Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama naNOVO

Maska ochronna czy przyłbica? Co lepiej chroni przed patogenami?

Wybuch pandemii COVID-19 sprawił, że w bardzo krótkim czasie wszyscy musieliśmy się przyzwyczaić do zakrywania nosa i ust. Choć wciąż nie wiemy wszystkiego o nowym koronawirusie, na wiele pytań znamy już odpowiedź. Wiemy, że wirus przenosi się drogą kropelkową, a więc podczas kaszlu, kochania, ale także mówienia! Dlatego, aby zminimalizować ryzyko zakażenia, oprócz częstej dezynfekcji rąk, konieczne jest zasłanianie nosa i ust. Co będzie lepszym rozwiązaniem: maska ochronna czy przyłbica? Podpowiadamy!
  • 29.12.2020 13:00
  • Autor: Grupa Tipmedia
Maska ochronna czy przyłbica? Co lepiej chroni przed patogenami?

Zasłanianie nosa i ust a polskie prawo

Z powodu drugiej fali koronawirusa od soboty 28 października do odwołania ponownie wprowadzono nakaz zasłaniania nosa i ust w przestrzeniach publicznych w całej Polsce bez podziału na strefy żółte i czerwone. Przepisy pozostawiają jednak dużą swobodę w wyborze sposobu zakrywania twarzy. W rozporządzeniu możemy znaleźć informację, że możemy wykorzystać odzież lub jej część, maskę, maseczkę, przyłbicę, a nawet… kask ochronny.

Największą popularnością na początku pandemii cieszyły się maseczki jednorazowe, jednak po kilku tygodniach wiele osób przerzuciło się na mniej obciążające dla środowiska maski wielorazowego użytku: tradycyjne, bawełniane bez filtra lub z wymiennym filtrem.

Na ulicach można spotkać także osoby w przyłbicach – to rozwiązanie najchętniej wybierane przez okularników narzekających na parujące w maseczkach okulary. Odłóżmy jednak na chwilę na bok kwestię wygody (do której jeszcze wrócimy nieco później), a przyjrzyjmy się skuteczności obu rozwiązań.

Czy plastikowa przyłbica jest w stanie zatrzymać bakterie i wirusy?

Im więcej wiemy o nowym koronawirusie, tym więcej pytań pojawia się o sens noszenia przyłbicy. Naukowcy jednoznacznie sugerują, że przyłbice, owszem, mogą zminimalizować ryzyko zakażenia (chronią także oczy, poprzez które wirus również może przeniknąć do organizmu), ale wyłącznie w połączeniu z dodatkowym zabezpieczeniem ust i nosa. Przyłbica nie może stanowić jedynego źródła zabezpieczenia, jeśli ma rzeczywiście chronić przed drobnoustrojami (w tym wirusem SARS-CoV-2 wywołującym COVID-19). Jeśli więc decydujemy się na przyłbicę, koniecznie musimy mieć na twarzy także maskę ochronną zasłaniającą usta i nos.

Maska ochronna – jednorazowa czy wielorazowego użytku?

Maska filtrująca FFP3 jest w stanie skutecznie zminimalizować ryzyko zakażenia drobnoustrojami. Pod warunkiem, że jest właściwie użytkowana! Decydując się na maskę jednorazową, po każdym użyciu należy ją zutylizować, pamiętając o dezynfekcji rąk przed jej założeniem i po ściągnięciu. Maskę wielorazową możemy wykorzystywać, dopóki nie będzie wykazywać oznak mechanicznego zużycia. Należy jednak pamiętać o regularnej wymianie filtra oraz czyszczeniu pozostałych elementów (maseczki wielorazowe można prać w temperaturze 60 stopni Celsjusza, co pozwala zabić większość wirusów i bakterii). Drobnoustroje chorobotwórcze to niejedyne, przed czym musimy się chronić (zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym).

Zalegający nad polskimi miastami smog może powodować nie tylko choroby układu oddechowego, ale także krążeniowego oraz różnego rodzaju nowotwory. Dlatego coraz więcej osób decyduje się na maski ochronne antysmogowe z filtrem klasy FFP3, które zatrzymują zarówno pyły PM1, PM2,5 i PM10, jak i wirusy, bakterie oraz alergeny. A co z komfortem noszenia? Na rynku pojawia się coraz więcej ciekawych rozwiązań. Maska filtrująca FFP3 Urban’er została wyposażona m.in. w specjalny stelaż, który pozwala zachować odpowiednią odległość od nosa i ust, zapewniając większą swobodę oddychania.


 

Materiał Partnera


Ostatnie komentarze
Autor komentarza: GośćTreść komentarza: Niech Bóg błogosławi księdzu Pawłowi za często wypowiadane słowa na zakończenie mszy;, módlmy się za tych,którzy prosili Nas o modlitwę,którym modlitwę jesteśmy winni i którzy tej modlitwy teraz bardzo potrzebują . Nie jestem z tej parafii ,ale czasem bywam albo oglądam i bardzo jestem wdzięczna.I księdzu proboszczowi za wrażliwość na chorych.Niech dobry Bóg wynagrodzi.Data dodania komentarza: 20.04.2025, 19:29Źródło komentarza: Wielka Sobota - cisza, która prowadzi do światłaAutor komentarza: DiscoManiakTreść komentarza: Bardzo brakuje mi tej szkoły. Ciepła i przytulna...Data dodania komentarza: 18.04.2025, 21:04Źródło komentarza: Wieczornica w Hucie TarnawackiejAutor komentarza: WJRTreść komentarza: Z okazji ustanowienia Kapłaństwa życzymy wielu łask Bożych i siły Ducha Świętego w posłudze! 🙏 "Nie wyście Mnie wybrali, ale Ja was wybrałem i przeznaczyłem was na to, abyście szli i owoc przynosili, i aby wasz owoc trwał.” Wspólnota w Jego rękuData dodania komentarza: 17.04.2025, 22:35Źródło komentarza: Msza Krzyżma w zamojskiej KatedrzeAutor komentarza: TomaszTreść komentarza: Bardzo piękna i wzruszająca inscenizacja Misterium Męki Pańskiej przygotowane przez Stowarzyszenie Moje NowosiółkiData dodania komentarza: 17.04.2025, 11:14Źródło komentarza: Misterium Męki Pańskiej w TelatynieAutor komentarza: AKTreść komentarza: Gratulacje Angelika !!!!Data dodania komentarza: 15.04.2025, 10:58Źródło komentarza: Biłgoraj. Świąteczny stół w ZSZiOAutor komentarza: MariuszTreść komentarza: Bardzo fajna inicjatywa w tamtym roku skorzystałem tak że i w tym roku tak zrobię.Data dodania komentarza: 14.04.2025, 13:43Źródło komentarza: Rekolekcje wielkopostne "ostatniej szansy" 2025. Dzień III