Kto powinien rozliczyć PIT-37?
Każdego roku PIT-37 powinny złożyć osoby, którym zaliczki na podatek rozlicza pracodawca bądź zleceniodawca. Deklaracja ta zazwyczaj dotyczy ludzi zatrudnionych na podstawie umowy o pracę bądź cywilnoprawnej, otrzymujących zarobki z tytułu pełnionych funkcji lub za udziały w konkursach. PIT-37 składają zatem osoby pobierające:
- wynagrodzenia ze stosunku pracy, służbowego oraz pracy nakładczej,
- renty i emerytury krajowe,
- świadczenia i zasiłki przedemerytalne,
- zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego,
- stypendia,
- świadczenia z Funduszu Pracy lub Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
- należności z tytułu członkostwa w spółdzielniach związanych z produkcją rolną,
- przychody z działalności wykonywanej osobiście (umowy zlecenia, kontraktów menedżerskich, pełnionych obowiązków społecznych, działalności sportowej czy zasiadania w radach nadzorczych),
- przychody z praw autorskich i innych praw majątkowych,
- należności z umowy aktywizacyjnej,
- należności za pracę przysługujące osobom skazanym lub tymczasowo aresztowanym.
PIT-37 obejmuje także osoby, które nie doliczają dochodów małoletnich dzieci oraz nie obniżają dochodów o straty z lat ubiegłych. Deklarację tą mogą wspólnie rozliczyć małżonkowie spełniający warunki do złożenia PIT-37, osoby samotnie wychowujące dziecko oraz pracownicy osiągający przychody ze stosunku pracy za granicą, którzy są rozliczani przez polskiego płatnika. Jak rozliczyć PIT-37 w terminie? Deklarację za 2020 rok należy złożyć najpóźniej do 30 kwietnia 2021 roku. Więcej informacji pod adresem - https://www.pitax.pl/pit-37/
Sposoby rozliczenia PIT-37
Deklarację PIT-37 można wypełnić samodzielnie na papierowym druku lub uzupełnić w specjalnym, bezpiecznym programie przeznaczonym do corocznych rozliczeń. Dokument w wersji papierowej można przesłać pocztą – listem poleconym z potwierdzeniem odbioru lub dostarczyć osobiście do właściwej placówki urzędu skarbowego. Deklarację elektroniczną można natomiast wysłać za pośrednictwem systemu do rozliczeń, który przekaże ją prosto do urzędu skarbowego, a następnie wygeneruje UPO, czyli Urzędowe Potwierdzenie Odbioru będące pokwitowaniem dostarczenia PIT-37.
Dokumenty do PIT-37
Aby wypełnić PIT-37, należy przygotować dowód osobisty lub inny dokument, z którego przepiszemy swój PESEL. Zamiennie dla PESEL-u można podać również NIP. Najczęściej deklarację wypełnia się na podstawie PIT-11. To dokument otrzymany od pracodawcy, który powinien zostać dostarczony do pracownika najpóźniej do końca lutego. W przypadku rozliczania się wspólnie z małżonkiem bądź uzyskiwania dochodów z kilku źródeł, konieczne będzie wykazanie w PIT-37 wszystkich zarobków, od których zaliczki odprowadzili płatnicy składek.