- Zeznanie PIT 2019 - do kiedy mogę złożyć korektę?
- PIT 37 - co mogę skorygować?
- Jak zrobić korektę PIT online?
- Zapłata podatku, a korekta - co zrobić?
Doszedłeś do wniosku, że w Twojej deklaracji był błąd i obawiasz się kary ze strony urzędu skarbowego? Niepotrzebnie, możesz zrobić korektę pit przez internet. Korektę możesz zrobić również wtedy, kiedy w automatycznie zatwierdzonym zeznaniu zostały pominięte przysługujące Ci ulgi.
Zeznanie PIT 2019 - do kiedy mogę złożyć korektę?
Korekta zeznania, jak sama nazwa wskazuje to zmiana treści złożonego uprzednio zeznania. Ustawowo na wprowadzenie korekty do złożonego PIT 2019 masz 5 lat. Czyli do końca 2024 roku.
Nie polecamy jednak odkładać tej czynności "na później". Takie sprawy najlepiej załatwiać od razu. Szczególnie, że później jedyną opcją jest złożenie czynnego żalu. Zgodnie z “Art. 16. § 1. Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe sprawca, który po popełnieniu czynu zabronionego zawiadomił o tym organ powołany do ścigania, ujawniając istotne okoliczności tego czynu, w szczególności osoby współdziałające w jego popełnieniu.” Prościej, jest to złożenie donosu na siebie samego w urzędzie skarbowym.
PIT 37 - co mogę skorygować?
Jeśli wiesz już, że taką korektę chcesz dokonać to od 01.05.202 możesz wprowadzić następujące zmiany:
- Wprowadzić kwoty dodatkowych ulg i rozliczeń, jeśli takie Ci przysługują.
- Zmienić zasady rozliczeń np. z tytułu rodzica samotnie wychowującego dziecko.
- Podwyższyć kwoty uzyskania przychodu, co wpłynie na wysokość podatku.
Jak zrobić korektę PIT online?
Najłatwiejszym sposobem dokonania korekty PIT 37 online, jest skorzystanie z dedykowanego programu. Program jest intuicyjny w obsłudze i można powiedzieć, że poprowadzi Cię za rękę.
Program e-pity jest na pierwszym miejscu w czołówce programów tego typu. Umożliwia w łatwy sposób dokonanie korekty nie tylko PIT 37, ale również innych deklaracji. Program możesz pobrać
na komputer lub zrobić to bezpośrednio w panelu online. Dokonując korekty, powinieneś zadbać o bezbłędne wypełnienie każdej rubryki w deklaracji, a nie tylko tzw. okna korygującego.
Sprawdzoną i poprawnie wypełnioną korektę PIT online przesyłasz ponownie do urzędu skarbowego. Wszystkie te czynności możesz dokonać nie wychodząc z domu. Jest to obecnie najlepsze rozwiązanie i spore ułatwienie, jeśli chodzi o załatwianie spraw urzędowych.
Zapłata podatku, a korekta - co zrobić?
Urząd Skarbowy przysłał Ci informację o zapłacie podatku, a ty chcesz zrobić korektę. Czy w takiej sytuacji możesz ją wykonać? Wykonanie korekty po otrzymaniu informacji z US jest możliwe. Wtedy mówimy o skutkach wstecznych. Co oznacza, że podatek nie będzie wymagany w okresie między otrzymaną informacją od urzędu skarbowego, a złożeniem korekty. Oczywiście nie zwalnia Cię to
z obowiązku zapłaty podatku, jeśli taki będzie wynikać ze złożonej korekty deklaracji. Natomiast jeśli jeszcze nie otrzymałeś informacji z US o płatności podatku, również taką korektę możesz zrobić. Musisz wtedy wziąć pod uwagę, że wysokość podatku może zmienić się względem pierwszej wysłanej deklaracji. W takim przypadku, jeśli podatek okaże się wyższy, to mogą zostać naliczone odsetki. Chyba że dokonasz korekty i zapłacisz podatek przed 1.06.2020 roku.