczowe elementy dbałości o skórę. Praktyczne wskazówki, które zostały przedstawione, mogą znacznie ułatwić wprowadzenie codziennej rutyny ochrony przeciwsłonecznej, co jest nie tylko kwestią estetyki, ale także zdrowia skóry na dłuższą metę. To wartościowa rozmowa dla każdego, kto chce świadomie dbać o swoją skórę przez cały rok.Data dodania komentarza: 23.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: AniaTreść komentarza: Temat bardzo ważny i na czasie Brawo Kasiu💪Data dodania komentarza: 23.06.2025, 10:59Źródło komentarza: Kasia MirowskaAutor komentarza: Anna GarczynskaTreść komentarza: Brawo 👏👏Data dodania komentarza: 13.06.2025, 19:17Źródło komentarza: Michał AdamczukAutor komentarza: Dorota ChmielewskaTreść komentarza: Bardzo dziękujemy za przekazanie słuchaczom ważnych dla naszej przyszłości informacji. Działajmy razem dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Włączmy się w zbiórkę jak wolontariusze pobierając kartę podpisów ze strony wartoscidlaprzyszlosci.pl Każdy podpis jest na wagę złota. Angażujmy się.Data dodania komentarza: 22.05.2025, 00:30Źródło komentarza: Wartości dla Przyszłości. Obywatelski projekt ustawy gwarantującej religię lub etykę w szkole