Skąd biorą się wstydliwe bóle podbrzusza po stosunku?
Przeczytaj: https://poprostuzdrowo.pl/bol-podbrzusza-po-stosunku
Intensywny stosunek seksualny może doprowadzić do tego, że każdy mięsień ciała będzie odczuwalny o wiele bardziej niż dotychczas. Jest to całkiem naturalne zjawisko, któremu może towarzyszyć również ból podbrzusza.
Jeżeli ból podbrzusza po stosunku pojawia się jednorazowo, to całkiem możliwe, że występuje po zbyt ożywionym seksie lub jest po prostu oznaką nieodpowiedniego przygotowania do zbliżenia. Jeżeli jednak ból podbrzusza pojawia się systematycznie, to może być spowodowany jedną z wielu chorób, o której istnieniu osoba z dolegliwością nawet nie zdaje sobie sprawy.
Do chorób, które mogą powodować bóle w podbrzuszu po stosunku, należą:
- Infekcje wirusowe i grzybicze;
- zespół jelita drażliwego;
- Endometrioza, czyli choroba dotykająca narządy płciowe kobiety. Objawia się tym, że komórki błony śluzowej trzonu macicy występują także poza nią.
- Torbiele jajników;
- Mięśniaki i polipy macicy;
Jak można łatwo zauważyć, wspomniane choroby dotykają głównie kobiet (wyjątkiem są infekcje grzybicze i wirusowe). Wstydliwy ból może u pań być również spowodowany utratą dziewictwa, uprawianiem seksu w czasie ciąży bądź krótko po porodzie, a także anatomicznymi wadami macicy.
Warto wiedzieć, że ból podbrzusza występuje też u mężczyzn, jednak znacznie rzadziej. Z reguły przyczyny jego istnienia wywołują stany zapalne narządów płciowych lub wad prącia.
Niestety żadnego z powyższych przypadków nie można wyleczyć samemu w domu. Przede wszystkim należy znaleźć źródło występowania bólu podbrzusza, a to może zrobić wyłącznie lekarz.
W następnym kroku doktor będzie musiał postawić diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie.
Czy ból podczas stosunku jest naturalny?
Przeczytaj: https://poprostuzdrowo.pl/bol-podczas-stosunku
Powszechnie wiadomo, że zbliżenie seksualne jest szczególnie bolesne dla pań, które przeżywają swój pierwszy raz. Podczas stosunku dochodzi do przebicia błony dziewiczej i to skutkuje nieprzyjemnym bólem. W zależności od organizmu kobiety może on być mniej lub bardziej intensywny i istnieje szansa, że jeszcze podczas pierwszego stosunku ból minie. Na pewno nie powinien pojawić się podczas kolejnych zbliżeń.
Jeżeli jednak tak się dzieje, to może być spowodowany następującymi przyczynami:
- suchość pochwy;
- nieodpowiednia lub przesadnie głęboka penetracja;
- niedawno przebyty poród;
- endometrioza;
- infekcja grzybicza pochwy;
- wcześniej przebyty uraz miednicy;
- kobieta była ofiarą przemocy seksualnej, co skutkuje u niej blokadą psychiczną.
Wstydliwy ból podczas stosunku u kobiety fachowo nazywany jest dyspareunią.
Co więcej, dolegliwość może pojawić się też u mężczyzn. W tym wypadku głównym bodźcem bólu podczas stosunku może być:
- zapalenie cewki moczowej;
- stulejka;
- zapalenie prostaty;
- infekcje wirusowe i grzybicze sfer intymnych.
Czego można się spodziewać po bólu w pachwinie?
Ból w pachwinie (https://poprostuzdrowo.pl/bol-w-pachwinie), choć nie do końca dotyczy miejsc intymnych, to również przez wiele osób jest traktowany jako powód do wstydu. Niestety jest to bardzo nieodpowiedzialne i może doprowadzić do różnych, czasami nawet nieodwracalnych zmian.
Ból pachwiny może wskazywać na:
- ciążę pozamaciczną;
- skręt lub pęknięcie torbieli jajników;
- zapalenie wyrostka robaczkowego;
- stan zapalny jelita grubego;
- zmiany hormonalne występujące w czasie ciąży.
Nie każdy ból w pachwinie musi oznaczać poważną chorobę. Czasami może się pojawiać po wzmożonym wysiłku fizycznym, wcześniej przebytych chorobach lub być związana z wykonanym zawodem, a nawet wiekiem.
Niezależnie jednak od przyczyny z bólem należy udać się do lekarza, by poznać przyczynę jego wystąpienia. Szybka diagnoza pozwoli uniknąć dalszych powikłań.
Co oznacza ból pęcherza?
Wstydliwy ból pęcherza (https://poprostuzdrowo.pl/bol-pecherza) występuje u wielu ludzi, którzy bardzo często go ignorują. Bagatelizowanie objawów na pewno nie pomoże w zażegnaniu problemy, a jedynie może go nasilić. Ból pęcherza najczęściej pojawia się przy zapaleniu pęcherza moczowego. Bólowi bardzo często towarzyszy problem z oddawaniem moczu lub częstomocz. Poza tym objawia się pieczeniem miejsc intymnych. Co więcej, może zmienić się kolor moczu bądź pojawią się w nim śladowe ilości krwi.
Poza tym występują objawy takie jak: gorączka, ból w dole pleców, czy ból podbrzusza.
Do najczęstszych przyczyn zapalenia pęcherza należą:
- antykoncepcja dopochwowa;
- stosowanie tamponów;
- menopauza;
- niedokładne opróżnianie pęcherza np. podczas ciąży;
- zbyt długie stosowanie cewnika;
- powikłania po przebytych chorobach.
Ból odbytu - czyli jeden z najbardziej wstydliwych bólów. Skąd się bierze?
Przeczytaj: https://poprostuzdrowo.pl/bol-odbytu
Odbyt to taka część ludzkiego ciała, o której nikt nie chce mówić, a co dopiero, że odczuwa ból w jego okolicach. Trzeba jednakże zauważyć, że odbyt jest nieodłącznym elementem organizmu jak serce czy głowa i czasami również może zaboleć.
Ból odbytu może mieć różnorakie przyczyny i bez konsultacji z lekarzem na pewno się obejdzie. Do najczęściej spotykanych schorzeń odbytu należą:
- hemoroidy;
- szczelina odbytu, czyli pęknięta błona śluzowa kanału odbytu;
- ropień;
- przetoka okołoodbytnicza
- choroby przenoszone drogą płciową.
Każdy wstydliwy ból musi zostać skonsultowany z lekarzem. Tylko wizyta u specjalisty pozwoli postawić diagnozę i wprowadzić skuteczne leczenie. Chorzy często pojawiają się w gabinecie, dopiero kiedy ból okazuje się nie do wytrzymania. Takie postępowanie prowadzi do tego, że leczenie jest trudniejsze i dłuższe.
Żadnego ze wstydliwych bólów nie da się wyleczyć na własną rękę.