Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Menstyl

Zmiana pokoleniowa na wsi i wsparcie młodych rolników

Pomimo wielu zmian w rolnictwie jakie dokonały się w ostatnich latach, sektor ten nadal nie jest wystarczająco atrakcyjny dla młodych ludzi jako wybór kariery zawodowej i sposobu na życie.
  • 09.11.2021 14:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Zmiana pokoleniowa na wsi i wsparcie młodych rolników

 

W przypadku Polski struktura wieku rolników jest nadal stosunkowo korzystna na tle innych państw Unii Europejskiej, jednak w ostatniej dekadzie udział młodych rolników w ogólnej liczbie kierowników gospodarstw zmniejszył się, podczas gdy udział rolników powyżej 55 roku życia wzrósł.

Dochody gospodarstw rolnych są jednym z głównych wyzwań, jeśli chodzi o przyciąganie do sektora młodych osób zajmujących się działalnością rolniczą. Równocześnie konieczne jest realizowanie działań, które poprawią standard życia i pracy na obszarach wiejskich poprzez m.in. modernizowanie i rozwijanie sieci infrastruktury technicznej, poprawę dostępu do usług publicznych, w tym do kultury a także zapewnienie odpowiednio wysokiej jakości usług dla rolników.

Dostęp do dobrej jakości podstawowych usług publicznych, a także profesjonalnych usług na rzecz rolnictwa umożliwiających realizację planów w zakresie produkcji czy wchodzenia w nowe sektory gospodarski (np. biogospodarka) jest z całą pewnością argumentem za wejściem, bądź pozostaniem młodej osoby w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

W obliczu starzejącej się populacji rolników, Unia Europejska intensyfikuje wysiłki na rzecz zachęcania młodych ludzi do zaangażowania się w prowadzenie działalności rolniczej, a Wspólna Polityka Rolna wychodzi naprzeciw powyższym potrzebom, oferując szereg instrumentów wsparcia. Młodzi rolnicy czyli osoby, które nie ukończyły 40 roku życia mogą uzyskać pomoc finansową, stanowiącą z jednej strony zachętę do podejmowania decyzji o prowadzeniu działalności związanej z rolnictwem, z drugiej – przyczyniającą się do zniesienia barier w prowadzeniu takiej działalności.

Wspólna Polityka Rolna wspierając następne pokolenia rolników, nie tylko przyczynia się do zwiększenia konkurencyjności rolnictwa europejskiego w przyszłości, ale również pomaga zagwarantować dostawy żywności w nadchodzących latach.

W projekcie Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 przewidziano instrumenty wsparcia, które mają za zadnie zapewnić dostęp do kapitału i zachęcać do przeprowadzenia inwestycji w przejmowanym lub tworzonym gospodarstwie, tak aby poprawić jego pozycję konkurencyjną na rynku.

Jednym z takich instrumentów jest uzupełniające wsparcie dochodu dla młodych rolników, czyli płatność przyznawana do powierzchni, na której prowadzona jest działalność rolnicza. Jest to pewny elementem dochodu młodego rolnika i stanowi zachętę do rozpoczęcia działalności rolniczej lub jej utrzymania, jednocześnie ułatwiając prowadzenie tej działalności. Taki dodatkowy strumień wsparcia, oprócz podstawowych płatności, zmniejsza ryzyko związane z działalnością inwestycyjną i operacyjną w gospodarstwach.

Dodatkowo młodzi rolnicy mogą otrzymać premię, która wspiera rozpoczynanie i rozwój działalności rolniczej w gospodarstwie rolnym, zapewniając dostęp do kapitału niezbędnego w początkowej fazie prowadzenia gospodarstwa.

 

Przykłady młodych ludzi, którzy decydują się zostać na wsi i kontynuować schedę po swoich rodzicach są coraz częstsze. O jednym z nich opowiada nasz film, który można obejrzeć pod linkiem: https://youtu.be/tF64eg8z8QQ

 

Logo Tipmedia
Tipmedia

Źródła:

  • Projekt Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, lipiec 2021 r., Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

  • Raport informacyjny, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno – Społecznego - Ocena Wpływu WPR na wymianę pokoleniową, 14.10.2019

  • fot. – www.canva.com

 

Logo UE
 

Projekt finansowany w ramach programu IMCAP Unii Europejskiej.

Treść niniejszego artykułu przedstawia wyłącznie poglądy jego autora i jedynie autor ponosi za niego odpowiedzialność. Komisja Europejska nie przyjmuje żadnej odpowiedzialności za wykorzystanie zawartych w nim informacji.

Materiał Partnera


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: KS. Grzegorz GarbaczTreść komentarza: Bardzo dziękuję Katolickiemu Radiu Zamość za zaproszenie i miłe spotkanie przy mikrofonie 😇 zapraszam jeszcze raz bardzo serdecznie w odwiedziny do Wirkowic 😇 już w najbliższą niedzielę 11 maja wielkie obchody 1000-lecia Korony Polskiej 👑 rozpoczynamy mszą świętą o godz. 10.00 🙏Data dodania komentarza: 5.05.2025, 12:57Źródło komentarza: Uroczystości 1000 - lecia Korony Polskiej w WirkowicachAutor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiO