Gry planszowe
Planszówki od lat są najpopularniejsza formą spędzania wolnego czasu, nie tylko wśród dzieci, ale również dorosłych. To wspaniała forma rozrywki na spotkania ze znajomymi i rodziną, ponieważ zazwyczaj kluczowym wymaganiem jest uczestnictwo minimum dwóch osób. Gry planszowe są różne, mają różną tematykę, zasady, każdy znajdzie coś dobrego dla siebie. Bez względu na to co wybierzemy, możemy przy nich nauczyć się strategicznego myślenia, koncentracji, a także skupienia i nauki przegrywania. Nie zawsze wszystko idzie po naszej myśli, a im prędzej nasi najmłodsi się o tym przekonają i nauczą się z tym pogodzić tym lepiej. Praktyka jest dużo lepsza, niż czytanie o tym w teorii w książkach szkolnych.
Podstawa budownictwa i konstrukcji
Kto z nas w dzieciństwie nie spędzał długich godzin na budowaniu z klocków? Tworzyliśmy budowle, konstruowaliśmy wysokie wieże czy cokolwiek co tylko przyszło nam do głowy. Takie zabawy są kluczowe w rozwoju dzieci. Pobudzają ich wyobraźnię, koordynację ruchową czy umiejętność skupiania się na konkretnym przedmiocie. Najmłodsi najlepiej uczą się nie z książek szkolnych, tylko poprzez praktykę i doświadczenia. Styczność z grami konstrukcyjnymi, z elementami, które należy dopasować czy złożyć w całość może być w tym wszystkim kluczowa. Warto zaznaczyć, że świetnie poprawiają również sprawność manualną. Niezależnie czy postawimy na puzzle, budowanie z Lego czy drewniane klocki będzie to z pewnością trafiony wybór.
Zabawy muzyczno-ruchowe
Nasza codzienność uzależniona jest od naszego poruszania się, ruchu. Już od najmłodszych lat wykonujemy ćwiczenia ruchowe, stawiamy pierwsze kroki, a także radośnie podrygujemy do muzyki. Jest to dla nas naturalne. Dlatego wspierajmy ten kierunek i wprowadźmy naszym dzieciom zabawy rytmiczno-ruchowe. Nie bez przyczyny każde przedszkole czy podstawówka posiada zajęcia z rytmiki czy muzyki. Dzięki temu mają okazję bliżej poznać rytm, tempo, metrum czy nuty. Dodatkowo jest to świetny sposób na wykorzystanie ogromnej energii, której pokłady mają najmłodsi. Szkolne książki to nie wszystko, dlatego wzbogacajmy je z każdej możliwej strony czym tylko się da.