Kredyt konsolidacyjny – na czym polega?
Kredyt konsolidacyjny daje możliwość połączenia kilku zaciągniętych kredytów i pożyczek w jedną. Bank bezpośrednio reguluje zadłużenia w instytucjach, w których kredytobiorca ma zadłużenie. A w zamian płaci on co miesiąc ratę do banku. W ten sposób zamiast uiszczania kilku rat miesięcznie do różnych instytucji, płacimy tylko jedną ratę do banku, który udzielił kredytu konsolidacyjnego. Miesięczna rata jest niższa niż suma wszystkich rat, pochodzących z różnych pożyczek, ze względu na wydłużenie okresu kredytowania.
Kredyt konsolidacyjny - kiedy warto po niego sięgnąć?
Konsolidacja kredytów jest bardzo dobrym rozwiązaniem dla wielu osób. Po taki produkt warto sięgnąć wtedy, gdy spłacasz więcej niż jedno zobowiązanie. Ułatwi to przede wszystkim spłatę, ponieważ nie trzeba pamiętać wszystkich terminów spłaty, które mogą być różne. A dotrzymanie terminu wiąże się z niemałymi kosztami dodatkowymi. Jednak nie tylko komfort spłacania zobowiązań przemawia na jego korzyść. Konsolidacja kredytów pozwala również odzyskać płynność finansową. Wydłużenie terminu spłaty, a tym samym zmniejszenie comiesięcznej raty, to jeden ze sposobów na radzenie sobie z kłopotami finansowymi.
Kredyt konsolidacyjny - zalety
Konsolidacja kredytów to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Nie tylko ułatwia spłatę kredytu, ale również obniża miesięczną ratę i wydłuża okres kredytowania. Połączenie kilku zobowiązań w jedno i terminowe spłacanie raty, pozwala polepszyć zdolność kredytową. Do głównych zalet zalicza się przede wszystkim:
- Obniżenie miesięcznej raty – jest ona niższa niż suma wszystkich dotychczas zaciągniętych zobowiązań,
- dłuższy okres kredytowania - pozwala obniżyć ratę. To dobre rozwiązanie, gdy nie masz zbyt dużych oszczędności. Pamiętaj jednak, że im dłużej trwa spłacanie kredytu, tym większe koszty całego kredytu,
- korzystniejsze warunki spłaty - banki często oferują korzystniejsze warunki spłaty, gdy kilka kredytów złączysz w jeden, możliwość pożyczenia dodatkowej kwoty - w niektórych sytuacjach banki umożliwiają wykorzystanie części (około 10%) kredytu na dowolny cel,
- zmiana terminu spłaty – nowy termin spłaty ustalany jest indywidualnie z kredytobiorca i dostosowany do jego potrzeb.
Konsolidacja kredytu – o czym warto pamięć?
Zanim zdecydujesz się na kredyt konsolidacyjny, musisz dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową, a także wziąć pod uwagę kilka istotnych kwestii:
1.Wysokość raty po konsolidacji.
Pierwszym elementem, który należy sprawdzić, jest wysokość raty po konsolidacji. Powinna być ona niższa niż zsumowana kwota wszystkich zobowiązań, jakie posiadasz. Wtj atek stanowi sytuacja, w której chcesz zmniejszyć okres kredytowania. Wtedy rata może być wyższa.
2.Termin spłaty kredytu konsolidacyjnego.
Na wysokość comiesięcznych rat, ma wpływ okres kredytowania. Im czas spłacania jest dłuższy, tym raty są niższe. Niestety całkowity koszt kredytu ulega zwiększeniu kwoty.
3.Prowizja.
Instytucje bankowe, które udzielają kredytu konsolidacyjnego, nie robią tego za darmo. Koszty pożyczki to tzw. prowizja.
4. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania.
Bardzo ważnym czynnikiem jest Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Pozwala ona oszacować Ci koszt kredytu. Warto mieć jednak na uwadze to, ze nie obejmuje ona dodatkowych opłat, które mogą wynikać np. z nieterminowej spłaty zobowiązania
5.Koszty za nieterminową spłatę.
Decydując się na kredyt konsolidacyjny, tak jak w przypadku innych kredytów i pożyczek, bank ustala termin spłaty zobowiązania. Jeżeli spóźniasz się z zapłatą, bank może naliczyć Ci dodatkowe opłaty, które wcale nie są niskie.
Więcej informacji znajdziesz na https://www.splatachwilowek.pl/konsolidacja-kredytow/.